Akciótervet hirdetett Orbán + Videók + Képek

Tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet jelentett be napirend előtti felszólalásában a parlamentben Orbán Viktor.

NT
2012. 07. 02. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arra kérte Orbán Viktor a magyar parlament illetékes szakbizottságait, a gazdasági és az alkotmányos kérdésekkel foglalkozó testületeket, hogy vegyék napirendre és kezdjék el tárgyalni az Európai Unió múlt heti csúcstalálkozóján született döntésekről közzétett dokumentumot. A kormányfő ezt hétfői, napirend előtti felszólalásában mondta az Országgyűlésben a múlt heti EU-s csúcstalálkozóról beszámolva, hangsúlyozva, hogy a mértéktartó bizakodás most indokolt.

Orbán Viktor beszélt ugyanakkor arról is – utalva a Londonban felmerült súlyos bankcsalások gyanújára –, hogy a nyugati világ újabb, és talán minden korábbinál nagyobb ütést kapott a saját pénzrendszerétől. Európa képtelen visszavenni a pénzvilág feletti ellenőrzést – értékelte, majd arra kérte az Országgyűlés szakbizottságát, hogy e fejlemények Magyarországra gyakorolt hatását is vizsgálja meg.

 

Más úton, mint Európa

Orbán Viktor győzelemként értékelte a Magyarországnak szánt felzárkóztatási támogatások felfüggesztéséről szóló döntést. Szerinte az elmúlt két év azt bizonyította, hogy „más úton járunk, mint Európa, de kiderült: ez az út számunkra járható és sikeres”.

A kormányfő napirend előtti felszólalásban azt mondta: az ország két évvel ezelőtt a pénzügyi szakadék szélén állt, hajszálnyira az államcsődtől. A kormány erre szavai szerint 180 fokos politikai fordulattal reagált.



A cél az volt – folytatta –, hogy a bankokat és a nagyvállalatokat bevonják a tehermegosztásba, a bajba jutott devizahiteleseket kimenekítsék az adósságcsapdából és a válság ellenére jelentős, a középosztályt segítő adócsökkentést hajtsanak végre – mondta.

Nemzetközi vihar


„Ezzel nagy nemzetközi vihart kavartunk. (...) Mi eltökélten azt álláspontot képviseltük mindhárom kérdésben, hogy ez igenis jó és járható út. Az unió vezetőinek nagy része mindezt hevesen ellenezte. Két évig húzódó vita következett (...), a vita csúcspontja az volt, amikor az unió igazságtalanul felfüggesztette a Magyarországnak járó kohéziós pénzek lehívását. Ez a vita tíz nappal ezelőtt lezárult: Magyarország győzött, Európa gazdasági és pénzügyi vezetői kifejezték elismerésüketMagyarország kétéves teljesítménye iránt” – jelentette ki Orbán Viktor a kohéziós támogatások felfüggesztéséről szóló döntés visszavonására utalva.

„Világossá vált, hogy a magyar út sikeres”

A miniszterelnök szerint Magyarország az eurózóna gazdaságának sikerében érdekelt, ezért „szurkolunk Európának, és minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy az eurózóna gazdasága megtalálja a megoldást a saját válságára”. Orbán Viktor azt mondta: az elmúlt tíz napban kiderült, hogy az európai válságkezelés még mindig nem elég eredményes, „de világossá vált, hogy a magyar út sikeres”.

„Ma már mindenki számára nyilvánvaló, hogy Magyarországon az ellenkezője történik, mint Spanyolországban, Görögországban vagy Portugáliában” – jelentette ki a miniszterelnök, hangsúlyozva: Magyarország megvédte a nyugdíjak értékét, itt 80 ezerrel többen dolgoznak, mint két évvel ezelőtt, és durva megszorítások helyett megújult a társadalmi élet. Mindezek hatására Magyarország egyre tisztességesebb bánásmódra számíthat – közölte.

Felére csökkentett járulék


Orbán Viktor a parlamentben jelentette be a kormány munkahelyvédelmi akciótervét is. Ennek részeként a 25 év alattiak, az 55 év felettiek és a 25–54 éves kor közötti, képzettséget nem igénylő munkát végzők esetében a munkáltatói járulékot a felére csökkentik.

A tízpontos munkahelyvédelmi akcióterv ismertetésekor a kormányfő – napirend előtti felszólalásában – emlékeztetett a Fidesz-KDNP és a kormány közötti megállapodásra, hangsúlyozva, hogy egy „soha nem látott mértékű szociális adócsökkentésre” készülnek, megkönnyítve ezzel a hazai vállalkozásoknak a foglalkoztatást.

Közölte: a kiemelt munkavállalói csoportok esetében csökkentik a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást százezer forintos bruttó bérig.

A kisadózók adó- és adminisztrációs terheinek csökkentését, számukra tételes adózás bevezetését javasolta Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint a 6 millió forint alatti árbevételű mikrovállalkozások számára az adófizetés rendkívül egyszerű, választható formáját kínálják majd, így aki ezt választja, annak egyetlen adót kell fizetnie, főállású kisadózó esetében havi 50 ezer forintot, mellékállásban 25 ezer forintot. A kisadó kiváltja a társasági adót, a személyi jövedelemadót, a járulékokat és a szociális hozzájárulási adót – tette hozzá.

Lesznek viták


Orbán Viktor arra számít, hogy a kormány hétfőn ismertetett munkahelyvédelmi akcióterve is vitákat fog kiváltani, de közlése szerint a kabinet ezeket a vitákat is megvívja, és nem enged a céljaiból, a munkahelyteremtésből, a munkahelyek megőrzéséből és a foglalkoztatás növeléséből.

A miniszterelnök köszönetet mondott Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek, a Fidesz-KDNP frakciószövetségnek és a gazdasági bizottságnak, amiért kidolgozták azt a megoldást, amellyel a pénzügyi tranzakciós illeték megteremti a munkahelyvédelmi akciótervhez szükséges költségvetési forrásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.