Orbán: Ismét menne az IMF nélkül

Magyarország ahogyan idén is képes volt arra, hogy IMF-megállapodás nélkül működtesse a gazdaság finanszírozását, úgy 2013-ban is képes lesz rá – mondta el Orbán Viktor.

NT
2012. 10. 09. 8:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon idén a teljes nemzeti össztermék 17 százalékát tette ki a lejáró adósság, jövőre pedig ez a mérték 19 százalék lesz, ami azt jelenti, hogy „rajtunk kívül ilyen nagy arányban az adósságának a működtetésére – a nemzeti össztermék arányában gondolkodva – csak egyetlen ország kell hogy nagyobb erőket mozgósítson” – fejtette ki a kormányfő, aki szerint ezért olyan éles a vita arról, kell-e Magyarországnak IMF-hitelmegállapodás vagy sem.

Magyarország képes volt finanszírozni a gazdaságot

Az idei év éppen azért fontos, folytatta, mert kiderült, hogy a gazdasági és társadalmi változások, átszervezések eredményeképpen hazánk képes volt arra, hogy – 2012-ben a világ harmadik legnehezebb adóssághelyzetben lévő országaként – IMF-megállapodás nélkül is működtesse a gazdaság finanszírozását. „És az én állításom az, hogy 2013-ban is képesek leszünk erre. Az kétségkívül igaz, hogy megállapodással könnyebb, mint megállapodás nélkül, de megállapodás nélkül is lehetséges, ennek a bizonyítéka a 2012-es év” – jelentette ki Orbán. Véleménye szerint 2013 első negyedévére már kiderül „a magyar gazdaság finanszírozásának néhány kérdése: olcsóbban vagy drágábban, IMF-fel vagy IMF nélkül”.

– Növekedést vár a valutaalap

Gazdasági növekedést vár jövőre az IMF Magyarországon – ez derül ki a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb jelentéséből. A pénzügyi szervezet szerint 2013-ban 0,8 százalékkal nő a magyar GDP, idén 1 százalékkal csökken. 2012-ben még a három százaléka alatti, jövőre viszont már 3,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol az IMF júliusi költségvetési jelentése. Ebben azonban a valutaalap még nem vehette figyelembe a kormány múlt pénteken bejelentett közel 400 milliárd forintos kiigazító programját. A kabinet múlt heti döntésével idén és jövőre is 2,7 százalékra emelte a hiánycélt.

– Varga és Simor lesz ott

Közben elkezdődött a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank közös éves közgyűlése Tokióban. A találkozó első napján az IMF a világgazdasági kilátásokról és a globális költségvetési mutatókról is jelentést adott ki. A Valutaalap értékelése szerint 2012 júliusa óta tovább romlott a világgazdaság állapota, így a tavalyinál alacsonyabb GDP-növekedést vár. Az IMF számításai alapján a világgazdaság egészében 0,7 százalékkal csökken a GDP-arányos költségvetési hiány. Az október 14-én záruló közgyűlésen Magyarországot Varga Mihály hiteltárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter és Simor András jegybankelnök képviseli.

– Tisztelet és bizalom

A Kormányinformáció felcímet viselő egész oldalas hirdetésekben rövid mondatokban jelenik meg a magyar álláspont az IMF-tárgyalásokról. A Magyar Nemzetben és a Napi Gazdaságban a „Mit várunk az IMF-től?” kérdésre a válasz: tiszteletet, bizalmat.

Orbán: 2013 már jobb év lesz

2013 ugyanakkor jobb évnek ígérkezik Magyarországon, mint 2012 – mondta a kormányfő a résztvevőknek, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a Kárpát-medence magyarságának arra kell készülnie, hogy az európai politikai és gazdasági közeg a következő években is kedvezőtlen marad, a válság egyelőre nem fog elmúlni.

Ezzel kapcsolatban idézte a Nemzetközi Valutaalapnak a világgazdasági kilátásokról szóló, lassabb növekedést prognosztizáló kiadványát, amely szerint az államadósság-csökkentésre tett kísérleteket folytatni kell, és még éveknek kell eltelniük ahhoz, hogy a világ nyugati gazdaságainak államadósság-mértéke visszacsökkenjen arra a szintre, ahol a 2008-as válság kitörése előtt volt.

„Velünk maradnak a következő évek során”

„Következésképpen a költségvetési kiigazítások politikáját a nyugati világban folytatni kell”, vagyis a gazdasági–politikai instabilitásról szóló híradások „velünk maradnak a következő évek során” – állapította meg.

Az IMF-jelentésben egyébként „Magyarországról is mondtak mindenfélét, ez most mellékes, mert azt, hogy mi a helyzet itt, mi jobban tudjuk, mint ők” – fogalmazott. A kiadvány szerint idén 1 százalékkal csökken, jövőre 0,8 százalékkal nő a magyar bruttó hazai termék (GDP).

