Autószalonokba jár a NAV

Az elmúlt két évben százával végzett ellenőrzéseket az adóhivatal az autókereskedőknél és a járműalkatrészek forgalmazóinál. Az eljárásokban másfél milliárd forint be nem fizetett adóra derítettek fényt a hatóság emberei, ahogy hamis alkatrészek, eszközök is előkerültek. Ezek alapján talán nem csoda, hogy az autósszakma idén a kiemelt ellenőrzési célpontok között szerepel.

Jakubász Tamás
2019. 04. 10. 5:45
null
A vevő a kocsit, a hatóság a járművet kínáló vállalkozást vizsgálja (képünk illusztráció) Fotó: Bach Máté
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különös figyelmet fordít idén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a magyar autósszakmára: a szervezet emberei folyamatos ellenőrzéseket tartanak a gépjármű-kereskedőknél és azoknál a gazdasági szereplőknél, amelyek különféle járműalkatrészek forgalmazásával foglalkoznak.

A NAV szóvivőjét arról kérdeztük, mit vizsgálnak ezeknél a cégeknél, s egyáltalán, miért kerültek az autós vállalkozások a hivatal érdeklődésének középpontjába? Kis Péter András elöljáróban kifejtette, hogy a NAV célja – sok más mellett – továbbra is az, hogy csökkentse a hazai rejtett gazdaság méretét, és kiszűrje azokat a vállalkozásokat, amelyek a közteherviselési szabályok megsértésével egyszerre okoznak kárt az államnak és a tisztességes piaci szereplőknek.

A vevő a kocsit, a hatóság a járművet kínáló vállalkozást vizsgálja (képünk illusztráció)
Fotó: Bach Máté

– Az idei kiemelt ellenőrzésekben leginkább azt vizsgálja a NAV, hogy a jármű- és az alkatrész-kereskedők adnak-e számlát, nyugtát, emellett bejelentik-e alkalmazottjaikat – ismertette a szóvivő.

Hozzátette: szóba kerülhet a forgalmazott termékek eredete is, a NAV adott esetben a gyártóig felfejti az eladási láncot. De az áruk importja, exportja is érdekes lehet, ahogy a regisztrációs adó ügyében is vizsgálódhatnak a hatóság munkatársai. Kellő információ alapján pedig a vállalkozások adóügyeit részleteiben is áttekinti a NAV.

Az adatok azt mutatják, ez az elmúlt években több esetben is indokoltnak mutatkozott. Kis Péter Andrástól megtudtuk, hogy az utóbbi két évben nagyjából nyolcszáz különféle ellenőrzést végzett a hivatal a gépjárműalkatrészek kereskedelmével foglalkozó gazdasági szereplőknél.

Ezekben – mindent egybeszámítva – nem kevesebb, mint 650 millió forintnyi be nem fizetett adóra bukkantak a NAV emberei, miközben kiróttak pár millió forint mulasztási bírságot.

Az autókereskedelem szereplői­nél az elmúlt két esztendőben összesen hatszáz különféle eljárást tartott a hatóság. Ezekben 920 millió forint hiányzó közteherre derült fény, a mulasztási bírságok együttesen nagyjából 15 millió forintot tettek ki.

Számos esetben emellett a nyomozóknak is adtak munkát a kereskedések és a szervizek: 2017-ben és 2018-ban több tucat bűncselekményt és szabálysértést tártak fel a NAV emberei. Bizonyos ügyekben a diagnosztikai szoftvereket használták jogsértő módon a vállalkozások, máskor hamis járműipari alkatrészek és egyéb eszközök kerültek elő.

A hatóság dísztárcsákat, szelepsapkákat, matricákat, emblémákat, rendszámtáblatartókat is lefoglalt a kétes ügyek szereplőitől.

Traffipax:

Az adóhivatal idén kiemelt ellenőrzéseket tart azokban a gazdasági ágazatokban, amelyekben a rejtett gazdaság aránya nagyobb az átlagosnál. A járműkereskedők és az alkatrész-forgalmazók mellett számos szegmens található meg a NAV listáján, a legtöbb esetben meglepetésről nemigen beszélhetünk. A legfontosabb szektorok, amelyeket idén kiemelten ellenőriz az adóhivatal:

elektronikus kereskedelem, web­áruházak

építőipari vállalkozások

személyszállítók

szálláshely-szolgáltatók, szállodák, internetes szállásmegosztó portálokon szolgáltatók

fémkereskedelem

dohánypiac

zöldség-, gyümölcs-nagykereskedelem

áruszállítás

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.