Ragadós a magyar recept, meghátrált az IMF

A francia pénzügyminiszter nem szeretné, ha nemzetközi szervezetek diktálnának nekik, az IMF ezt követően felülvizsgálná korábbi megszorításokra épülő politikáját.

Kovács András
2012. 10. 11. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország 2013-ban három százalék alá fogja csökkenteni a költségvetési hiányát, de azt, hogy milyen intézkedésekkel érjük el ezt a célt, arról saját nemzeti hatáskörben döntünk – minderről Pierre Moscovici francia pénzügyminiszter beszélt a Le Monde című újságnak. A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy nem akarnak olyan helyzetbe kerülni, mint Spanyolország, Görögország vagy Portugália, amelyek szuverenitásuk gazdaságpolitikai elemeit mostanra teljesen elveszítették, és a nemzetközi szervezetek megszorító politikákat diktálnak nekik.

Christine Lagarde a francia pénzügyminiszter nyilatkozatát követően azonnal elutasította azt a vádat, hogy az IMF kényszerítene megszorító politikát Európára. „Nem az öncélú megszorítás a célunk, hanem az, hogy az országok tartósan saját lábukra tudjanak állni, hogy önállóvá váljanak és képesek legyenek a piacról finanszírozni magukat” – hívta fel a figyelmet az IMF vezetője. Szerinte a növekedés és a megszorítás nem összeférhetetlen.

Egyezések

Moscovici kijelentése nagyban hasonlít a hazai jobbközép kormány irányvonalához, mivel befolyásos szereplők többször is azt hangoztatták, hogy a hiánycél teljesítéséhez szükséges intézkedéseknek nemzeti hatáskörben kell maradniuk. A kormányzati szereplők azt fogalmazták meg: ha a magyar fél tartja a hiánycélt és fokozatosan csökkenti az államadósságot, „azzal teljesíti az elvárásokat”.

A francia kormány intézkedései között szerepel – egyebek mellett – a nagyobb vállalkozások megadóztatása, ehhez jön hozzá még a már nyáron megszavazott 4,4 százalékos adóemelés az osztalékokra. A bankadót is kivetették Franciaországban, amelynek értéke 1,1 milliárd euró volt. A pénzügyi tranzakciós illetéket augusztus 1-jétől vezették be, ezzel párhuzamosan – a Le Monde című napilap értesülése szerint – Franciaország versenyképességének növelése és a munkaerőpiac rugalmasabbá tétele érdekében a kormány jövőre mintegy 40 milliárd euróval csökkentené a munkáltatói járulékokat.

Együtt lépünk?

Ezek a lépések egyértelműen egybevágnak az Orbán-kormány által az elmúlt két évben hozott intézkedésekkel. A bankadót követően még 2010-ben lépett életbe a távközlési, illetve telekommunikációs, az energetikai szektort és a kereskedelmi áruházláncokat érintő adó. Azonban míg a hazánkban lévő jelentős európai nagyvállalatok az Európai Bizottságtól kérték, hogy szankcionálja Magyarországot az uniós szabályok megsértése miatt, addig Franciaországból nem érkezett ilyen híradás.

A pénzügyi tranzakciókra vonatkozó illetéket 2013. január 1-jétől vezeti be Magyarország. Jövőre megszűnik hazánkban a tb-plafon, amely bizonyos szempontból hasonlít a francia 75 százalékos személyijövedelemadó-kulcshoz, mivel mindkettő a legtehetősebb rétegeket érinti. Ugyanezt a párhuzamot lehet abban is fölfedezni, hogy 2013-ban Franciaországban is a munkáltatói járulékok csökkentését tervezik, hasonlóan a hazai munkahelyvédelmi akciótervhez.

A múlt héten bejelentett egyenlegjavító program elemei azt jelzik, hogy a magyar kormány most már kész szembenézni az euróövezeti adósságválság súlyosságával – vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

A lehetséges legjobb, AAA besorolással látta el az euróövezeti stabilitási mechanizmust (ESM) hétfőn a Fitch Ratings. Ismert, a német alkotmánybíróság feltételekkel engedélyezte Németország részvételét a stabilitási mechanizmusban.

Sajátságos módon sikersztorinak nevezte az IMF a 2008–2009-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette. A Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok e diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtották. A második Orbán-kabinet ezzel szemben nem a megszorításokban látja a megoldást, hanem többek között a terhek szétterítésében.

2008-ban az IMF általános ijedségben volt a bankok miatt, ezért aztán Magyarországon is gyorsan meg kellett segíteni őket a kapott hitelkeretből – mondta el az MNO-nak Boros Imre közgazdász. A baj azonban nem volt akkora, mint azt az Állami Számvevőszék is megállapította, az első hitelrészlet gyors lehívása nem volt indokolt – jelentette ki Boros.

A 2008-ban kötött IMF-megállapodás nem kifelé vezette az országot a válságból, utána nagyon nagy gazdasági visszaesés következett – mondta el Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV Péntek8 című műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.