Olasz életérzés a Sajó mentén: Pizza Pasta Buona Sera

Az ételek és borok harmonizálása a gasztronómia egyik legizgalmasabb kihívása.

2024. 05. 05. 8:15
Forrás: A szerző felvétele
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ételek és borok harmonizálása a gasztronómia egyik legizgalmasabb kihívása. A tét látszólag nem nagy, mi baj lehet, ha nem megfelelő bort választunk egy étel mellé? „Semmi” – mondhatná a laikus, miközben nem kevesebb forog kockán, mint az, hogy lényegében kárba vész a befektetett munkánk. Ha olyan társat választunk a megálmodott fogás mellé, mely nem hagyja érvényesülni az alapanyagot, rátelepszik az ízképre, s szinte mást sem érzünk a szánkban, mint a bor csersavait, akkor bizony hiába dolgoztunk.

Ez szokott bekövetkezni, ha „fölé ígérünk” a borral az ételnek, amikor „túl sok” a bor az adott fogáshoz. Nem mennyiségben túl sok, hanem ízgazdagságban, testben, tanninban. Klasszikus hiba egy sűrű szövésű, vastag, „késsel-villával fogyasztható” vörösbor egy mártás nélküli vagy valamilyen könnyedebb, inkább fehérbort „kérő” mártással felszolgált steakhez, legyen az T-Bone vagy Rib Eye, azon a címen, hogy ugyebár „vörös húshoz vörösbor” dukál, amint azt a felszínes és sokszor tévútra vezető közkeletű szólás tartja. Nem sokat fogunk érezni a steakből, ez borítékolható, olyan ez, mint egy bántalmazó kapcsolat: a nagy vörösborok uralkodni akarnak, és ez sikerül is nekik.

Persze más lehet a helyzet akkor, ha a nem az ételhez választunk bort, hanem a bor mellé főzünk, és kifejezett cél a bor erényeinek a kiemelése – bár akkor is vitatható egy nemes alapanyag beáldozása a bor előtérbe állításának oltárán.

A „borhoz főzünk, vagy ételhez választunk-e bort” dilemmája hasonlít egy kicsit ahhoz, hogy a bortúrára fűzzük fel a gasztronómiai kalandozásokat, vagy éttermi körútra a pincészetek meglátogatását.

Míg a pünkösdi bortúra rendszeres részvevői voltunk a kétezres évek első évtizedében, az éttermek háttérbe szorultak, hisz az volt a cél, hogy minél több színvonalas pincészetbe jussunk el. Leggazdagabb túranapunkat, mely érzékelteti az akkori arányokat, másfél évtizede éltük meg, egy móri kiruccanás kapcsán, amikor kóstoltunk ifjabb Kamocsay Ákosnál, Miklós Csabinál, Bozokyéknál, a Frey pincénél, majd Geszleréknél zártuk az estét, s közben belefért még a helybeli, azóta felújított Bormúzeum kisvendéglő s a székesfehérvári 67 étterem meglátogatása is, úgy, hogy nem pörgettük erőltetetten a programot, a fővárosból indultunk s oda is tértünk vissza.

Pár évvel később az Alexandra, majd a Gault Millau étteremkalauz tesztelőjeként a miskolci, nyíregyházi és mádi vendéglátóegységek képezték a tulajdonképpeni célpontot, s a tokaji pincészetek nedűinek kóstolgatása volt a hab a tortán. Néhány éve, mióta összeállt a Kárpát-medencei étteremkalauzom anyaga, már nem sokat gondolkodunk az elméleten, úgy állítjuk össze a programot, hogy egyensúlyban legyen a bor és a gasztronómia.

Valamiképpen Tállyára mindig elvitt az út. Első ízben a Pünkösdi bortúra keretében, amikor még messze volt a tállyai borok mai reneszánsza, majd az étteremtesztelés időszakában is, annál is inkább, hogy az Oroszlános étterem is a célpontok között szerepelt. Legutóbb tavaly októberben a tállyai nyitott pincés akció, egyfajta helyi mini-borfesztivál vitt e csodás vidékre, első nap a tarcali Bobajkát és mádi Kardos bisztrót látogattuk meg, majd pazar borokat kóstoltunk a Dr. Reiter pincénél, felfedeztük az igen kellemes meglepetést jelentő Rózsa pincét, meglátogattuk a Merum pincét is, ahová még vissza kell térni, mert nem volt idő egy teljes áttekintést adó kóstolásra. Másnap a sajószentpéteri Buona Serat és a mályinkai Iszkort útbaejtve utaztunk a fővárosba, hogy ott ünnepeljük a rákövetkező napon az 1956-os forradalom kitörésének évfordulóját.

