Orbán: Vért, verejtéket izzadva haladunk előre

Orbán Viktor szerint Magyarország nemcsak áll a saját lábán, hanem halad is előre.

NT
2012. 10. 10. 15:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök a Pannon Televíziónak adott interjújában kijelentette: „vért, verejtéket izzadva és lassabban, mint ahogy mindannyian szeretnénk, de haladunk előre, és építjük fel azt a gazdaságot, amelytől én rövid időn belül látványos sikereket várok”. Hangsúlyozta: a következő egy-két évben minden magyar számára világos lesz, hogy azok a nagy átalakítások, a nagy megújítás, amit végrehajtottak, meghozza az eredményét. „Több lesz a munkahely, könnyebben jutunk álláshoz, nő a biztonság, tervezhetőbb lesz a jövő, és jobban fogjuk állni az európai válság hullámait, mint korábban” – fogalmazott.

Az euróövezet jelenlegi gazdasági helyzetében felelőtlenség volna bevezetni az eurót Magyarországon – mondta Orbán Viktor a Handelsblattnak adott interjúban, amelyből a német üzleti lap szerdán előzetest közölt internetes kiadásában.

A kormányfő elmondta: az EU-tagság ugyan az euró bevezetésére kötelez, „de a csatlakozási szerződés aláírásakor az övezet még egészen más képet mutatott”, mint most, ezért a valutaunióhoz való csatlakozás már nem lehet automatikus kötelezettség.

Orbán Viktor kifejtette: az euróövezeti válság tartós marad, és legkésőbb öt év múlva vezetési válsággá terebélyesedik. „Egy elnöki rendszer valószínűleg alkalmasabb nehéz reformok végrehajtására, mint egy parlamentáris rendszer” – mondta a Handelsblattnak.

Kifejtette azt is, hogy mivel a német–magyar kapcsolatok igen kifinomultak, inkább Európa jövőjéről szeretne tárgyalni csütörtöki találkozóján Angela Merkellel. Három magyar álláspontot szeretnék a kancellárral megosztani: „először is, hogy a bankunió megvalósításáról szóló elképzelések túl gyorsak. Másodszor, hogy hazánk nem adóharmonizációt, hanem adóversenyt szeretne Európában.” Harmadik pontként a kohéziós támogatásokat említette a miniszterelnök.

Európában baj van, de Magyarországon javult a gazdaság

A kormányfő az elmúlt két évet értékelve azt mondta, hogy Európa nagy bajban van, ehhez képest Magyarországon javult a gazdaság, többen dolgoznak, mint korábban, sokan segély helyett munkából tartják el a családjukat, valamint sok fejlesztés valósult meg.

„Szeretnék emlékeztetni mindenkit: 2010-ben, a kormányváltáskor az volt a téma, hogy pénzügyi szempontból nagyjából úgy állunk, mint a görögök, sőt még egy kicsit rosszabbul. Eltelt két év, nézzük meg, hol tartanak a görögök, és hol mi. Tudom, ez a mindennapi nehézségekre nem gyógyír, de azért a reális értékeléshez ez is hozzátartozik” – jegyzete meg a miniszterelnök. Hozzátette: szeretné, ha a magyarok nem becsülnék le az elmúlt két évben végzett munkájukat. „Az, hogy Magyarország ma itt tart, a dolgozó embereknek köszönhető, ezért elismeréssel kell beszélni róluk” – hangoztatta.

Elvégezték a változtatások nagy részét

Orbán Viktor szólt arról, hogy Magyarország az elmúlt két évben elvégezte azoknak a változtatásoknak a nagy részét, amelyek ahhoz kellenek, hogy versenyképes lehessen az új világgazdasági helyzetben. A miniszterelnök egyben hangot adott azon meggyőződésének, hogy az ország ma sokkal versenyképesebb, mint két évvel ezelőtt. Úgy véli, a magyaroknak semmi okuk arra, hogy ne higgyenek saját jövőjükben, vagy azt gondolják, hogy nem képesek arra, amire amerikai, francia vagy német versenytársaik. Jó példa erre a Bóly Zrt. 3,5 milliárd forintos, a szarvasmarha-tartásban világszínvonalú technológia alkalmazását eredményező beruházása.

