Az Európai Bizottság kimondottan pozitívan értékeli a felzárkózási stratégia megvalósulását, és javasolja, hogy az uniós források felhasználásánál Magyarország is prioritásként kezelje a romák felzárkózásának támogatását a 2014–20 közötti időszakban – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán az MTI-vel. A szaktárca társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárságának közleménye szerint azok után mondta ezt ki a bizottság, hogy értékelte és összehasonlította az egyes tagállamok romaintegrációs stratégiáinak végrehajtását, az ennek érdekében tett intézkedéseket. A jelentés szerint a kormányzati szervek sikeres és rendszerszerű párbeszédet folytatnak a regionális és települési önkormányzatokkal, Magyarországon megvalósul a rendszeres párbeszéd az érintettek képviseleti szerveivel és a civil társadalommal.
A bizottság az Emmi tájékoztatása szerint dicsérte a felzárkózási stratégia monitoringrendszerét, amely nyomon követi az intézkedések megvalósulását, társadalmi hatásait, és külön kiemelték a kistérségi felzárkózási politikát. A diszkrimináció elleni küzdelmet tekintve megemlítik, hogy Magyarország hatékony intézkedéseket vezetett be a társadalom érzékenyítése, a gyermekmunka és az embercsempészet elleni küzdelem érdekében. Közölték továbbá, hogy mindemellett sok munka van még hátra. Az uniós közlemény említést tesz arról, hogy Magyarország, Csehország és Szlovákia esetében jelen van a roma gyerekek iskolai szegregációja. E jelenség kezelése érdekében hozták létre egy hónappal ezelőtt az antiszegregációs kerekasztalt – írta az Emmi államtitkársága.
– A magyar EU-elnökség idején készült el egy határozott romastratégia, és szintén ekkor indult a nemzeti romaintegrációs stratégiák európai keretrendszere is.
– Magas német állami kitüntetést vehetett át a közelmúltban Balog Zoltán, mivel „a miniszter nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában rendkívüli érdemeket szerzett a romák érdekében végzett munkájával”. Ugyanakkor az ellenzéki zöldek szerint „óriási botrány” volt kitüntetni Balogot.
– A Cigányügyi Egyeztető Tanács májusi alakulóülésén Orbán Viktor kifejtette: a többség problémaként tekint a roma társadalomra, a kormány azonban nem tehertételként, hanem a magyar gazdaság rejtett tartalékaként gondol a cigányságra.
– Mindannyiunk közös útja a romák polgárosodása, a sikeres felzárkózás és az integráció – jelentette ki Áder János a nemzetközi romanap alkalmából megfogalmazott üzenetében április elején.
– A kormányváltás óta mintegy 36-37 ezer munkanélküli romát sikerült visszavezetni a munkaerőpiacra – jelentette ki Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke.
– Székely János, a cigánypasztoráció koordinálásával megbízott katolikus püspök felhívta a figyelmet arra, hogy az Apostoli Szentszék azt szorgalmazza: a cigányok közül lehetőség szerint minél több embert be kell vonni a papi szolgálatba.