Schöpflin helyrerakta a liberális EP-vezért

Schöpflin György a magyar alkotmánymódosítás szövegét idézte, hogy cáfolja Guy Verhofstadtnak az alkotmánymódosítással kapcsolatban kifejtett elítélő nézeteit.

2013. 04. 05. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar néppárti EP-képviselő válaszcikket jelentetett meg az uniós témákkal foglalkozó brüsszeli hírportálon, amelyen március 21-én Guy Verhofstadt fejtette ki a magyar alkotmánymódosítással kapcsolatos – és az azt megelőző napon az EP plenáris ülésén is hangoztatott – elítélő nézeteit. Verhofstadt szerint Magyarország ellen meg kell indítani az uniós szerződés hetes cikke szerinti eljárást, amit az európai alapértékek súlyos veszélyeztetettsége indokolhat, és ami azzal járhat, hogy az eljárás alá vont tagállam szavazati jogát felfüggesztik az EU-ban.

Schöpflin szerint a liberális politikus – volt belga miniszterelnök – politikai töltetű állításai nem tartalmaznak bizonyítékot, több vádpontjával az elfogadott alkotmánymódosítás idézeteit állította szembe. Verhofstadt szerint a módosítás például lehetővé teszi a hajléktalanság kriminalizálását, restriktív módon határozza meg a család fogalmát, szigorú állami ellenőrzést valósít meg az egyházi intézmények fölött, korlátozza a kereskedelmi médiában a politikai hirdetéseket, valamint megnyirbálja az Alkotmánybíróság jogkörét.

Schöpflin ezzel szemben arra a következtetésre jutott, hogy nincs szó támadásról a hajléktalanok ellen, a módosítás nem zárja ki a férfi–nő kapcsolattól eltérő alapú családmodell védelmét, az egyházi intézményeket az állam nem ellenőrzi, hanem támogatja, a kampányszabályozás aligha értelmezhető tilalomként, az Alkotmánybíróság jogkörének szabályozása pedig – a költségvetési kérdések felülvizsgálhatóságának tilalmát leszámítva – nem tartalmaz korlátozást.

Egyre több helyről állnak ki hazánk mellett, legutóbb Klaus von Dohnanyi német szociáldemokrata politikus nyilatkozta: a magyar kormány tevékenységének számos pontját lehet bírálni, az azonban „tiszta hülyeség”, hogy Magyarország nem demokrácia. Tibor Fischer magyar származású brit író úgy minősítette a túlzó cikkeket, hogy ostoba képtelenségek. Korábban Jason Kenney kanadai bevándorlási miniszter védte meg Magyarország hírnevét Torontóban. A magyar alaptörvény mellett állt ki – már nem először – Rupert Scholz volt német védelmi miniszter, aki egyben alkotmányjogász is. A francia Valeurs Actuelles jobboldali hetilapban Frédéric Pons budapesti különtudósító pedig Miért zavaró Magyarország? címmel írt arról: hazánk nem antidemokratikus szörnyeteg, Orbán Viktor pedig csak végrehajtja a programot, amiért megválasztották.

Nemrégiben gyakorlatilag helyrerakta Paul Lendvait a Die Presse objektív cikke a magyar földtörvényről. Ismert, Lendvai a közelmúltban egy bulvárlapnak adott „objektív” beszámolót hazánkról Gulyás-orbánizmus nacionalista szósszal címmel.

Méltánytalanok és kettős mércét alkalmaznak azok a bírálatok, amelyek az Orbán-kormányt érik, foglalt állást Christopher H. Smith republikánus képviselő, az amerikai Helsinki Bizottság társelnöke, amikor A demokrácia röppályája – amiért Magyarország számít című meghallgatásához fűzött írásos nyilatkozatot.

A hazánkról szóló pozitív kommentárok gyakoribbá válása örömteli fordulatként értékelhető – vélekedett az MNO-nak adott interjújában Kumin Ferenc. A kormány nemzetközi kommunikációjáért felelős helyettes államtitkár elmondta azt is: a külföldi véleményformálás is egyfajta politikai hadszíntér, de fontos világossá tenni, hogy kiknek az álláspontját közvetítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.