Orbán: 120 éves vitáról van szó

A kormányfő az Országgyűlés elé kerülő földtörvénnyel kapcsolatban azt mondta: százhúsz éves vita, hogy a kis-, a közepes vagy a nagybirtok legyen meghatározó Magyarországon. Személy szerint a középbirtokokat megerősítené, és ahhoz adna lehetőséget, hogy a kisbirtokosok középbirtokosokká váljanak.

„Nem viseltetek szimpátiával a nagybirtok iránt, szerintem vissza kell szorítani ezek arányát. Mindamellett tudomásul kell venni: vannak Magyarországon állattartó telepek nagy földterülettel, amelyek a takarmány megtermelésére alkalmas föld nélkül aligha képesek megállni a lábukon, és ezt a szempontot is be kell fogadni” – mondta. Orbán Viktor azt is kiemelte, hogy az új földtörvénynek nem rombolnia kell, hanem a jövőt szolgálnia.

Továbbra is cél: tíz év alatt egymillió új munkahely

A miniszterelnök a munkahelyteremtésről szólva hangoztatta: továbbra sem adta fel azt a célt, hogy tíz év alatt egymillió új munkahely lesz Magyarországon. Elismerte ugyanakkor, hogy bár vannak eredmények, a folyamat „nem halad elég jól”. Ennek okaként az európai uniós pénzügyi válságot jelölte meg, amelynek újabb és újabb hullámai érik el Magyarországot.

„Mivel az európai gazdaság sem nő gyorsan, a magyar gazdaság sem nőhet gyorsan, így arra kell választ találnunk, hogyan tudunk alacsony növekedési szint mellett munkahelyeket teremteni. Erre keresünk és fogunk találni módszereket" – mondta. Hozzátette: ebből a szempontból is fontos szektor az agrárium, ahol tíz év alatt 200 ezer munkahelyet kívánnak létrehozni az állattartás és a kertészetek fejlesztésével.

Orbán szólt a hazai bányászatról is. Megítélése szerint Magyarország ugyan nem kiemelkedően gazdag, de nem is elhanyagolható ércvagyonnal rendelkezik, melyet a jelenleginél jobban meg kell becsülnie. Elmondta: dolgoznak azon, hogy a bányászati kapacitás ügye miként kerülhet vissza a magyar iparpolitikába.

Magánbefektetők kellenek a sikerhez

A miniszterelnök a mecseki uránbánya tervezett újranyitásával és a pécsiek aggályaival kapcsolatban azt mondta, hogy egy lassan megtérülő, de hosszabb távon nagy nyereséget hozó üzletágról van szó, amelyhez magánbefektetőkre van szükség. „Ha lesznek ilyenek, a pécsieknek velük kell tárgyalni és szót érteni. Ha szót értenek, a magyar állam szívesen lép fel támogatóként, ha nem értenek szót, el fogjuk fogadni a pécsiek döntését” – fogalmazott.

A kormányfő az interjúban kitért arra, hogy támogatja a Paksi Atomerőmű üzemidejének hosszabbítását, és új atomerőművi blokk építését is. „Mivel Magyarország energia tekintetében importra szorul, az itthon előállított energia, így a Pakson előállított is, különösen értékes.” A hazai villamosenergia-fogyasztás 43 százalékát a Paksi Atomerőmű biztosítja, s ha nem így lenne, az áram lényegesen drágább lenne Magyarországon – indokolta.

Orbán Viktor az ország egyik legszegényebb térsége, a dél-baranyai Ormánság felemelkedését célzó 25 milliárd forintból megvalósuló Ős-Dráva-programról azt mondta: egy olyan zászlóshajó-programról van szó, amelynek személy szerint is elkötelezett híve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.