Párizsi terror: szorul a hurok a merénylők nyaka körül

Felismerte őket egy benzinkutas a fővárostól északra, sajtóinformációk szerint a hatóságok már tudhatják, merre keressék őket.

MNO
2015. 01. 08. 12:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „megbízható forrásokra” hivatkozó jelentés szerint a legfiatalabb terrorista, a 18 éves Hamyd Mourad jelentkezett önként az egyik rendőrőrsön az észak-franciaországi Charleville-Mézieres-ben. Két társa, a Kouachi fivérek, továbbra is szökésben vannak. Hamyd Mourad a hírek szerint ártatlannak vallotta magát, állítólag osztálytársai is igazolni tudják, hogy iskolában volt a terrortámadás idején.

A rendőrség néhány órával korábban azonosította a 12 halálos áldozatot követelő merénylet végrehajtóit. Közülük a 32 éves Chérif Kouachit 2005-ben már bebörtönözték, amiért részt vett egy Irakba dzsihadistákat küldő csoport tevékenységében. Chérif és két évvel idősebb bátyja, Said, francia állampolgárok. Utóbbinak a személyi igazolványát megtalálták az autóban, amellyel a helyszínről menekültek el.

A sajtójelentések szerint több helyszínen csütörtök hajnalban is folytatódott a gyanúsítottak utáni rendőrségi hajtóvadászat. A hatóságok hivatalos körözést adtak ki a két Kouachi ellen, közölve fényképeiket is.

A három férfit gyanúsítják azzal, hogy a Charlie Hebdo szerkesztőségében, illetve annak közelében lelőttek 12 embert. Az áldozatok közül tízen a lap alkalmazottai – így Stéphane Charbonnier (Charb) igazgató-főszerkesztő és négy másik karikaturista is –, ketten pedig rendőrök voltak.

Az élclap szerkesztősége ellen már korábban is intéztek támadást. Az épületre 2011 novemberében gyújtóbombát dobtak, miután a lap Mohamed prófétát ábrázoló rajzokat közölt. Az újság egyik legutóbbi üzenetében a Közel-Keleten előrenyomuló, Iszlám Állam nevű terrorszervezet vezetőjén gúnyolódott. A támadást mindazonáltal semmilyen szervezet nem vállalta magára.

A szerdai vérengzést a világ számos vezetője (köztük a magyar vezetők) és az ENSZ Biztonsági Tanácsa is elítélte. Francois Hollande államfő a merénylet miatt csütörtökre nemzeti gyásznapot rendelt el. Szerda este Franciaország számos városában több mint százezren tömegrendezvényeken emlékeztek meg az áldozatokról, és külföldön is sok helyütt tartottak tüntetéseket a párizsi vérengzés miatt.

A hatóságok a terrorfenyegetettség szintjének megemelése mellett további nyolcszáz katonát vezényeltek médiaszervezetek, vallási helyek, kényes közlekedési és más helyszínek védelmére. Csütörtök délre egyperces leállást és csendet kértek a francia nemzettől.

A Charlie Hebdo elleni merénylet áldozatainak tiszteletére a budapesti francia nagykövetség megemlékezést tart a Francia Intézet előtt.
Időpont: 15.30
Helyszín: Budapest, I., Fő utca 17.

A szerdai támadás egyik szemtanúja arról számolt be, hogy a merénylők, amikor távoztak a helyszínről, azt mondták neki: „Szólhatsz a médiának, hogy ez a jemeni al-Kaida volt”. Egy névtelenségbe burkolózó rendőr szerint is a terrorhálózat jemeni szárnyát gyanítják a háttérben. Az al-Kaida egy szóvivője azt közölte szerdán az AP amerikai hírügynökséggel, hogy nem vállalják a tettet, de úgy fogalmazott, hogy „ösztönzőnek” tartják.

Még Hamyd Mourad jelentkezése előtt felajánlotta Barack Obama amerikai elnök az illetékes amerikai hatóságok segítségét is Francois Hollande francia államfőnek az elkövetők azonosításában szerda éjjeli telefonbeszélgetésük során. A Fehér Ház közlése szerint Obama szolidaritását fejezte ki, és megerősítette, hogy az Egyesült Államok a francia nép oldalán áll.

Terrortámadás: azonosították az elkövetőket

 

Semmit nem tanul a világ?

 

Orbán Viktor elítélte a franciaországi mészárlást

 

További terror várható Európa-szerte

 

„E cselekmény a muszlimoknak árt a legtöbbet”

 

Többek fizettek már életükkel az iszlámmal foglalkozó műveik miatt

Az amerikai elnök már korábban nyilatkozott a Charlie Hebdo magazin szerkesztőségében elkövetett akcióról, hitványnak és gonosznak minősítve. Hozzátette, hogy a merénylők a sajtószabadság ellen is támadást intéztek. John Kerry külügyminiszter szintén szolidaritásáról biztosította a francia embereket, és hangoztatta: az Egyesült Államok eltökélten együttműködik Párizzsal a szélsőséges irányzatok elleni fellépésben.

