Botrányos szavazás az Európa Tanácsban

Interjút adott a Magyar Nemzetnek az Európa Tanács monitoringbizottságának észt elnöke.

Magyar Nemzet
2013. 05. 09. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

–Elnök úr, az ön által vezetett monitoringbizottság április végén tartott két ülésén elég furcsa körülmények között fogadták el azt a javaslatot, amely Magyarország megfigyelését kezdeményezi. Azóta számtalan kétségre indokot adó információ jelent meg az ominózus ülésen zajlott szavazásokról és a jelentésükről. Hogyan lehetséges határozatot hozni úgy, hogy a tagok közel kétharmada nem is vett részt az ülésen?
– Az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének (PACE) bizottságaiban lehetőség van egy úgynevezett helyettes kijelölésére, aki teljes jogú szavazattal rendelkezik, ha a képviselő nincs jelen. Sok tagállam azonban nem él ezzel a lehetőséggel, és nem küld senkit Strasbourgba a bizottsági ülésekre a távol maradó bizottsági tagot helyettesítendő. Ezért ez a szavazási létszám mondhatni „normálisnak” számít, sőt sok határozatot még ennél is kisebb jelenléti aránnyal hoznak.

– Az is normálisnak számít, hogy mindössze egyetlen szavazat különbséggel döntenek, ami ellen panasszal élnek és megtagadják az újraszámlálást?
– A titkárság három tagja megszámolta a Magyarországról szóló jelentésről leadott szavazatokat, és 18:17-es arányt állapított meg. Én magam elnökként nem szavaztam, és ha jól emlékszem, néhányan tartózkodtak is. Általános elv, hogy az elnök nem szavaz, és próbáltam mindent megtenni annak érdekében, hogy a semlegességet tartsam.

– Az ülésen több képviselő azért kérte az újraszámlálást, mert kételyek merültek fel a szavazás tisztaságát illetően. Miért nem tisztázták az ügyet egy újabb számolással?
– Valóban elhangzott tiltakozás, és kérés a szavazatok újraszámlálására, de erre nem került sor, mert addigra már sokan elhagyták a szobát. A szavazás átlátható volt. Nem könnyű döntést hozni ennyire érzékeny kérdésekben, ilyen csekély szavazati többséggel.

– Mi a véleménye arról, hogy a két jelentéstevő egyike, Jana Fischerová cseh képviselő asszony már a végső szavazás előtt lemondott, döntését azzal indokolva, hogy a javaslat egyoldalú és elfogult?
– Fischerová asszony utolsó pillanatban meghozott döntése váratlan volt. Bár kezdetben elfogadta a szöveget, a lemondással valójában magát fosztotta meg attól a lehetőségtől, hogy elmondja a bizottságnak az új véleményét, és befolyásolja a bizottság döntéseit.

A teljes interjút a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.