Brutális megszorításokat követel az IMF

Megveregette az IMF Pontáék vállát, majd újabb követelésekkel állt elő.

VZ
2013. 11. 07. 2:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezért cserébe minimális engedményt könyvelhetnek el: 0,2 százalékot engedtek az idei és a 2014-re előírt 2 százalékos szigorú államháztartási hiánycélt illetően, azaz 2,2 százalékos mértékig engedik elszállni a költségvetési hiányt.

„Románia teljesítette a Nemzetközi Valutaalappal kötött, 4 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelmegállapodás keretében tett vállalásait" – jelentette be kedden Andrea Schaechter, az IMF bukaresti küldöttségvezetője. Mivel bevételeik elmaradtak a várakozásoktól, az egyensúly magtartása érdekében újabb megszorításokra és adóemelésre kényszerültek Pontáék.

Az IMF Andrea Schaechter szerint az adózók körének tovább szélesítését és a jövedéki adók növelését írta elő. A megszorításoknak továbbá áldozatául esik a közalkalmazottak régóta követelt béremelése, amely jelképes mértékűre, 3-4 százalékosra olvadt, és a tervezett élelmiszeráfa-csökkentéstől is elbúcsúzhatnak. Pontáéknak továbbá komoly nehézségeket okozhat majd a beígért 100 lejes (6500 forint) minimálbér-emelés és az egészségügyi hozzájárulás csökkentése is, amit az IMF szintén ferde szemmel nézett. Bukarest a kemény megszorításoktól mintegy félmilliárd eurós többletbevételt vár.

Magyarországgal ellentétben, ahol a szocialisták privatizálták a természeti kincseket és az energiaszektort – és hangosan tiltakoznak, amikor az új kormány ezek visszaszerzésén fáradozik – Romániában hagyományosan helyi kézben vannak ezek az ágazatok. Pontáék így az IMF követelésére bevezetett különadókkal nem a külföldi tulajdonosok kivitt profitját vágják vissza, hanem a román tőkét gyengítik.

A megszorítás része az üzemanyag jövedéki adójának 7 eurócentes (mintegy 20 forint) emelése, továbbá az is, hogy a jövőben minden jövedéki adót az infláció mértékével megegyezően emelnek majd. Januártól pedig adókötelesek lesznek az úgynevezett speciális építmények, mint például az olaj- ás gázkutak, a fúrótornyok, a szél-, nap- és vízerőművek, a telekommunikációs hálózatok, a tározók, a csatornázás, az áram- és gázvezetékek.

Ez újabb kemény csapást jelentene a román energiafüggetlenségnek, hiszen nemrég – szintén az IMF követelését teljesítve – Bukarest áruba bocsátotta a legjelentősebb energiaipari vállalatai állami kézben levő részvényeinek 15 százalékát. Sőt, bár egyelőre még nem ismert mértékben, megemelt bányajáradék is sújtja majd a gáz- és olajkitermelést. Sok jóra nem számíthatnak, hiszen a többi természeti kincseket kitermelő vállalkozásnak a bányajáradék duplájára vagy öt-hatszorosára emelésével kell számolnia. Az intézkedés nemcsak a munkahelyeket sodorja veszélybe, hanem drasztikusan növelheti a természeti katasztrófák veszélyét, hiszen vállaltok így a megnövekedett terhek miatt az olcsóbb, kevésbé környezetbarát kitermelési technológiák – mint például az egyszer már tragédiával végződött ciános aranybányászat – felé fordul.

Nemrég furcsa javaslattal állt elő a Nemzetközi Valutaalap: minden pozitív mérlegű európai háztartásra tízszázalékos vagyonadó kivetését javasolta. Az IMF-tervezet szerint a lakosság igazságosnak és szükségesnek látná az újabb kivetett sarcot. Vezető közgazdászok azonban úgy vélik, egy ilyen lépés az euróövezeti pénzügyi vagyon nagy részét megsemmisítené.

 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kijelentette: elképesztőnek tartja az IMF ötletét, pánikot keltene a pénzpiacokon.

Román elemzők idejekorán figyelmeztettek: az IMF követeléseinek nyakló nélküli végrehajtása a nemzeti függetlenség elvesztéséhez vezet; Ennek fényében egyre inkább bebizonyosodik az, hogy mekkora helyzeti előnyt jelenthet a régióban Magyarországnak, hogy idén augusztusban sikerült visszafizetnie a Nemzetközi Valutaalap felé fennálló tartozásait.

Mindeközben az IMF csodaszerként árult gazdasági válságkezelési programjai sorra buknak meg. Legsúlyosabb a válság Görögországban, ahol a valutaalap gyógykezelése hatására az előírt megszorítások után a gazdaság a háborús éveket idéző módon 25 százalékkal esett vissza, miközben a munkanélküliség és az államadósság gyakorlatilag kezelhetetlenné vált. Az eluralkodó káoszban mindennaposak a véres összecsapásokba torkolló zavargások, nemrég pedig a politikai gyilkosságok is megjelentek az utcán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.