Orbán nem csapna össze Merkellel

Nincs jövője a jóléti államnak, amelyhez Európa hozzászokott – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Handelsblatt című német üzleti lapban.

KG
2012. 10. 11. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor az Euróövezet? Felelőtlenség lenne most belépni című interjúban kifejtette: „Európának igazi megújulásra van szüksége.” Nem elég néhány évig takarékoskodni, és utána mindent folytatni úgy, ahogyan a válság előtt. Az Európában megszokott jóléti államnak „már nincs jövője” – mondta, hozzátéve, hogy a jóléti alapra helyezettről munkaalapú berendezkedésre kell váltani. Közép- és Kelet-Európában ez „viszonylag könnyen” megoldható, mert „nálunk soha nem volt igazán német jellegű jóléti állam”, ezért az államot nem is kell ugyanolyan mértékben átszervezni – fejtette ki.

Nyugat- és Dél-Európában viszont előbb-utóbb napirendre kerül „a demokrácia politikai vezetésének kérdése” – vélekedett. „A demokrácia szenvedélyes híve vagyok” – hangsúlyozta –, „de legyen szabad feltenni a kérdést, hogy vajon korszerűek-e még a demokratikus rendszerek vezetési struktúrái” – jegyezte meg.

Angela Merkel német kancellár október 11-én hivatalában fogadja Orbán Viktor magyar miniszterelnököt – közölte pénteken Berlinben a német kormány szóvivője.

Orbán Viktor korábban elmondta, hogy három magyar álláspontot szeretne a kancellárral megosztani: „Először is, hogy a bankunió megvalósításáról szóló elképzelések túl gyorsak. Másodszor, hogy hazánk nem adóharmonizációt, hanem adóversenyt szeretne Európában.” Harmadik pontként a kohéziós támogatásokat említette a miniszterelnök.

Európát is elérheti az amerikai elnöki rendszer

A jelenlegi demokratikus rendszerek beépített problémája a vezetés gyengesége, és ezt nem szabad tabunak nyilvánítani – fogalmazott. „Egy elnöki rendszer valószínűleg alkalmasabb nehéz reformok végrehajtására, mint egy parlamentáris rendszer” – mondta a kormányfő.

Úgy vélte: legkésőbb öt év múlva Európa arról vitázik majd, hogy szükség van-e amerikai mintájú elnöki intézményre. Hogy miért éppen öt év múlva bontakozik ki ez a vita, arról Orbán Viktor azt mondta: azért, mert akkor még mindig tart majd a válság. Az euróövezet több tagjának GDP-arányos államadóssága „átlépte a kritikus 90 százalékos határt”, amelyen túl külső segítség nélkül nem lehetséges az adósságcsökkentés, és minél tovább tart a válság, annál nagyobb lesz az erős politikai vezetés iránti vágy. Erre a problémára „a lehető leggyorsabban demokratikus választ kell adnunk” – emelte ki.


Csütörtöki, berlini látogatásáról a miniszterelnök elmondta: a magyar–német kapcsolatok „sértetlenek”, ezért mindenekelőtt Európa jövőjéről kíván beszélni Angela Merkel kancellárral, és három témát szeretne körbejárni. Először is arról, hogy a tervezett bankunió Magyarország számára „túl gyors”. A közös euróövezeti bankfelügyelet „a jövőt tekintve jó ötlet lehet, de nem szabad semmit elhamarkodni”. Magyarország továbbá „nem adóharmonizációt, hanem adóversenyt” akar Európában. A harmadik téma pedig az EU következő hétéves költségvetési keretének ügye, „hiszen erről még az év vége előtt dönteni kellene” – mondta Orbán Viktor.

Orbán Viktor 50 százalék alá vinné az államadósságot

Az államadósságról így fogalmazott: „Az a célom, hogy a rátát 50 százalék alá szorítsam.” Az ellenzék ugyan tiltakozik e törekvés ellen, „én azonban eltökélten folytatom az államháztartási konszolidációt”. „Én is szeretném tudni” – válaszolta arra kérdésre, hogy az államadósság mikor süllyed az 50 százalékos határérték alá. Az adósságcsökkentés „sajnos nem tőlünk függ, hanem attól, hogy meddig tart az euróválság” – tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy a magyar gazdaság teljesítménye miért marad el más EU-tagállamokétól, „csak egy válasz van: a 45 évi kommunizmus tönkretette a gazdaságot”, és ellentétben Görögországgal „nekünk mindent a nulláról kellett kezdeni” – hangoztatta.

A gazdaságpolitikában Nagy-Britannia „mintakép”, mert ott alig növekszik a gazdaság, mégis emelkedik a foglalkoztatottság. Magyarországon is sikerülnie kell a munkahelyteremtésnek „gyenge növekedés idején”, ezért fokozni kell a munkaerőpiac rugalmasságát, hogy a „legalsó társadalmi rétegeknek is megérje dolgozni” – mondta.

Orbán Viktor szerint Magyarország nemcsak áll a saját lábán, hanem halad is előre.

A magyar állam IMF-megállapodás nélkül is képes lehet 2013 végéig finanszírozni adósságát, ehhez azonban tartósan a jelenlegihez hasonló, kedvező nemzetközi piaci hangulat szükséges – vélik banki elemzők.

Meredek csökkenéssel idei mélypontjára esett a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása szerdán a londoni piacon.

A világ szerint kell az IMF-hitel

A kormányfő szerint Magyarországnak „ipari gyártóbázisnak, nem pedig szolgáltató központnak” kell lennie. A szolgáltató szektor „fontos, de nem építhetjük fel rá a jövőnket” – hangsúlyozta. Az energiaellátással kapcsolatban a geotermikus energia szerepét emelte ki, és hangsúlyozta, hogy meg kell szabadítani az országot az orosz földgáztól való függőségtől. A tervezett Nabucco gázvezetékről elmondta: nem Magyarország nem érdekelt a Nabuccóban, hanem „fordítva: a Nabucco nem érdekelt” Magyarországban.

Az IMF/EU-hitellel kapcsolatban azt mondta, Magyarországnak azért van szüksége a hitelre, „mert az egész világ azt gondolja, hogy szükségünk van rá”. Ugyanakkor egy IMF-hitelkeret révén csökkenhetnek az államháztartás jelenleg túlságosan nagy finanszírozási költségei – fűzte hozzá, hangsúlyozva, hogy a hitel összege „egyáltalán nem olyan fontos nekünk”, mert csupán elővigyázatossági hitelről van szó.

Merkelt nem szeretné ellenfélnek

Az euróövezeti csatlakozás kérdéséről Orbán Viktor úgy vélekedett, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben felelőtlenség volna bevezetni az eurót Magyarországon. Az EU-tagság ugyan az euró bevezetésére kötelez, de az uniós csatlakozási szerződés aláírásakor az euróövezet még „egészen más képet mutatott”, mint most, ezért a csatlakozás a valutaunióhoz már nem lehet automatikus kötelezettség. A dél-európai országok korán vezették be a közös fizetőeszközt, „még nem voltak érettek” az euróra – fejtette ki a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy „ezt a hibát mi nem követjük el”.

A politikai stílusát érintő kérdésekkel kapcsolatban egyebek között megjegyezte: hozzátartozik a munkájához, hogy nem fut el a konfliktusok elől. A német kancellárról pedig ezt mondta: „Ha van ember a Földön, akit nem szeretnék ellenfélnek, akkor az Angela Merkel. Ezért különösen örülök, hogy a kapcsolataink barátiak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.