Lenyúlná a megtakarításokat az IMF

Tízszázalékos adót vetne ki az európai polgárok megtakarításaira a valutaalap.

WA
2013. 11. 04. 18:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Focus beszámolója szerint a Welt am Sonntag lap szerkesztősége az IMF legutóbbi jelentésében egy olyan megoldás vázlatára bukkant, amelynek értelmében egyszeri tízszázalékos adót kellene kivetni az európai polgárok megtakarításainak nettó, azaz a magánadósság feletti részére. Az euróövezeti adósság ennek köszönhetően egy csapásra a 2007-es szintre esne vissza. GDP-arányosan az euróövezeti államadósság akkor 66 százalékon állt, szemben a 2012-es 91 százalékkal – írja a Focus Online.

Németország esetében ez annyit jelentene, hogy a 2007-es GDP-arányos államadósság visszaállításához 576 milliárd eurót kellene visszafizetni. A Bundesbank adatai szerint 2007 és 2012 között a német polgárok megtakarításai 551 milliárd euróval bő ötezer milliárd euróra emelkedtek. Az IMF elképzelésének megvalósítása megfosztaná a német polgárokat vagyongyarapodásuk nagy részétől.

Thorsten Polleit, a Degussa-Goldhandel vezető közgazdásza szerint egy ilyen lépés az euróövezeti pénzügyi vagyon nagy részét megsemmisítené. „Az euróövezeti adósság GDP-arányosan (a stabilitási paktumnak megfelelő) 60 százalék alá csökkentéséhez 3000 milliárd eurót, a nemzeti jövedelem mintegy 30 százalékát kellene beáldozni” – fogalmazott. „És ebben még nincs benne a bankok adóssága” – tette hozzá.

Az, hogy egy ilyen lépést a lakosság valóban igazságosnak tartana-e – mint ahogy azt az IMF állítja – az legalábbis kérdéses – írja a Focus Online hírportál.

Míg Magyarország 2013 nyarán visszafizette az utolsó részét a 2008-ban a Gyurcsány-kormány által felvett IMF-hitelnek, addig a közép-európai térségben egyre több ország kénytelen a valutaalaphoz fordulni. Mint ismert: Romániában folyamatosak az IMF-diktátumok, mivel keleti szomszédunk csak így tudja elkerülni a fizetésképtelenséget. Szerbiában pedig ahhoz, hogy a csőd szélére sodródott állam elkerülje a fizetésképtelenséget, kénytelen volt a korábbi IMF-vezér, a szexbotrányba keveredett Dominique Strauss-Kahn és a korrupciós ügyekbe belebukott egykori osztrák szociáldemokrata kancellár, Alfred Gusenbauer segítségét kérni. Természetesen a megoldást most is a kemény megszorításokban jelölték meg a bukott potentátok.

Ahogy azt a Magyar Nemzet már nyáron megírta, egyre gyakrabban lő mellé az IMF. Bár sikertörténetként próbálják eladni, valójában óriási bukás az úgynevezett trojka, vagyis a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank Görögországra erőltetett válságkezelő programja. A valutaalap saját előrejelzéseiből derül ki, mekkorát tévedtek a programmal, amelynek következtében eddig már 25 százalékkal esett vissza a görög gazdaság, miközben a munkanélküliség és az államadósság gyakorlatilag kezelhetetlenné vált. Az is kiderült már a Nemzetközi Valutaalapnak nem sikerül pontos előrejelzést adni az egyes gazdaságok teljesítményéről sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.