Nincs változás: Merkel Juncker mellett, Cameron ellene

Jean-Claude Junckert látná szívesen az EB elnökeként Angela Merkel, míg David Cameron fenntartja ellenzését.

TK
2014. 06. 10. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merkel és Cameron Fredrik Reinfeldt svéd és Mark Rutte holland kormányfővel közösen kétnapos, nem hivatalos „mini-csúcstalálkozón” vett részt a svéd kormányfő nyári rezidenciáján. A négy politikus az Európai Unió jövőjét érintő kérdésekről cserélt véleményt a találkozón, köztük a luxemburgi politikus bizottsági elnöki jelöléséről. Merkel kivételével mindegyikük Juncker ellenzőjének számít.

David Cameron ismét úgy foglalt állást, hogy az EU-nak reformokra van szüksége. Nem említette név szerint Junckert, de világossá tette: továbbra is ellenzi, hogy ő legyen a bizottság elnöke. Európának nyitottabbnak kell lennie és olyan vezetőkre van szüksége, akik képesek arra, hogy az EU-t a reformok irányába viszik tovább – érvelt a brit politikus.

A brit kormányfő 2017-re népszavazást helyezett kilátásba a britek számára az EU-ban maradásról, amennyiben pártja, a Konzervatív Párt nyeri meg jövőre a választásokat a szigetországban. A brit kormányfő nyitottabb és rugalmasabb Európai Uniót, valamint a bizottság hatásköreinek megnyirbálását szorgalmazza.

Az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója kiáll Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökké választása mellett – mondta egy vasárnapi német lapinterjúban a képviselőcsoport vezetője, megjegyezve, hogy nem az EU-nak, hanem Nagy-Britanniának okozna nagyobb nehézséget a szigetország távozása a közösségből.

 

A svédek megkérdőjelezik

 

Megkérdőjelezte Jean-Claude Juncker luxembourgi politikus európai bizottsági elnökké jelölésének legitimitását Fredrik Reinfeldt svéd kormányfő a The Financial Times brit üzleti napilapnak adott nyilatkozatában.

Cameron Harpsundban úgy fogalmazott: célja az, hogy Nagy-Britannia „egy megreformált EU tagja maradjon”, ha azonban az unió nem akar ebben az irányban továbbhaladni, az „nem segít a helyzeten”.

Reinfeldt és Rutte tartózkodott az egyértelmű állásfoglalástól a kérdésben. A svéd kormányfő szavai szerint a találkozón egyetértettek abban, hogy az uniós politikák jövőbeli irányvonalának meghatározása elsőbbséget kell, hogy kapjon az uniós tisztségek betöltése körüli vitával szemben.

Merkel szintén azt hangsúlyozta, hogy nem a személyi kérdések álltak a központban. „Mindannyian azt mondtuk, hogy ne a személyi kérdéseké legyen a főszerep az itteni megbeszélésünkön, hanem azt szeretnénk tenni, amivel eddig keveset foglalkoztak: az uniós polgároknak fontos tartalomról egyeztetni. De én azt mondtam, hogy számomra Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnökjelöltje Ezt mondtam Németországban és ezt mondom itt is, de nem ez volt a fő témánk” – fogalmazott a német kancellár.

Merkel óvott az EU-ból való kilépéssel való fenyegetésektől. Valamennyi döntés a vezető európai posztokról „európai szellemben fog megszületni” – hangoztatta.

Cameron, akinek az országában a szegényebb EU-tagállamokból érkező munkavállalók jogainak kérdése központi szerepet kapott a májusi európai parlamenti választásokat megelőző kampányban, a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a négy ország kormánya a jövőben együttműködik egymással az európai unión belüli szabad mozgás jogával való visszaélések elleni fellépésben.

„Való igaz, miszerint jogunk kell hogy legyen a szabad mozgásra az egész EU-n belül a munkavállalás céljával, de ez nem jelentheti a szociális védelemhez való jogosulatlan hozzáférést” – mondta a brit kormányfő. Az EU-nak „reagálnia kell a választók aggodalmaira és változtatnia kell” a jelenlegi helyzeten – vélekedett Cameron.

A néppártban is megoszlanak a vélemények a luxemburgi exminiszterelnök személyével kapcsolatban: Angela Merkel német kancellár kiáll mellette, David Cameron brit kormányfő határozottan elutasítja a jelölését. Mint korábban mondta, az Európai Uniónak tiszteletet kell tanúsítania az uniót alkotó államok iránt, és olyan elnököt kell választani az Európai Bizottság élére, aki „ezt meg is érti”. Cameron Magyarországot, Litvániát, Írországot, Svédországot, Szlovéniát és – még Merkel nyilatkozata előtt – „talán Németországot” látta lehetséges szövetségesének Juncker jelölése ellen.

 

Az Európai Tanács több tagja, köztük Francois Hollande francia és Orbán Viktor magyar kormányfő sem támogatja Jean-Claude Juncker jelölését. Bár Juncker a magyar kormány elleni, saját pártjából érkező támadások során sem állt ki az Orbán-kormány mellett, Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Hír Televízió Versus című adásában arról beszélt, hogy nem személyi, hanem tartalmi kérdés az Európai Bizottság elnökének megválasztása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.