Varga kifejtette: Brüsszel azt jelezte vissza, hogy Magyarország államadóssága csökkenő mértékű lesz a következő években is, és „az államháztartási hiányt 3 százalék alatt tudjuk tartani”.
Az, hogy az EU szerint is 3 százalék alatt lesz a hiány 2014-ben és 2015-ben is azt mutatja: Brüsszel elismeri, hogy Magyarország képes a mostani gazdaságpolitikai intézkedéseivel 3 százalék környékén tartani a hiányt.
A miniszter kijelentette: „természetesen nem mondom azt, hogy könnyű lesz a következő év, de azt mindenképpen mondhatom, hogy most már nemcsak a magyar kormány, hanem Brüsszel is úgy látja: a 2014 jóval könnyebb lehet az idei esztendőnél”.
A miniszter beszélt arról is, hogy Magyarország talán több kritikát kapott az EU-tól, több vita volt azokról az intézkedésekről, amelyeket az elmúlt három évben hozott a kormány. Hozzátette: most azonban az Európai Unió azt mondta, akármilyen nézetkülönbség is volt, a magyar kormány képes volt arra, hogy a gazdaságot jó irányba vezesse.
A Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a bankbetétek megadóztatását célzó tervezetére vonatkozó kérdésre Varga úgy válaszolt: elképesztőnek tartja a javaslatot. Hozzáfűzte: a magyar kormány soha nem készült és most sem készül ilyen jellegű intézkedésre.
Az Európai Unióban egyszer már kiderült Ciprus esetében, hogy milyen pánikot tud okozni a bankpiacon egy ilyen intézkedés. „Azt gondolom, hogy aki ezt az intézkedést javasolta az IMF számára, az nem mérte fel kellőképpen annak várható hatását” – mondta Varga.
Az Európai Parlament magyar néppárti képviselőcsoportja a brüsszeli bizottság őszi gazdasági prognózisában foglaltakat úgy értékelte, hogy hazánk a saját lábára állt. Közleményükben megállapították: kiemelkedő siker, hogy Magyarországnak nemcsak sikerült kikerülnie a gazdasági válságból, de a következő években számos területen – mint például a munkanélküliség, az államadósság vagy a gazdasági növekedés terén – az európai átlagnál jobban fog teljesíteni.