Jelentősen módosította tervezetét a Velencei Bizottság

Sikerült Magyarország szempontjából kedvezően változtatni a Velencei Bizottságnak a negyedik alaptörvény-módosítással kapcsolatos szakvélemény-tervezetén.

WL
2013. 06. 14. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külügyminiszter pénteken nyilatkozott magyar újságíróknak, miután az olasz városban részt vett az Európa Tanács alkotmányjogi szakértői testületének, a Velencei Bizottságnak az ülésén. A tárcavezető kiemelte: a kormány álláspontja továbbra is az, hogy az országban stabil a demokrácia és a jogállam, elkötelezettek az alapvető európai értékek és normák mellett, mindazonáltal készek folytatni a párbeszédet a magyarországi helyzetről. Martonyi János emlékeztetett rá, hogy néhány napja műszaki hiba folytán felkerült a bizottság honlapjára a tervezet, holott azt nem szokták nyilvánosságra hozni. Az ott megjelent szöveghez képest sikerült lényeges javításokat elérni – mondta.

Kifejtette: a hét elején a kormány beadta a részletes észrevételeit a szöveggel kapcsolatban, és több megállapítást, következtetést cáfolt. Ezt követően péntek reggel kaptak egy módosított szöveget, amely alapján a külügyminiszter felszólalt a bizottság ülésén, és további öt-hat pontban változtattak még a szövegen. Martonyi János kijelentette: ez azonban egy vélemény, amellyel lehet és kell is vitatkozni a továbbiakban, és a kormány ezt meg is teszi a következő napokban-hetekben.

A kormány egyik fő kifogása a szakvéleménnyel kapcsolatban az volt, hogy a módosítások nem mindig tükröződtek megfelelően a következtetésekben. Emiatt kezdeményezték, hogy a szövegben ne az szerepeljen, hogy a kormány jogalkotásával „felülbírálja” az Alkotmánybíróság döntéseit, hanem az, hogy reagál azokra – magyarázta a miniszter. A tárcavezető kifogásolta azt is, hogy a szöveg nagyrészt feltételezésekkel él, és azt emeli ki, hogy bizonyos kockázatok, veszélyek fennállnak. De a lehetőségek szintjén kell maradni, ha fenn is áll valamilyen kockázat, azt „majd megoldjuk mi” – közölte. Hozzátette: ebből a szempontból is sikerült javítani a szöveget.

A külügyminiszter szerint a bizottság szakvéleményének semleges jogi megfontolásokon kell alapulnia, de úgy tűnik, ebben az esetben politikai megfontolások is érvényesülnek benne, ezért nem ért egyet a kormány több megállapítással. Mindez a Velencei Bizottság szakmai tekintélyét is kedvezőtlenül befolyásolhatja – mutatott rá Martonyi János, hozzátéve, hogy ugyanakkor a bizottság a kormány több észrevételét figyelembe vette.

A tárcavezető a közeljövő fontos eseményeiről beszélve elmondta: június 19-én szavaz az Európai Parlament (EP) LIBE bizottsága a Tavares-jelentés módosító indítványairól, 25-én dönt az Európa Tanács parlamenti közgyűlése arról, hogy megindítsák-e a monitoringeljárást Magyarországgal szemben, majd július 3-án az EP plenáris vitán szavaz a módosított Taveres-jelentésről.

Az Európai Bizottság összességében üdvözli azokat az eddigi magyar kormányzati válaszokat, amelyeket a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatos brüsszeli aggályokra adtak – mondta az uniós végrehajtó-javaslattevő intézmény pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján Olivier Bailly szóvivő. Közölte, hogy két kérdésben az eddigi válaszok alapján bízni lehet az ügy rendeződésében, a harmadikban pedig további konzultációkat kívánnak folytatni a magyar kormánnyal.

Bailly elmondta, hogy a különadó kivetése kérdésében tudomásul vették a magyar hatóságoktól kapott tájékoztatást az alkotmány és a végrehajtási jogszabály megváltoztatásának a szándékáról. Most ennek a konkrét részleteit várják a magyar féltől. A bírósági ügyáthelyezés kérdésében is örültek a magyar fél változtatási szándékot tükröző bejelentésének, és itt is a konkrét részleteket szeretnének látni, mielőtt kialakítják a végleges álláspontjukat.

A szóvivő a választáshoz kapcsolódó politikai hirdetések korlátozásával kapcsolatban azt közölte, hogy „technikai szinten” építő szellemű vitát folytatnak a magyar féllel, és hogy az elmúlt napokban is tartottak ilyen megbeszéléseket. Olivier Bailly reményének adott hangot, hogy ebben a témában is képesek lesznek konstruktív megoldást találni „néhány napon vagy héten belül”. A szóvivő mindazonáltal hangsúlyozta: a témában nem jutottak el a kötelezettségszegési eljárás első fokát jelentő „hivatalos felszólító levél” megfogalmazásáig sem, csupán a jogi helyzet tisztázása érdekében folytatnak a felek konzultációt egymással.

Tele van ténybeli tévedésekkel, és nyilvánvalóan elfogult a Velencei Bizottságnak az alaptörvény negyedik módosításáról készített jelentéstervezete – fogalmazott Kumin Ferenc nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a hónap elején.

 

Az elmúlt évek munkájának középpontjában egy erős, szuverén Magyarország megteremtése állt, ehhez pedig erős alkotmányos alapra van szükség – mondta Orbán Viktor, miután megbeszélést folytatott Paczolay Péterrel, az Alkotmánybíróság elnökével.

 

Pénteken terjeszti be a kormány a parlamentnek az alaptörvény ötödik, három pontot érintő módosítását, amelyről várhatóan ősszel szavaz majd a Ház – közölte szerdán Gulyás Gergely fideszes országgyűlési képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.