Szigorúbb fiskális paktumot szeretnének

Németország a költségvetési fegyelmet és adósságcsökkentést előíró uniós fiskális paktum szigorítását sürgeti.

WA
2012. 09. 24. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap hétfőn megjelent száma szerint Berlin a fiskális paktum szigorítása révén szinte teljesen szabad kezet adna a gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosnak a túlzott deficit csökkentésére vonatkozó – eredetileg a növekedési és stabilitási paktumban lefektetett – eljárásban. A kormány még idén, a novemberi vagy az évzáró decemberi uniós csúcson konkrét eredményeket akar elérni az ügyben. Egyelőre Ausztria, Finnország, Hollandia és Luxemburg jelezte, hogy támogatja a javaslatot – írta a Focus.

Kötvényvásárlási program

Sir Mervyn King, a brit központi bank vezetője a Channel 4 kereskedelmi televíziónak adott interjúban kijelentette, hogy véleménye szerint az eurójegybank által szeptember 6-án ismertetett új, felső korlát nélküli másodpiaci szuverén kötvényvásárlási program nem fogja megoldani hosszú távra az euróövezet adósságproblémáit, legfeljebb időt nyerhet a valutauniós döntéshozók számára a hosszú távú megoldás kidolgozásához.

Közös kötvénykibocsátást, adókoordinációt, valamint a pénzügyi és gazdasági biztos jogköreinek megerősítését is javasolja az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága elé csütörtökön beterjesztett jelentéstervezet.

Az euróövezeti döntéshozók legutóbbi nyilatkozatai alátámasztják a Fitch Ratings azon nézetét, hogy az euróövezet fennmarad – áll a nemzetközi hitelminősítő csütörtökön Londonban ismertetett elemzésében. A Capital Economics ezzel szemben változatlanul fenntartja azt a nézetét, hogy a következő hónapokban megkezdődik az euróövezet korlátozott mértékű felbomlása.

Jelenleg kizárólag a bizottság versenyügyi biztosa dönthet saját hatáskörben tagországok elleni eljárásokról. A többi uniós biztos – így a pénzügyekért felelős bizottsági tag is – csak akkor léphet fel valamely tagállammal szemben, ha megszerzi a 27 fős testület többségének támogatását.

Márciusban írták alá a fiskális paktumot

A fiskális paktum legfontosabb előírása az, hogy a konjunkturális változások hatásától megtisztított deficitet a bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékára, a GDP-arányos államadósságot pedig 60 százalék alá kell szorítani. A bizottság ellenőrizheti a kötelezettségek teljesítését, és akár pénzbüntetést is kiszabhat, ha a kormányok nem hajtják végre az előírásokat. A kormányközi szerződést idén márciusban írta alá 25 uniós tagország, Nagy-Britannia és Svédország nem csatlakozott. A szerződés előírásai az euróövezeti tagországokra vonatkoznak.

Mégsem turbózzák fel a mentőalapot?

Cáfolta hétfőn a német pénzügyminisztérium azokat a lapértesüléseket, amelyek szerint az euróövezeti vezetők az ESM mentőalap kapacitásait 2000 milliárd euróra növelnék, ám elismerte, dolgoznak azon, hogy több magánforrást vonjanak be a finanszírozásába.

A Der Spiegel című német hetilap vasárnap közölte, az eurózóna tagországai arra készülnek, hogy tőkeáttétel révén megnövelik az állandó válságkezelési alap kapacitását, amely így meghaladhatná a kétezermilliárd eurót. A német pénzügyminisztérium szóvivője a Der Spiegelnek elismerte, hogy a német alkotmánybíróság kedvező határozatát követően azon dolgoznak, hogy átalakítsák a mentőmechanizmus kereteit.

A nemzeti költségvetéseket vennék célba

A német Die Welt pénteken arról számolt be: Peter Praet, az EKB igazgatótanácsának tagja olyan összeurópai szintű eljárásrendszer létrehozását sürgeti, amely jogosult lenne az egyes országok költségvetése feletti irányítás átvételére szükséghelyzetben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.