Migránsok kapják a svéd öregségi segély felét

A jóléti svéd államban nem hagynak senkit sem az út szélén, minden rászorulót támogatnak valamilyen formában. A szociális modell – magas adók, erős szociális háló – egyelőre még működik, de vajon meddig tartható ez fenn, amikor az adófizetők aránya az eltartottakéhoz viszonyítva folyamatosan csökken?

2021. 09. 16. 5:55
null
Padborg, 2015. szeptember 9. Fõként Szíriából és Irakból érkezõ migránsok egy rendõrautó mellett ülnek a dániai Padborg melletti E45-ös autóúton 2015. szeptember 9-én, miután elhagyták a számukra biztosított ideiglenes szállást, hogy Svédországba menjenek. (MTI/EPA/Claus Fisker) Fotó: CLAUS FISKER
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svédországban a munkanélküliség a koronavírus-járvány alatt több évtizede nem látott magasságba, 9,2 százalékra növekedett, és azóta ugyan 7,9 százalékra csökkent, de meglehetősen nyugtalanító, hogy közben a tartósan, vagyis több mint egy éve munkanélküliek aránya folyamatosan növekszik, elsősorban a migráció következtében. 

Jelenleg 700 ezer olyan munkaképes korú bevándorló él a tízmilliós országban, aki önerőből nem tudja ellátni önmagát és a családját, ezért elsősorban segélyekből és járadékokból él. 

Nemrégiben az is kiderült, hogy 2010 és 2020 között több mint duplájával, 120 százalékkal emelkedett az öregségi támogatás jogcímen kifizetett, nyugdíjszerű járadék összege. Ez egy olyan szociális támogatás, ami olyan 65 év feletti lakosoknak ítélhető meg, akik egyébként nem lennének jogosultak öregségi nyugdíjra, és svédországi lakcímmel rendelkeznek. A magánszemély által kikért kimutatásból az is kiderül, hogy a felvett pénz több mint a fele 

  • szíriai (22 százalék),
  • iraki (21 százalék)
  • és szomáliai (9 százalék)

migránsokhoz köthető. Az ellátás összege elérheti a 11 343 svéd koronát (400 ezer forintot), ami adómentes, ellentétben az öregségi nyugdíjjal, ami után adót kell fizetniük a svéd nyugellátottaknak.

A garantált minimálnyugdíj, ami a nyugdíjrendszerbe évtizedeken keresztül befizetőknek jár, mindössze 1600 koronával haladja meg a nyugdíjtámogatás összegét. 

A családegyesítések, az újabb migrációs hullámok, valamint a már az országban lévő, nyugdíjkorhatárt elérő, eddig nem dolgozó bevándorlók a közeljövőben további hatalmas összegeket fognak kiszívni a központi költségvetésből, ahogy a többi járadék esetében is megfigyelhető. Kérdés, meddig fogja ezt elbírni a svéd gazdaság, és a terhet meddig tudják elviselni a választópolgárok, akik már így is rendkívül magas adókkal támogatják a baloldali kormány nagyvonalú bevándorláspolitikáját és a lakosság nagyarányú cseréjét.

 

Borítókép: Svédországba tartó migránsok. Forrás: MTI/EPA/Claus Fisker

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.