A Népszava pénteken számolt be arról, hogy vélhetően műszaki hiba folytán vált néhány órára elérhetővé a Velencei Bizottság – az Európa Tanács égisze alatt működő, független alkotmányjogi szakértőkből álló testület – honlapján a negyedik magyar alaptörvény-módosításról készült jelentéstervezet, a dokumentumot – amelyet a bizottság a június 14–15-i közgyűlésén tárgyal – a lapnak sikerült letöltenie.
A lap idézte a jelentéstervezetet, amely szerint egy ország alkotmányának „valóban egy alapvető dokumentumnak” kell lennie, „és nem egy esetleges politikai nyilatkozatnak”. Kiemelték: az alkotmányok elfogadásának és végrehajtásának módja hűen kell tükrözze ezt a stabilitást, „nem lehet naponta, szeszélyeknek engedve módosítgatni” az alaptörvényt. Ráadásul a legutóbbi módosítás egyes rendelkezései együttesen és külön-külön is „ellentmondanak a magyar alaptörvénynek és a nemzetközi normáknak” – közölte a Népszava a dokumentummal kapcsolatban.
Kumin Ferenc hétfői blogbejegyzésében azt írta: a bizottság egyik szóvivője elismerte, hogy emberi mulasztás miatt szivárgott ki a jelentéstervezet, de az nem a szervezet hivatalos álláspontját tükrözi, hiszen azzal a Velencei Bizottság majd csak a júniusi közgyűlésén foglalkozik.
Hangsúlyozta: vannak szabályok, amelyeket a bizottságnak be kellene tartania. Az államtitkár emlékeztetett: Martonyi János külügyminiszter kérte a bizottságot, hogy véleményezze az alaptörvény módosítását, és ha a szervezet elkészül a dokumentummal, el kell küldenie Budapestre, majd a bizottságnak és a kormánynak meg kellene vitatnia, és a Velencei Bizottság csak azt követően fogadhatná el hivatalos álláspontként júniusban.
De most már „túl késő”, a kiszivárogtatás után olyan, mintha a nem hivatalos verzió lenne a bizottság állásfoglalása – vélekedett a nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Kifejtette: ezzel az a probléma, hogy a tervezet tele van ténybeli tévedésekkel, és elfogult. Például úgy kifogásolja az alaptörvény-módosítás egyes pontjait, hogy nem veszi figyelembe: a vitatott részek megváltoztatása folyamatban van – jegyezte meg.
Kumin Ferenc kiemelte: bizonyos esetekben a jelentéstervezetben ugyan elismerik, hogy hasonló szabályozás létezik más európai országokban is, de úgy fogalmaznak: az ottani helyzet „meglehetősen eltér a magyarországitól”. A magyar kormány nyitott a külső jogi véleményekre, és kész akár el is fogadni a javasolt változtatásokat, mivel előfordulhat, hogy azok eredményeként jobb jogszabályok születnek – írta.
De az olyanfajta „hibák”, mint a jelentéstervezet kiszivárogtatása, megerősíti azokat, aki úgy látják, a Velencei Bizottságot és az Európa Tanácsot politikai célok motiválják – fűzte hozzá. Véleménye szerint a bizottság sárga lapot érdemel a „sportszerűtlen játékért”.