Hollande a telefonbeszélgetésben megköszönte Obamának a támogatást, és tájékoztatta partnerét arról, hogyan áll a tettesek utáni hajtóvadászat, illetve milyen a sérültek állapota – közölte még az amerikai elnök hivatala.

A párizsi terrortámadásban 12 ember meghalt, 11-en megsebesültek, közülük négyen válságos állapotban vannak. Évtizedek óta ez volt a legsúlyosabb terrorcselekmény Franciaországban.

Manuel Walls francia miniszterelnök reggeli nyilatkozatában arról beszélt, hogy már több embert őrizetbe vettek a támadás óta – a CNN szerint a gyanúsítottak családtagjairól van szó. Az AFP úgy értesült, hogy csütörtök reggelig hét letartóztatás történt. A Reuters rendőrségi forrásból származó információja szerint két embert Charleville-Mézieres-ben, négyet Reimsben, míg egyet Gennevilliers-ben fogtak el.

A Le Figaro arról számolt be csütörtök reggel, hogy nyolc óra körül rendőrök kerültek tűzpárbajba Párizs déli elővárosában, Montrouge-ban. Az egyik rendőr a délelőtt folyamán belehalt sérüléseibe, a másik sérült kora délutáni tájékoztatás szerint már jobban van. Korai sajtóinformációk szerint az eset nem áll kapcsolatban a tegnapi támadással – mindez azonban még hivatalos megerősítésre vár. A bűncselekmény elkövetésével korábban egy 1962-ben született férfit gyanúsítottak, akit őrizetbe is vettek, később azonban kiderült, hogy nem ő áll a támadás mögött. Egy szemtanú elmondása szerint a hatóságok biztonsági zónát alakítottak ki a helyszínen, a környék tele van rendőrökkel és tűzoltókkal.

 

Megvan a tegnap agyonlőtt két rendőr neve: Ahmed Merabetnek és Franck Brinsolarónak hívták őket.

Robbanás történt reggel hat órakor egy franciaországi mecset közelében, Villefranche-sur-Saône településen.

Különböző források megerősítették, hogy a robbanás nem baleset volt, áldozatokat ugyanakkor nem követelt. Fél órával éjfél után detonáció hallatszott egy Le Mans-i mecsetnél is, amit egy gránát okozott. Sérültekről nincs hír, a rendőrség senkit nem talált a helyszínen, de az elkövetők három másik gránátot hagytak hátra.

Tegnap este lövöldözés volt Port-la-Nouvelle-ben is, mely azonban nem követelt áldozatokat.

Csütörtökön délben Franciaország-szerte egy perces néma felállással emlékeznek a Charlie Hebdo lemészárolt áldozataira és az elhunyt rendőrökre. A törvényhozás két háza ma közösen ülésezik.

Az AFP-re hivatkozva a France 24 azt írja: azonosították a tegnapi merénylet elkövetőinek tartózkodási helyét a Párizstól északkeletre lévő Aisne régióban, Villers-Cotterêts közelében.

Íme egy térkép a Nyugat-Európában élő muszlimok teljes lakossághoz viszonyított aránya:

 

A France24 francia forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a tegnapi két merénylő Párizs felé tart, ezért minden fővárosba bevezető utat lezártak.

Délelőtt úgy lehetett tudni, hogy a két, még menekülő merénylő egy Renault Clióval hajt északról Párizs felé, azonban nem sokkal fél egy előtt a keresett autót egy benzinkúton találták meg, rendszámtábla nélkül. A környéket most többek közt helikopterrel is kutatják.

A francia különleges egységeket kivezényelték a Párizstól nem messze található Villers-Cotterêts és Crépy-en-Valois környékére, hogy felkutassák a merénylőket.

14 óra után a Le Figaro azt írta, hogy a hatóságok megtalálhatták azt a házat Crépy-en-Valois-ban, ahol az elkövetők tartózkodnak. A rendőrség nagy erőkkel van jelen a helyszínen.

Az újságírószövetség levélben fejezte ki szolidaritását. Mint írják, „a mai nap a Magyar Újságírók Országos Szövetsége tagsága számára is gyásznap”. Kijelentik, hogy „a terroristák fegyvereinek célkeresztjében ott volt a minden egyént és közösséget megillető véleménynyilvánítási és önkifejezési szabadság joga, ezért az újságíróknak, a jóakaratú embereknek az egész világon össze kell fogniuk, hogy ne ismétlődhessen meg az, amit a Charlie Hebdo szerkesztősége ellen elkövettek.”

Közleményben köszönte meg a párizsi terrorakció után Magyarország szolidaritását a francia nép iránt a budapesti francia nagykövetség csütörtökön. A Francia Nagykövetség az MTI-hez eljuttatott közleményében külön köszönetet mondott a magyar köztársasági elnöknek, miniszterelnöknek, külgazdasági és külügyminiszternek, a kormánynak, a társadalomnak, a politikusoknak és a sajtónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.