Lassan kiderül, ki hogyan áll Aszadhoz

Putyin a szíriai elnökkel, Szijjártó Lavrovval tárgyalt. A törökök és Hollande nem örülnek.

MNO
2015. 10. 21. 19:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A török kormány attól tart, hogy a szeptember végén Szíriában indított orosz katonai intervenció több fronton is lényegesen megváltoztathatja a jelenleg fennálló helyzetet, ami több mint egymillió új menekült Törökországba érkezését vetíti előre. Az eurázsiai országban már így is mintegy 2 millió szíriai menekült él, akik közül mind többen szeretnének eljutni Európába. Az Európai Unió jelenleg tárgyalásokat folytat Ankarával annak érdekében, hogy gátat vessen a menedékkérők tömeges beáramlásának.

Nemcsak Hollande fejtette ki ma véleményét a szíriai elnökkel kapcsolatban. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök egy szerdai sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta: Törökország továbbra is ragaszkodik Aszad távozásához, lemondása elkerülhetetlen. Szíriában a politikai helyzet csak Aszad nélkül változhat – jelentette ki. Törökország álláspontja világos, a szír kormány elvesztette legitimitását, és ez az utóbbi időben sem változott – fogalmazott a miniszterelnök. Az a vezető, aki barbár módon bántalmazta népét, nem legitim – tette hozzá.

Eközben Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint az Aleppó elleni orosz légicsapások újabb menekülthullámot válthatnak ki (a hivatalos forrásokat idéző török napilap szemléjét a baloldali, a keddi, aleppói kórház bombázásáról szóló keretes anyagunkat lent olvashatja – a szerk.), és ezzel kapcsolatos aggodalmát ki is fejezte Vlagyimir Putyinnak telefonon. A nevük elhallgatását kérő török elnökségi források szerint elhangzott az is, hogy a terroristacsoportok mindegyike ellen fel kell venni a harcot. A török államfő emellett párhuzamot vont a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia és az ankarai kormány által terrorszervezetnek tartott, Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű kurd lázadószervezet között.

Azonban hazánk külügyminisztere ezt másképp látja: Szijjártó Péter a mai moszkvai látogatásán, melyen Szergej Lavrovval találkozott, az MTI megkeresésére elmondta, hogy szó esett köztük mind a bevándorlási válságról, mind a szíriai helyzetről. Ahogy a nap folyamán mi is írtunk róla, azt mondta, hogy

Orosz légicsapás ért egy kórházat Szíria északnyugati részén, legalább tizenhárom ember életét vesztette – jelentette szerdán az AFP francia hírügynökség az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontjára (OSDH) hivatkozva.

Az orosz védelmi minisztérium szerdán beszámolt a Szárminban végrehajtott bombázásokról, ám a kórházat nem említették. Ennek ismertetésekor a védelmi minisztérium közölte: az orosz légierő repülőgépei 46 bevetést hajtottak végre az elmúlt 24 órában Szíriában, és ezek során 83 „terroristacélpontra” mértek csapást. A tájékoztatás a – Szu–24M és Szu–25SM típusú – harci repülőgépek és számos település említése mellett Aleppó is szerepel a listán.

A tájékoztatás során amúgy Igor Konasenkov, a moszkvai védelmi minisztérium szóvivője arról számolt be, hogy lehallgatott rádióbeszélgetésekből arra lehet következtetni, hogy tárgyalások kezdődtek az an-Nuszra Front és az Iszlám Állam parancsnokai között a szíriai kormányerők offenzívájának közös erővel történő visszaszorításáról.

De nemcsak a kórház körül van homály: a kormányhadsereg egy meg nem nevezett, magas rangú tagja közölte, hogy velük együtt harcoló legalább három orosz meghalt, több másik pedig megsebesült, amikor egy tüzérségi lövedék eltalálta hadállásukat Latakia tengerparti tartományban. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) emigráns szervezet ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy valóban orosz állampolgárok haltak meg. A moszkvai védelmi minisztérium ugyanakkor közleményben tagadta, hogy katonákat vesztettek volna.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.