Sikersztorinak nevezték a 2008–2009-es globális pénzügyi válság közép- és kelet-európai kezelési módját a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői, akik csütörtökön Londonban mutatták be erről összeállított tanulmányukat. A sikersztori kapcsán először is érdemes felidézni, hogy a Gyurcsány, majd annak bukását követően a Bajnai Gordon vezette kormány kíméletlenül hajtotta végre a valutaalap akkor diktátumait.
Az IMF akkor 15,7 milliárd dolláros hitelkeretet biztosított hazánknak, az Európai Uniótól 8,1, a Világbanktól 1,3 dollárt kaptunk. Már akkor megütközést keltette, hogy a hitelt csak 2010 márciusáig használhattuk föl, így annak visszafizetése már az áprilisi választást követően hatalomra került Orbán-kormányra hárult. Fontos arra is emlékeztetni, hogy a megállapodást üdvözölték a hazai nagy bankok is.
Kemény megszorítások
Az IMF akkor többek között a következő intézkedések végrehajtása fejében adott kölcsönt Magyarországnak: a közszféra 2009-es béreinek befagyasztása és a 13. havi juttatás megszüntetése, a 13. havi nyugdíj eltörlése, a nyugdíjkorhatár 65 évre emelésének 2012-re való előre hozása, a nyugdíjkorrekció elhalasztása, a táppénz 10 százalékos csökkentése, az áfa 20-ról 25 százalékra való növelése, a családi pótlék összegének két évre való rögzítése, valamint a gyes és gyed korábbi hároméves időtartama háromról két évre csökkent. Mindezek következtében a 2010 tavaszán hatalomra kerülő Orbán-kabinet rendkívül súlyos helyzettel szembesült, ráadásul a 2010-re tervezett hiány is a valósnál lényegesen alul volt tervezve. Éppen emiatt az új kabinetnek azonnali lépéseket kellett tennie a helyzet stabilizálására, amelynek egyik eleme a bankadó bevezetése volt, ami azonnal élénk reakciókat váltott ki kontinensszerte.
Orbán: Az elképzelések szerint alakulnak a dolgok
A dolgok a kormány elképzelései szerint alakulnak: százezreket szabadítottak ki „a devizahitelezés fogságából”; bevezették az arányos, teljesítményösztönző, családi alapú adózást, és – a KDNP javaslatai alapján – folytatják is annak kiépítését; továbbá a válság előtti szintre szorították vissza a munkanélküliséget – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben, amikor a kabinet elmúlt két éves tevékenységét is értékelte.