A Buona Serat a helyi idegenvezetőnknek is nevezhető jó barátunk, Kiss János, a Breitenbach pince mindenese ajánlotta a figyelmünkbe, amúgy nem biztos, hogy ráakadtunk volna. Utólag rákeresve kiderült, hogy három éve a Dining Guide honlapján megjelent már egy írás róluk, ami valahogy elkerülte a figyelmem . Ebből megtudható, hogy a helyet az egyik legnépszerűbb bécsi étterem, a Tripadvisoron a város 3000 étterméből a nyolcadik pozícióig eljutó Minirestaurant volt tulajdonosa, Novák Sándor nyitotta 2021-ben.

A beltér otthonos, meghitt, maradásra ösztönző. Fából ácsolt masszív pulton hatalmas régi mérleg, rajta súlyokkal, borosüvegek, asztali borhűtő, rézedények. Nyerstéglafal, kényelmes bútorzat, megnyerő világítótestek. Az ablakban másik mérleg és minőségi borok faládái.

Fotó: A szerző felvétele

Olasz konyhát visznek, de az étlapot színesíti néhány nemzetközi és távolkeleti kompozíció, a leves műfajban a magyar konyha is beköszön. Ez idő tájt kínálnak többek között bruschettákat, salátákat, erdei gombás vadragulevest, pastákat, pizzákat, pármai sonkába göngyölt vajhalat „karalábéfőzelékkel”, naranccsal, zöldhagymával, sült gnocchival, „porchetta” címszó alatt kemencében sült malaccsászárt mascarponés kelkáposztával, mogyoróburgonyával, pecsenyelével.

A nemzetközi vonalat képviseli például a francia gyökerű libamáj creme brulée, a kecskesajtkrémes karamellizált diós cékla-carpaccio, de ide sorolható a borjúbécsi és burger is. A Magyarországon is egyre erősebb hatású távolkeleti konyhákat idézi a garnéla tikka masala, amit papadammal adnak, s a szójában marinált tojással és rákszirommal kínált szezámmagos korianderes ázsiai szarvastatár.

Több mint harminc minőségi, elsősorban magyar bort kínálnak, Tokaj-Hegyalját a Sauska és a mádi Bihari pincészet képviseli. A borok zömét kimérik decire is. A sörök nagyipari multitermékek az Asahi, valamint a Heineken portfólióból, az importtöményitalok között akadnak prémium tételek is. A pálinkaválasztékot a Száron működő Nobilis főzde biztosítja.

A kiszolgálás kedves, udvarias, szépséghiba, hogy a sört a jel alá csapolták.

A zöldséges, húsgombócos marhahúsleves ízletes, némi sót még elvisel, de mennyivel szerencsésebb ez így, mint túlsózva, ami szinte általános a műfajban. A gombóc házias ízre, formázásra egyaránt.

Az előételek között szerepelt ottjártunk idején a portói mártásos csirkemáj, amit téliszalámis zelleres rizottóval és zellerropogóssal tálalnak. A máj ízre jó, állagra kissé túlment, a rizottóval meg voltunk elégedve, a tálalással nemkülönben.

A ropogós tintahalkarikát érlelt sonkával, valamint kétféle aiolival, sherryssel és bazsalikomossal tálalják. Érdekes és jól működő kombináció, ez az előétel egészében megnyert minket. 

Fotó: A szerző felvétele

A fatüzelésű nápolyi pizzakemencében sült Marinara pizza kifogástalan, az asztalon levő fokhagymás, valamint chilis olívaolaj lehetne meggyőzőbb. 

Fotó: A szerző felvétele

Az erdei gyümölcsökkel kísért citrusos ricottás canolli élvezhető, nem átütő.

Fotó: A szerző felvétele

Mindent egybevetve kellemes meglepetés volt egy ilyen rejtett olasz oázisra akadni, a tanulság az, hogy érdemes a hozzáértő helyi jó barátok tanácsait megfogadni. A Buona Serába jó lenne máskor is beülni, számos izgalmas kompozíció maradt megkóstolatlan.

***

Elérhetőségek:

Pizza Pasta Buona Sera

Sajószentpéter, Kossuth u. 226.

Telefonszám: + 36 70 547 0007

Honlap: https://ppbs.hu/

E-mail-cím: [email protected]

Borítókép: A Buona Serát a helyi idegenvezetőnknek is nevezhető jó barátunk, Kiss János, a Breitenbach pince mindenese ajánlotta a figyelmünkbe, amúgy nem biztos, hogy ráakadtunk volna. (Fotó: A szerző felvétele)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.