Orbán: Ez egy hatalmas rejtett tartalék

A többség problémaként tekint a cigányságra, a kormány azonban nem tehertételként, hanem a magyar gazdaság rejtett tartalékaként gondolkodik a cigányságról – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök, a Cigányügyi Egyeztető Tanács keddi alakuló ülésén.

KA
2013. 05. 07. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb lépést kell tenni azon az úton, amelynek a célja, hogy a magyarországi cigányok megtalálják a helyüket a magyar jövőben – mondta el Orbán Viktor, a Cigányügyi Egyeztető Tanács keddi alakuló ülésén. A miniszterelnök szerint 2010-ben azért alakult meg a kormány, hogy egy erős országot építsünk, amelyben mindenki sikeresnek érezheti magát. Bár Magyarország jobban teljesít, messze van attól, hogy az ember elégedett lehessen vele – tette hozzá. „Ahhoz, hogy a céljainkat el tudjuk érni, jó eszközöket kell találni, amelyek közül a legfontosabb a munka.”

A cigányság egyelőre nem elég képzett és elkötelezett a munkát illetően, a piac pedig önmagában nem képes arra, hogy ezt a munkaerőt felszívja, ezért van szükség rásegítő programokra – fejtette ki Orbán. Így lehet a munka és a képzettség felé terelni a cigányságot, és ebben van stratégiai jelentősége a Start munkaprogramnak, melyet Pintér Sándor belügyminiszter koordinál. A miniszterelnök leszögezte: a mostani kormány rejtett erőforrásként tekint a cigányságra, és ez egy nagyon fontos különbség a Magyarországon működő többi, nem kormánypárthoz képest.

A többség ugyanis problémaként tekint a cigányságra, a kormány azonban nem tehertételként, hanem a magyar gazdaság rejtett tartalékaként gondolkodik a cigányságról. Így az ő ügyük nem egyszerűen diszkriminációs és emberjogi kérdés, hanem gazdasági és szociális természetű is. A kormány ezen szempontok mentén folytat egy egyensúlyi politikát a cigánysággal kapcsolatban.

A kiegyensúlyozott politikához szükséges eszközök pedig a munka, a képzés és a tanulás. Számunkra nagyon fontos, hogy egyre több roma fiatal szerezzen érettségit, befejezze az általános iskolát, és megtalálja a számításait a szakképzési rendszerben – mondta a kormányfő. A miniszterelnök hangsúlyozta, szeretnék, ha a roma fiatalok minél nagyobb számban lennének jelen a szakképzési rendszerben, és megtalálják a képességieknek legmegfelelőbb munkát.

A kormányfő arról is beszélt, hogy elengedhetetlen a roma kultúra ápolása. Az együttélést nem az könnyíti meg, ha gyengítjük a kulturális gyökereket és szokásokat, hanem ha megerősítjük azokat – érvelt a miniszterelnök. Éppen ezért szükséges, hogy a cigányság megőrizze saját kultúráját.

A célkitűzésekről szólva Orbán kifejtette az unió 20 millióval akarja csökkenteni a szegénységben élők számát. Ennek keretén belül Magyarország azt vállalta, hogy félmillió szegénységben élő emberen fog segíteni. Tehát azt kell elérni, hogy félmillió ember helyzete világosan látható módon javuljon. A kormányfő közölte, 2015-ig 100 ezer magyar romának fognak munkát adni.



A munkahelyvédelmi akcióterv kiemelt fontossággal bír a cigányság szempontjából, hiszen a kevésbé képzett munkaerőt, a közmunkából élőket a piaci munkahelyek felé tereli – húzta alá a kormányfő. Orbán egyértelművé tette: hiú ábránd, hogy a közeljövőben csak „fehér köpenyes kutatók” fognak dolgozni az országban. „Be kell látnunk, hogy nem lesz mindenkinek egyetemi végzettsége, ezért ki kell alakítani azokat a képzési formákat, melyek hozzásegítik azokat az embereket a piacképes tudáshoz, akik kétkezi munkából fognak megélni. Ennek a csoportnak a része a magyar cigány közösség” – tette hozzá. „A lényeg, hogy a tisztességes megélhetést tudjunk biztosítani ezeknek az embereknek” – zárta gondolatát a miniszterelnök.


„A belső tehetetlenség fogalma jól írja le a cigány közösségek legsúlyosabb problémáját, azt, hogy képtelenek saját erejükből modernizálódni. A mi mai cigány társadalmunk az archaikus cigány társadalom bomlásával jött létre, e bomlás terméke” – mondta el az mno.hu-nak adott interjújában április 13-án Németh György szociológus-közgazdász.

A roma gyerekek fele sem jár óvodába, a 700-750 ezer magyarországi cigány egészségügyi helyzete pedig kirívóan rossz, ráadásul köztük 80 százalék a munkanélküliség; ennek ellenére ügyüket nem szabad kizárólag rájuk hagyni, a többségi lakossággal közösen kell megoldani – hangzott el A magyarországi cigányság felzárkóztatásának esélyei címmel tartott parlamenti vitanap kormányzati vitaindítójában.

Mint ismert: a magyar elnökség ideje alatt indította útjára az Európai Unió a nemzeti romaintegrációs stratégiák európai keretrendszerét is, amelynek keretében a tagállamok elkészítették és benyújtották az Európai Bizottságnak hosszú távú nemzeti cselekvési terveiket, ez pedig már önmagában jelentős minőségi előrelépést jelent a korábbi évek gyakorlatához képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.