Orbán: Magyarország csak ürügy

A kormányfő szerint az európai nyilvánosságban és pártpolitikában Magyarországról kibontakozott viták középpontjában valójában Európa kérdései állnak.

PR
2012. 10. 11. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök a német Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU) közel álló Konrad Adenauer Alapítvány (KAS) székházában Megújuló Európa címmel tartott előadásában elmondta: Magyarországon csökken az államadósság és a költségvetési hiány, és „miközben persze a gazdasági növekedés hiánya bennünket is kínoz”, csökken a munkanélküliség, és nő a foglalkoztatottság.

Magyarország „nem szorul a németek pénzére és mások pénztárcájából mentőcsomagra”, hanem eredményeket tud elérni külső támogatás nélkül is, „ha hagyják” – állapította meg. Természetesen felmerül a kérdés, hogy miért folynak rendkívül intenzív viták Magyarországról, ha „minden ilyen fantasztikus” és „jól megy az országnak” – tette hozzá.

Elbizonytalanodott az unió

Ennek oka az, hogy a Magyarországról szóló viták valójában „nagyon komoly európai viták”, hiszen a kormány „a nagy kihívások megválaszolására” használja a választóktól kapott „kivételes” kétharmados többséget, a viták így e válaszok körül forognak. Az új magyar alkotmányról szóló diskurzus például nem csupán az alaptörvény szövegéről, paragrafusairól szól, hanem „az európai társadalomfejlődés irányairól”, egyebek mellett arról, hogy miként alakulhat a család szerepe a jövőben – vélekedett a kormányfő a több mint száz fős hallgatóság előtt, amelynek soraiban diplomaták és német politikusok mellett helyet foglalt többek között Kertész Imre irodalmi Nobel-díjas magyar író.

A miniszterelnök kifejtette: a magyarországi folyamatok azért váltak európai kérdésekké, mert 2008 óta a Nyugat, az Európai Unió és különösen az euróövezet súlyos válságba került és elbizonytalanodott. Az EU-ban „halmozódtak fel a legnagyobb adóssághegyek”, miközben „nem demokratikus berendezkedésű országok lepipálták a huszonheteket” – mondta.

A modern nemzet építése kezdődött el

A kormány politikájával kapcsolatban hangsúlyozta: Magyarországon a modern nemzet építése kezdődött el. Ennek pillérei az adósságcsökkentés, a versenyképesség növelése, a demográfiai hanyatlás megállítása és a világban szétszóródott magyarság közösséggé építése. A hátráltató tényezők az „önsajnálat és a lebeszélés kultúrája”, valamint a közösség ügyeiben való részvétel alacsony szintje – foglalta össze Orbán Viktor.

Az előadás után feltett kérdések közül a német vállalatok Magyarország iránti bizalmának csökkenésével kapcsolatban hangsúlyozta: azok a német vállalatok, amelyek termeléssel foglalkoznak, „nagyon jól keresnek”, a szolgáltató szektorban érdekelt cégek viszont a kormányváltás után bevezetett új gazdaságpolitika „vesztesei”, és ebben nem is lesz változás. Ennyiben nem helytálló a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatatlanságára, bizonytalanságára vonatkozó kritika, hiszen „ebben nincsen semmi bizonytalanság, ez egy rossz, de biztos hír” a szolgáltató szektor szereplői számára.

Az Alkotmánybíróság (Ab) megváltozott helyzetével és a német és a magyar rendszer eltéréseivel kapcsolatban elmondta: a magyarok is tisztelik az alkotmánybíróság intézményét, de „van egy kis ambivalenciájuk” vele szemben, hiszen a testület megsemmisítheti a nép által választott képviselők döntéseit, amit „a magyar észjárás és gyomor nehezebben vesz be”, mint a német. A vonatkozó szabályok átalakításával az Ab „most a helyén van”, el tudja látni az alkotmányos rendszer fenntartásának feladatát – tette hozzá a miniszterelnök.

Július 2-i napirend előtti felszólalásában Orbán Viktor tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet jelentett be a parlamentben. Tudjon meg többet arról, hogy milyen változásokat hoz a munkahelyvédelmi akcióterv!

Merkel: Magyarország előrelépést ért el

Orbán Viktor Angela Merkellel közösen tartott korábbi sajtótájékoztatóján többek között arról beszélt: idén csökken a magyar gazdaság teljesítménye, de jövőre növekedési fordulat következik, a kormány pedig új gazdasági akcióterveket mutat be a parlamentnek. Hangsúlyozta: harminc éve nem volt annyira szilárd az államháztartás helyzete, mint jelenleg, a német–magyar gazdasági kapcsolatok erősségét pedig jellemzi, hogy a 2010-es kormányváltás óta csaknem 5 milliárd eurót ruháztak be német cégek Magyarországon, és 18 új gyárat építettek.

Angela Merkel szerint Magyarország előrelépést ért el az Európai Unió által sürgetett társadalmi reformok területén. Megjegyezte: örömmel fogadta, hogy magyar kollégája a találkozón hangsúlyozta, hogy „a német cégeket szívesen fogadják Magyarországon”. Hozzátette azt is: jó kapcsolatokat akarnak a német vállalkozások és a magyar gazdaság között.

Orbán: Európának igazi megújulásra van szüksége

A magyar miniszterelnök a Handelsblatt című német üzleti lapnak adott interjúban kifejtette: Európának igazi megújulásra van szüksége. Nem elég néhány évig takarékoskodni és utána mindent folytatni úgy, ahogyan a válság előtt. Az Európában megszokott jóléti államnak „már nincs jövője” – mondta, hozzátéve hogy a jóléti alapúról munkaalapú berendezkedésre kell váltani.

Orbán: Reformok híján távozni kényszerül Görögország

Orbán Viktor szerint Görögország távozni kényszerül az euróövezetből, ha elmaradnak a mélyreható reformok – írta a Die Welt című német napilap csütörtök este internetes kiadásában, a magyar miniszterelnökkel a lapot kiadó Axel Springer berlini székházában lezajlott háttérbeszélgetésből idézve. A kormányfő a német kancellári hivatalban tett csütörtöki munkalátogatása előtt folytatott háttérbeszélgetést a lapkiadó vállalat központjában.

A Die Welt beszámolója szerint Orbán Viktor úgy vélte: Görögország „semmiképpen nem maradhat” az euróövezetben, ha elmaradnak a reformok, az pedig igen kérdéses, hogy van-e elég politikai akarat a mélyreható átalakítások végrehajtásához.

A miniszterelnök helyzetértékelése szerint az euróövezeti partnerek végül valószínűleg nem ragaszkodnak majd Görögország tagságához, hanem hozzájárulnak ahhoz, hogy a dél-európai ország távozzék a közös fizetőeszközt használó uniós tagok közösségéből, ha maguk a görögök arra a belátásra jutnak, hogy az övezeten kívül jobban meg tudnak birkózni a válsággal. Arra nem is lenne szükség, hogy hivatalosan kizárják Görögországot az euróövezetből, hiszen a tagság megszűnéséről nem rendelkeznek a vonatkozó szerződések. „A kilépés csupán politikai kérdés lenne” – fogalmazott Orbán Viktor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.