Az IMF összesen 1,3 milliárd dollárral járul hozzá a 10 milliárd eurós nemzetközi segélycsomaghoz, amiből a mostani részlettel együtt már 226 millió dollárt folyósított a washingtoni székhelyű szervezet. A szigetország tavaly nyáron fordult pénzügyi támogatásért a nemzetközi hitelezőkhöz. Görögország, Írország és Portugália után Ciprus a negyedik euróövezeti ország, amelyet nemzetközi hitelcsomaggal segítettek ki a pénzügyi válság következményeinek elhárításában.
Az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és az IMF alkotta trojka képviselői júliusban jártak Cipruson, hogy felmérjék, teljesíti-e Nicosia a segélycsomagért vállalt kötelezettségeket.
A kormány és a hitelezők között júliusban létrejött megegyezés szerint a legnagyobb ciprusi bank, a Bank of Cyprus nagybetétesei a 100 ezer euró feletti megtakarításuk közel 50 százalékát veszítik el, ami azonban még mindig valamivel kedvezőbb volt számukra az eredeti tervekhez képest.
A ciprusi gazdaság a tavalyi 2,4 százalékos visszaesés után idén várhatóan 8,7 százalékkal csökken. A szigetország GDP-je éves összevetésben 5,9 százalékkal csökkent a második negyedévben. Az előrejelzések szerint a recesszió 2014-ben is folytatódik 3,9 százalékos mínusszal, és csak 2015-ben lesz, 1,1 százalékos növekedés.
Az államháztartási hiány a tavalyi 6,3 százalék után idén a GDP 6,5 százaléka lesz. Jövőre 8,4 százalékra növekszik, és csak 2016-ban csökken az eurózónában elvárt 3 százalék alá.
Nagy a kockázata annak, hogy Ciprus a következő években ismét törlesztésképtelenné válik államadóssága miatt – közölte július 13-án Londonban ismertetett elemzésében a Moody’s Investors Service.