Eljött az a(z egyik) nap, amelytől 1948, Sankt Moritz (Kékesy Andrea, Király Ede műkorcsolyázók) és 1980, Lake Placid (Regőczy Krisztina, Sallai András műkorcsolyázók) után most, 2018-ban, Phjongcshangból, vagyis Kangnungból magyar érmet remél a rövid pályás gyorskorcsolyázók világa. Három magyar a programban:
Helyszíni tudósítónk
már kipróbált egy rettenetes reptéri hódeszka-szimulátort, elbuszozott „Veszprémbe” az olimpiai akkreditációért, és orosz hokisokat hallgatott angolul beszélni – no meg a Liu fivérek pénteki edzésén is járt. És akkor a magyarok „titkos szurkolóiról” még nem is beszéltünk
Liu Shaolin Sándor jóval a 11 órai kezdés előtt kiment melegíteni, eközben beolvasta a szpíker a világranglistát, elsőként az ő neve csendült fel. (Kár, hogy a lista hetedik helyén álló öccse, Shaoang nem jutott tovább a selejtezőből.) Voltak magyar drukkerek is a lelátón, a nagykövet Csaba Gábor, felesége és lánya, utóbbiak lelkesen lobogtattak egy magyar zászlót.
Az első futam rögtön magyar résztvevővel indult, Bácskai Sára Luca volt, Jászapáti Petra csoportja hatodikként került a programba. Bácskai Sára a 2-es pályáról elrajtolva a negyedik pozícióba sorolt be, az iram a távnak megfelelően igen visszafogottan indult. A tempóváltás környékén a továbbjutásra esélyes koreai vetélytárs az Eb-bronzérmes magyar mögött elesett, ezzel eggyel nőttek a továbbjutást jelentő első háromba jutás esélyei Bácskainak, akit viszont utólag japán vetélytársa kibillentéséért kizártak Kövér Balázs videóbíróék. Az interjúzónában Bácskai Sára Luca elmondta, a jégen állva nem érezte jogosnak a kizárást, de a videó megtekintése után már igen.
A negyedik futamban a koreai Kim Alang minden előzésekor és célba érésekor is óriási sikítások voltak a megtelt lelátókon. Mámoros hangulat kísérte az ötödiket is, amit Elise Christie, Liu Shaolin Sándor barátnője nyert, külső íven előzve a teljes mezőnyt. Ő pénteken amúgy együtt edzett a magyarokkal, anyukája is ott ült az aréna lelátóján akkor.
Jászapáti Petra a hatodik futamban szintén a külső íven kerülte ki a belsőn zajló bunyót, jó döntés volt, a koreai Cshö Mindzsonggal meglógott, ők ketten jutottak az elődöntőbe a leghosszabb távon azok után, hogy Jászapátinak ifiolimpiáról 500 méteren van ezüstérme.
Az elődöntőben Cshö Mindzsonnal és Elise Christie-vel is összekerült, a kínaiak vezették fel a mezőnyt, Jászapáti megbújt Cshö mögött, a végén robbantottak, de nagy bunyó lett a kínaiakkal és egy kanadaival, így Jászapáti bombameglepetésre Cshö mögött második lett, így olimpiai döntős. (A kizárt Elise Christie-t hordágyon vitték le az ütközés miatt, épp barátja, Liu Saolin Sándor elődöntője előtt.)
A fináléban két koreai jelenléte biztosította az őrült hangulatot. A tizenkilenc éves, szegedi Jászapáti kivárásra korcsolyázott, a koreaiak farvizén akart haladni, de őket pár körrel a vége előtt szétzavarták, a hét versenyzőből végül az olimpiai bajnok, visszavonuló olasz Ariana Fontanát megelőzve az olimpiai pontszerző, hatodik helyen ért célba. A közönség fáradhatatlanul skandálta: Korea, Korea. Cshö az aranyérmes, kínai lett az ezüst és kanadai a bronz.
A versenyző elmondta még, hogy az elődöntőben majdnem elhányta magát.
Az első futamban három koreai esett egymásnak, a világbajnok Szo Ira jött ki legjobban a kamikazéból, alaposan túljárt a társak eszén. A második futam a kanadai Samuel Girard-é volt, a harmadikban a holland Sjinkie Knegtet az amerikai John-Henry Krueger kilökéséért ki kellett zárni.
Liu Shaolin Sándor öt résztvevős futamát kiugrás miatt kétszer kellett ellőni. Az újrarajtolástól Liu hátulról verekedte magát előre, többször is megbillent, de a legneccesebb szituáció a kínaival való ütközése volt a végén, amiből a futamot néhány centivel nyerő magyar versenyző jött ki jól, némi videózás után. Vu Da-csingot kizárták. Bánhidi Ákos csapatvezető és Csang Csing, a magyar csapat edzője feszülten nézték a videózást, aztán megnyugodhattak, határozottan vonultak az öltözőbe jó tanácsaikkal Sanyinak. Neki tehát kedvese sérülése után kellett elődöntőznie, fejhallgatóval próbálta kizárni az eseményeket a maga futása előtt, amelyeket fél szemmel azért követhetett a kivetítőn.
Elődöntőjét is kétszer kellett ellőni, de a második lövésre simán megcsinálta a döntőbe jutást, a koreai Im Hjodzsunnal szinte kéz a kézben értek be az első két helyen. A magyar újságírók szinte egymás nyakába ugrottak a sajtópáholyban, hatalmas pacsizás volt.
A fináléban a hölgyek 1500 méteres versenyéhez hasonlóan a férfiak 1000 méteres döntőjében is volt két koreai.
A sportág első magyar világbajnoka, Liu Shaolin Sándor az 5-ös, legkülső pályáról indult a csatába, a végére hagyta a felzárkózást, túl későre, így kicsúszott. Videózás volt a bronzéremért. Még bemutatásakor szemüveggel és sisakkal a kezében is sportszerűen megtapsolta társait, aztán persze a jobbal jött a szemöldöksimítás és a mutatóujj előre. Maga Liu Shaolin Sándor is a képernyőre meredve várta a végeredményt. A vége pedig: kizárás.
Liu versenye után hosszan körözött még a jégen, fejét lehajtva maga elé bambult, edzője próbált lelket önteni belé.
Lapunknak is nyilatkozott: – Az elején volt egy kis esély, hogy meginduljak, azt nem ragadtam meg, ott hibáztam a legnagyobbat. Elise a döntő előtt üzent, hogy rendben van, úgyhogy nem zavart meg, ami történt vele.
A rövid pályás gyorskorcsolya programja kedden folytatódik, ugyanígy 11 órai kezdettel várjuk kedves olvasóinkat.