Elméletileg és gyakorlatilag is menne az IMF-megállapodás nélkül

Elemzők szerint Magyarország a valutaalap nélkül is képes lehet finanszírozni államadósságát, ugyanakkor kockázatokat is látnak.

BL
2012. 10. 09. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök kedd reggel a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) XI. plenáris ülésén azt mondta, hogy Magyarország az idei teljesítményéhez hasonlóan 2013-ban is képes lesz IMF-megállapodás nélkül biztosítani a gazdaság finanszírozását. A miniszterelnök szerint 2013 első negyedévére már kiderül „a magyar gazdaság finanszírozásának néhány kérdése: olcsóbban vagy drágábban, IMF-fel vagy IMF nélkül”.

Az államadósság megoldható

Az államadósság finanszírozása, illetve refinanszírozása mind elméletileg, mind gyakorlatilag megoldható EU/IMF-megállapodás nélkül, feltéve, hogy a nemzetközi pénzpiaci helyzet nem romlik – mondta Orbán beszéde után Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője ugyanakkor felhívta a figyelmet azokra a kockázatokra, amelyeket számba kell vennie a kormánynak. Az első, hogy nemcsak a pénzpiac, hanem a befektetők, a potenciális beruházók számára is az „IMF-megállapodás pecsétje” a gazdaságpolitika iránti bizalom pecsétjével egyenértékű – hangsúlyozta Kondrát. Ennek hatását aligha lehet rövid távon forintban kimutatni, de a beruházások esetleges elmaradása, illetve további lassulása a növekedés és az adóbevételek szempontjából is mérlegelendő tényező.

„Ha a finanszírozási kérdésre szűkítjük le a kérdést, akkor az látszik, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a többlet-forintkibocsátás révén 3 milliárd eurót képes mobilizálni idén, amennyiben a jelenlegi tempó kitart az év végéig” – fogalmazott az MKB Bank vezető elemzője, aki úgy látja, hogy ehhez hasonló összeget jövőre is képes mobilizálni az ÁKK. Itt jelentkezik azonban az egyik kockázat, hiszen a forintban kibocsátott állampapírok nagyobb részét külföldi befektetők veszik, akik a számított hozam mellett éberen figyelik az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos híreket.

Csökkenhet a devizatartalék

A másik kockázati elem abból fakad, hogy a jelzett 3 milliárd euró mellett – ha ezt jövőre is összeszedi forintkibocsátásból az adósságkezelő – az ÁKK-nak 2013-ban forintért devizát kell vásárolnia a Magyar Nemzeti Bankból, és a jegybank ezt csak a devizatartalék terhére tudja teljesíteni. A devizatartalék 1-2 milliárd eurónyi csökkenése még nem, de ennél több már gondot okozhat, hiszen a befektetők számára a jegybank 30 milliárd eurót meghaladó devizatartaléka a biztonságos visszafizetés zálogát jelenti – hangsúlyozta Kondrát.

Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője szerint is elsősorban a külső gazdasági környezeten múlik, hogy Magyarország képes lesz-e IMF/EU-megállapodás nélkül finanszírozni magát. Rámutatott: az Európai Központi Bank és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed monetáris lazítása kedvező hangulatot teremtett a piacokon. A kormány ezt a kedvező globális környezetet kihasználhatná devizakibocsátásra, hiszen van kereslet a piacon – tette hozzá.

Be van árazva a megállapodás

A közgazdász szerint nem jelent fenntarthatatlan folyamatot az ÁKK jelenlegi gyakorlata, hogy a lejáró devizaadósságot magasabb forintadósság-kibocsátással pótolja, jóllehet az 50 százalék körüli többlet-forintkibocsátással nem lehet kihúzni 2014-ig devizakibocsátás nélkül.

Gárgyán úgy véli, hogy a jelenlegi piaci körülmények  mellett nem lenne feltétlenül negatív piaci üzenete, ha az állam – eddigi kommunikációjával ellentétes módon – devizakibocsátást tartana még a hitelmegállapodás létrejötte előtt. Korábban elemzők rendre arra hívták fel a figyelmet, hogy egy hitelmegállapodás előtti sikeres devizakibocsátás azt az üzenetet közvetítené, hogy a kormány nem akar megállapodni a nemzetközi hitelezőkkel. Az elemző szerint mindazonáltal „be van árazva, hogy előbb-utóbb lesz valamiféle megállapodás, és fontos, hogy a kormány fenntartsa ennek reményét”. Hangsúlyozta, hogy csak a megállapodás tudná orvosolni, vagy részben helyreállítani a piacok elveszett bizalmát.

Ha lesz piaci kényszer, lesz IMF-megállapodás

Gárgyán szerint „csak akkor lesz megállapodás, ha van piaci kényszer”, úgy vélte, devizakibocsátás hiányában a jövő év első negyedévének végén, a második negyedév elején már lehet olyan helyzet, hogy a kormány a megállapodás megkötésére kényszerül.

Az ÁKK június végi statisztikái szerint a harmadik negyedévben 1935,1 milliárd forint, a negyedik negyedévben 1354,7 milliárd, 2013 egészében pedig 3418 milliárd forintnyi lejáró adóssága van Magyarországnak. Ebből rendre 360,1 milliárd, 556,1 milliárd, illetve 1479,6 milliárd forint a lejáró devizaadósság.

Az ÁKK szeptember közepén közölte, hogy már majdnem teljesítette az egész idei évre vonatkozó 1230 milliárd forintos forintkötvény-kibocsátási tervét. A nettó lakossági állampapír-értékesítés a tervezett 36 milliárd forint helyett 335,3 milliárd forint volt szeptember végéig. Az ÁKK az idén nem bocsátott még ki devizakötvényt. A 2011 decemberében közzétett kibocsátási terv szerint a teljes 4589 milliárdos kibocsátás 31 százalékát jelentette volna a devizakibocsátás.

Sajátságos módon sikersztorinak nevezte az IMF a 2008–09-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette. A Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok e diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtották. A második Orbán-kabinet ezzel szemben nem a megszorításokban látja a megoldást, hanem többek között a terhek szétterítésében.

2008-ban az IMF általános ijedségben volt a bankok miatt, ezért aztán Magyarországon is gyorsan meg kellett segíteni őket a kapott hitelkeretből – mondta el az MNO-nak Boros Imre közgazdász. A baj azonban nem volt akkora, mint azt az Állami Számvevőszék is megállapította, az első hitelrészlet gyors lehívása nem volt indokolt – jelentette ki Boros.

A 2008-ban kötött IMF-megállapodás nem kifelé vezette az országot a válságból, utána nagyon nagy gazdasági visszaesés következett – mondta el Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV Péntek8 című műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.