Az USL eredetileg azt tervezte, hogy még ősszel lezárja az alkotmánymódosítási folyamatot, most azonban ennek halasztását fontolgatja, miután az alkotmánybíróság a múlt héten kimondta: csak egy év múlva alkalmazhatják Romániában a – jelenlegi ötvenről harminc százalékra – leszállított népszavazási küszöböt. Az USL attól tart, hogy meghiúsulhat az alkotmánymódosítás, ha az azt szentesítő népszavazás érvénytelen lesz a jelenleg érvényben lévő, nehezen teljesíthető ötvenszázalékos küszöb miatt. Romániában az alkotmányt csak kétharmados parlamenti többséggel és érvényes népszavazással lehet módosítani.
A szociáldemokrata kormányfő a közszolgálati televíziónak adott interjújában úgy vélekedett: a „legértelmesebb” megoldás kivárni az egy évet és a 2014-es elnökválasztáshoz kötni a népszavazást. Ezt a lehetőséget eredetileg Crin Antonescu, az USL liberális társelnöke vetette fel. „Jogászként nehezen értem, honnan származik ez az egy év, de politikai szempontból érthető a halasztás. Nos, majd megszervezzük a népszavazást, ha lejár ez az egyéves karantén” – kommentálta a helyzetet a román miniszterelnök.
A kétharmados parlamenti súllyal rendelkező USL törvényhozói olyan alkotmánymódosító szövegtervezetet dolgoztak ki, amely megnyirbálja az államfő hatáskörét és megerősíti a parlament szerepét Romániában. A tervezetről rendezett szavazást az ellenzék bojkottálta, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselője pedig tartózkodott.
Az alkotmánymódosítás halasztása miatt az USL másik terve, a közigazgatási régiók megalakítása is halasztást szenved. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke erről pénteken azt mondta: a halasztással időt nyer az erdélyi magyarság, így az RMDSZ-nek lesz még lehetősége érvelni a közigazgatási régiók bevezetése ellen vagy a hagyományos térségek különleges jogállásának bevezetése mellett.
Sajátos küzdelem zajlik Marosvásárhelyen a magyarság és a románság között. Míg egy évzáró ünnepségen dulakodás tört ki, addig Dorin Florea, a város polgármestere a székelyföldi régió kialakítása mellett szállt síkra. A Mensura Transylvanica szerint Florea csupán a saját érdekeit követi a mostani helyzetben, de ezt a magyarságnak ki kellene használnia.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!