„Senki nem ér most rá. Valódi vészhelyzet van” – fogalmazott Christine Lagarde a Le Figaro című francia napilapban csütörtökön megjelent interjúban két héttel az eurózóna jövője szempontjából lényeginek ígérkező október 18–19-i brüsszeli csúcstalálkozóra utalva.
Lagarde szerint alapvető jelentőségű volt, hogy az EKB arról döntött: a makrogazdasági kiigazítások és ennek révén végrehajtott strukturális és pénzügyi reformok ellenében felvásárolja a nehézségekkel küzdő országok szuverén kötvényeit.
„Nem szabad hagyni kifújni ennek az intézkedésnek a hatását még az előtt, hogy az eurózóna építkezése és az Európai Unió integrációs munkája folytatódna A megoldások költségei az idő múlásával egyre jobban emelkednek” – hangsúlyozta a főigazgató. Hozzátette: „Minél gyorsabban lépnek fel az európaiak nemzeti szinten, illetve az eurózónában együttesen, a dinamika annál gyorsabban változhat.”
Lagarde a piaci finanszírozást emelte ki
Az IMF-vezér elutasította azt a vádat, hogy az IMF kényszerítene megszorító politikát Európára. „Nem az öncélú megszorítás a célunk, hanem az, hogy az országok tartósan saját lábukra tudjanak állni, hogy önállóvá váljanak és a képesek legyenek a piacról finanszírozni magukat” – hívta fel figyelmet Lagarde.
Szerinte a növekedés és a megszorítás nem összeférhetetlen. „Vannak olyan intézkedések, amelyeket meg kell hozni a növekedés feltételeinek megteremtéséhez” – mondta az IMF vezetője.