Ha az unióban baj van, elmaradhat a siker

Orbán Viktor kifejtette azt is: Magyarország az elmúlt húsz évben szorosan összekötötte gazdasági sikerének lehetőségét a nyugat-európai gazdaságok állapotával, azaz a magyar gazdaság exportorientált, termékei nagy részét, több mint 75 százalékát pedig az Európai Unióban helyezi el, így ha ott baj van, mindez nehézzé válik. A keleti gazdasági nyitás éppen arra hivatott – magyarázta a miniszterelnök –, hogy ezt az egyensúlytalanságot enyhítse, erre azonban nem elegendő egy-két év.

A frakcióvezető csodálkozna, ha nem születne megállapodás

Rogán Antal az M1 Az Este című műsorában hétfőn arról beszélt, csodálkozna, ha nem tudnának megállapodni azt követően, hogy a legkeményebb vitatémáról, a jegybank megadóztatásáról lemondtak. Rogán megerősítette, a Fidesz a nyugdíjakat és a béreket nem hajlandó csökkenteni, továbbá ingatlanadót sem vezet be egy esetleges IMF-megállapodás érdekében. Magyarország pénzügyileg stabil, de egy IMF-megállapodás tovább javíthat az ország helyzetén, ezért érdemes folytatni a tárgyalásokat – jelentette ki.

Rendben kell tartani a pénzügyeket

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az Észak-Magyarország című lapnak arról beszélt, hogy egy olyan állam, amely nem tudja rendben tartani a pénzügyeit, rá lesz kényszerítve, hogy szolgai módon viselkedjen. A miniszter azt mondta: az elmúlt pénteki bejelentések teljes összhangban vannak a korábban meghirdetett gazdaságpolitikával. Ezek az intézkedések arra utalnak, hogy „Magyarországot újjáépítjük úgy, hogy nem az emberekre terheljük ennek a költségeit. Nem a családoktól, nem a kis- és közepes vállalkozásoktól vonjuk el a pénzt, nem csökkentjük a nyugdíjakat” – fogalmazott Matolcsy György.

Egyenlegjavító program

Mint az MNO korábban beszámolt róla, a 2013-as költségvetésben 397 milliárd forintos kiigazítási programról döntött csütörtöki ülésén a kormány, amellyel biztosítható a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány. Banki elemzők pozitívan ítélik meg a kabinet bejelentett intézkedéseit, és úgy vélik, az abban kitűzött célok reálisak, a program javíthatja az ország külső megítélését, és közelebb hozhatja az IMF-megállapodást.

A Fidesz-frakció szükségesnek és támogathatónak tartja ezeket az intézkedéseket, az Európai Bizottság szóvivője pedig üdvözölte a nemzetgazdasági miniszter által bejelentett tervet.

Mindenki elfogadná, ha nem lenne megegyezés

„Az IMF-fel ugyan meg akarunk egyezni, de most már mindenki elfogadja a világon, hogy ha nem lenne megegyezés, Magyarországnak akkor sem lennének finanszírozási gondjai. ( ) Az a kérdés, hogy drágábban vagy olcsóbban finanszírozza magát” az ország – fejtette ki Orbán Viktor hétfőn a Magyar Diaszpóra Tanács II. ülésén.

Olyan, mint a C-vitamin

Ha a hitelmegállapodással kapcsolatos tanulmányokat, elemzői véleményeket olvassa az ember, az az érzése támadhat, hogy Magyarországnak nem is kell az IMF, mert viszonylag kedvező a nemzetközi helyzet, a magyar kormánynak pedig van pénze, s 2013 közepéig biztosan finanszírozni tudja az országot, szerencsés helyzetben akár tovább is – mondta a Heti Válasznak Varga Mihály. „Az IMF-megállapodás olyan, mint a C-vitamin: nem véd ugyan a meghűléstől, de ha már megfáztunk, segít minél hamarabb meggyógyulni” – mondta a tárca nélküli miniszter.

Riasztó a 2008-as megállapodás

Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában pénteken megerősítette: a kormány nem fogadja el a nyugdíjak, a bérek és a családi pótlék csökkentését. Beszélt arról is: a kormány Nemzetközi Valutaalapnak és Európai Bizottságnak elküldött válaszlevele alapján meg lehet állapodni a nemzetközi szervezetekkel. A miniszterelnök riasztónak nevezte a 2008-as IMF-megállapodást, kiemelve hogy  600 milliárd forintos gyorssegélyt adtak a – jelentős részben külföldi – bankoknak, ezért kellett csökkenteni a nyugdíjakat, a béreket és a szociális juttatásokat.

Sajátságos módon sikersztorinak nevezte az IMF a 2008–09-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette. A Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok e diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtották.

2008-ban az IMF általános ijedségben volt a bankok miatt, ezért aztán Magyarországon is gyorsan meg kellett segíteni őket a kapott hitelkeretből – mondta el az MNO-nak Boros Imre közgazdász. A baj azonban nem volt akkora, mint azt az Állami Számvevőszék is megállapította, az első hitelrészlet gyors lehívása nem volt indokolt – jelentette ki Boros.

A 2008-ban kötött IMF-megállapodás nem kifelé vezette az országot a válságból, utána nagyon nagy gazdasági visszaesés következett – mondta el Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV Péntek8 című műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.