Fegyverek Ukrajnának: most dől el minden

Lehet, hogy az Obama–Merkel találkozót követően okafogyottá válik a szerdára tervezett francia–orosz–ukrán–német csúcstalálkozó Minszkben.

MNO
2015. 02. 09. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan Ukrajna felfegyverzése lesz a hétfői Angela Merkel–Barack Obama találkozó legfontosabb kérdése. A német kancellár egy igen intenzív körút után érkezett meg Washingtonba. Múlt hét hétfőn Budapesten kezdett, ahol Orbán Viktorral közös sajtótájékoztatóján bejelentette: Németország nem fogja fegyverekkel támogatni Ukrajnát, hiszen meggyőződése, hogy a konfliktus fegyverek nélkül, békésen is megoldható.

Csütörtökön Merkel Francois Hollande francia államfővel Kijevbe látogatott, ahol Petro Porosenkóval tárgyaltak. Megérkezésük előtt az ukrán elnök egy német lapban megjelent interjúban kérte arra a NATO tagállamait, szállítsanak fegyvereket országának, hogy az „megvédhesse magát az agresszor” Oroszországgal szemben. Ez ellen többen felszólaltak: Csehország oroszbarát külügyminisztere például, de Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő már nem úgy beszélt Ukrajna felfegyverzéséről, mint lehetőségről, hanem tényként, értesülésként kezelte a kérdést. A hagyományosan oroszellenes és nem mellesleg per pillanat EU-elnök Lettország külügyminisztere pedig a tagállamokra bízta, hogy mit lépnek a helyzetben.

Hollande és Merkel mellett volt még egy fontos csütörtöki vendége az ukrán államfőnek: John Kerry. Az amerikai külügyminiszter dupla fenekű kijelentéseket tett (a „békés megoldás” ugyanúgy elhangzott, mint az is, hogy „Oroszország irányítja a törvénytelen szakadár erőket ”), de közben elmondta, hogy a felfegyverzésről Barack Obama hoz majd döntést. Időközben kiderült Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivőjének jóvoltából hogy az elnök „hamarosan” – a müncheni konferenciát és a Merkel-látogatást követően – határoz majd.

Pénteken a német kancellár és a francia elnök Moszkvába repült, de a jelek szerint hiába tárgyaltak Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, a találkozó eredménytelennek bizonyult, még közös nyilatkozattétel sem követte. Joe Biden amerikai alelnök ezzel egy időben Brüsszelben nyilatkozott, sokkal keményebben, mint Kerry: kijelentette, hogy az Európai Unió egészének ki kell állnia Kijev mellett.

Szombaton, az 51. müncheni biztonságpolitikai konferencián (MSC) lényegében az történt, ami miatt kritizálni szokták az ilyen csúcstalálkozókat: a legnagyobb bejelentés ugyanis az volt, hogy mindent elrendeznek majd egy minszki francia–ukrán–orosz csúcstalálkozón szerdán. John Kerry felszólalt Münchenben is, említette ő is a felfegyverzést és az újabb szankciókat mint opciókat, de szerinte mindez csupán taktikai és nem stratégiai kérdés.

Nem véletlen, hogy a The Wall Street Journalnak (WSJ) is sokkal érdekesebb volt a pénteki, moszkvai esemény, mint a szombati, müncheni konferencia, a lap ugyanis arról írt, hogy Merkel ultimátumot intézett Putyinhoz az orosz fővárosban. Az amerikai lap szerint a kancellár állítólag orosz vállalatokat sújtó újabb szankciókat, illetve a számlabefagyasztással sújtott személyek névsorának kibővítését helyezte kilátásba, ha Moszkva a minszki találkozón nem fogadja el az új rendezési tervet. A büntetőintézkedések állítólag a hadiipart és esetleg a pénzügyi szektort érintenék. Az ultimátum tényét Putyin szóvivője éles hangon visszautasította, de tény, hogy csütörtökön, a kijevi tárgyalásokkal párhuzamosan jelentek meg sajtóinformációk az AP jóvoltából különböző orosz parlamenti képviselőket sújtó szankciókról és bankszámla-befagyasztásról.

Ilyen előzmények után utazott Washingtonba Angela Merkel és talán már tárgyal is Barack Obamával, miközben az ukrán parlament szóvivője a Tvi.ua szerint bejelentette, hogy a kijevi törvényhozás határozatban fogja kérni az amerikai kongresszust, hogy adjon katonai támogatást. Természetesen a szóvivő nyilatkozatában emlékeztette a sajtót az ominózus WSJ-információra, miszerint Angela Merkel azt mondta Vlagyimir Putyinnak, hogy ha nem fogadja el a béketervet, akkor indul a fegyverszállítás Ukrajnába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.