Nem duzzasztják fel az ESM mentőalapot

A német pénzügyminisztérium cáfolta azokat a lapértesüléseket, amelyek szerint az euróövezeti vezetők az ESM mentőalap kapacitásait 2000 milliárd euróra növelnék.

WL
2012. 09. 24. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német pénzügyminisztérium szóvivője, Martin Kotthaus „teljesen illuzórikusnak” nevezte azt az értesülést, hogy az ESM mentőalap kapacitásait megnégyszereznék. A Der Spiegel című német hetilap vasárnap jelentette, hogy az eurózóna tagországai arra készülnek, hogy tőkeáttétel révén megnövelik az állandó válságkezelési alap kapacitását, amely így meghaladhatná a kétezer milliárd eurót. A tervek szerint az ideiglenes válságkezelő alapnál, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) esetében használt tőkeáttételes eljáráshoz hasonlóan az állandó mechanizmusnál is négyszeresére, a jelenlegi 500 milliárd euróról 2000 milliárd euróra növelnék az eszköz kapacitásait.

„Az ESM ugyanazokkal az eszközökkel fog működni, mint elődje, az EFSF, se többel, se kevesebbel” – fogalmazott a szóvivő. „Korai lenne még számokról beszélni, teljesen absztrakt még az elképzelés” – tette hozzá.

Októberben már indul az ESM mentőalap

Az EFSF esetében az euróövezeti vezetők abban reménykedtek, hogy úgynevezett különleges célú gazdasági egységeken (SPV) keresztül minden mentőalapos euróhoz 4-5 másik eurót tesznek hozzá a magánbefektetők. Piaci érdeklődés hiányában azonban az áttételes eljárás akkor kudarcot vallott, és az euróövezeti vezetők végül az ESM egy évvel korábbi bevezetése mellett döntöttek. Az ESM októberben kezdi el működését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.