Indoklásában a hitelminősítő az euróövezeti pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) helyébe lépő új pénzügyi mentőmechanizmus sajátosságai közül kiemelte a korai figyelmeztető rendszert, amely biztosítja az ESM tőkeigényének időbeni kezelhetőségét, valamint azt az előírást, hogy a befizetett tőkerátának és a tartalékoknak mindig el kell érniük az adósságállomány legalább 15 százalékát.
Az ESM erősségei közé sorolta hétfői londoni elemzésében a Fitch a magas minőségű és likvid eszközöket, amelyek folyamatosan legalább tizenkét havi lejáró ESM-kötelezettséggel lesznek egyenértékűek.
Az ESM-hez kellett a német alkotmánybíróság is
A német alkotmánybíróság feltételekkel engedélyezte Németország részvételét a stabilitási mechanizmusban. A mentőalapról szóló kormányközi szerződést Németországon kívül az euróövezet valamennyi tagállama ratifikálta. A német alkotmánybíróság korábban közölte: biztosítani kell, hogy nem hárul rá nagyobb teher az eredetileg tervezett 190 milliárd eurónál.
Az euróövezet egy-két éven belül túl lesz a válságon, ha tagországai betartják költségvetési vállalásaikat – vélekedett szeptember elején az ideiglenes euróövezeti mentőalap, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz vezérigazgatója, Klaus Regling. Az EFSF-et 2010 májusában alakították meg az euróövezeti országok, majd tavaly júniusban 440 milliárd euróra emelték kölcsönzőkapacitását az eredeti 225 milliárdról. Az EFSF mellé lép be az euróövezet állandónak szánt mentőalapja, az Európai Stabilitási Mechanizmus, melynek alaptőkéje 700 milliárd euró.
Szigorítanák a fiskális paktumot is
Németország a költségvetési fegyelmet és adósságcsökkentést előíró uniós fiskális paktum szigorítását sürgeti a Focus című német hetilap szerint. A javaslat fő eleme, hogy az Európai Bizottság pénzügyi biztosa önállóan dönthessen a túlzott államháztartási deficit miatti eljárásokról.
A német pénzügyminisztérium cáfolta azokat a lapértesüléseket, amelyek szerint az euróövezeti vezetők az ESM mentőalap kapacitásait 2000 milliárd euróra növelnék, ám elismerte, dolgoznak azon, hogy több magánforrást vonjanak be a finanszírozásába.