Ukrajna EU-csatlakozása a brüsszeli föderalista törekvések eszköze

Miközben az Európai Unió minden eszközzel gyorsítani próbálja Ukrajna csatlakozását, éles viták kísérik Brüsszel törekvését. Az uniós csúcspolitikusok szerint Ukrajna mielőbbi tagsága a béke záloga, a valóság azonban jóval összetettebb képet mutat, mondta el lapunk kérdésére Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

2025. 07. 15. 16:36
Az EU és az ukrán zászlók Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke és Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke sajtótájékoztatóján Fotó: STR Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ursula von der Leyen több nyilatkozatában is kijelentette, hogy sürgetni kell Ukrajna csatlakozását, mivel az a legfőbb garancia lehet a tartós békére, és az EU keményen dolgozik azon, hogy 2025-re minden tárgyalási fejezet megnyíljon.

Ukrajna
Alberto Núnez Feijóo, a spanyol ellenzéki Néppárt vezetője, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke az EPP valenciai kongresszusán, 2025. április 30-án (Fotó: Jose Jordan/AFP)

Az Európai Bizottság elnöke egyértelművé tette saját és Brüsszel álláspontját is, amikor az Európai Néppárt kongresszusán arról beszélt, hogy Ukrajnát mindenképpen be kell juttatni az Európai Unióba és több pénzügyi és katonai támogatást kell adni az országnak.

Továbbra is ki kell állnunk Ukrajna mellett, több katonai és pénzügyi támogatást kell nyújtanunk, nagyobb nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra, és igen, egyértelmű utat kell mutatnunk Ukrajna számára az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz

– fogalmazott Von der Leyen.

Marta Kos, az EU bővítésért felelős biztosa szerint Ukrajnát „turbó üzemmódban” kell felvenni az EU-ba, már a csatlakozás előtt is különböző előjogokat biztosítanának számára.

„Ukrajnát támogatni annyit tesz, mint saját magunkat támogatni” – jelentette ki Marta Kos

Az uniós vezető szerint már most elindult egyfajta Marshall-terv Ukrajna számára, amely nemcsak pénzügyi segítségnyújtást jelent, hanem geopolitikai és katonai átrendeződést is.

EU Commissioner for Enlargement Marta Kos looks on during a press conference about the Black Sea Strategy and Simplification of the External Action Guarantee at the EU headquarters in Brussels, on May 28, 2025. (Photo by Nicolas TUCAT / AFP)
Marta Kos, az EU bővítési biztosa (Fotó: Nicolas Tucat/AFP)

Ukrajna EU-csatlakozása mindenekfelett

A politikai vezetők nyilatkozatai és a háttérben zajló stratégiai folyamatok alapján úgy tűnik, Ukrajna EU-csatlakozása nem pusztán külpolitikai kérdés, hanem egy mélyebb, föderalista vízió része – amely hosszú távon teljesen átalakíthatja az Európai Unió működését.

Az teljesen egyértelmű, hogy az Európai Unió vezetése és néhány tagállam minden erejével erőlteti Ukrajna mihamarabbi csatlakozását, és ennek érdekében úgy tesznek, mintha Ukrajnában minden a lehető legjobban menne

– mondta lapunknak Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A szakértő szerint a brüsszeli kommunikációban olyan narratívát építettek fel, hogy Ukrajna a demokrácia mintaállama, miközben minden ezzel ellentétes értelmű hírt elnyomnak és eltüntetnek. Siklósi Péter szerint ennek három fő oka van:

Először is az a jelenlegi európai vezetés, amelyik Ukrajna támogatása mellett kötelezte el magát, nehezen fordulhatna meg ebben a zsákutcában

– mutatott rá.

Siklósi Péter (Fotó: Magyar Külügyi Intézet)

Másodsorban, mivel világossá vált, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja, ezért sokan vigaszdíjként tekintenek az EU-tagságra.

Harmadszor pedig, mivel Ukrajna csatlakozása nagyon sokba kerülne, amihez egy közös uniós hitelfelvétel lenne a megoldás az Európai Bizottság szerint, így ezzel a közös eladósodottsággal kerülhetne közelebb a föderális, nemzetállamok feletti Európa eszménye

– hangsúlyozta a szakértő.

A föderalizmus a titkos mozgatórugó?

Siklósi Péter szerint Brüsszel valódi célja nem csupán Ukrajna integrációja, hanem az európai föderációs elképzelések előmozdítása:

A nemzetek Európája helyett az Európai Egyesült Államok gondolata a brüsszeli bürokrácia számára a Szent Grál. Ez az, amit el akarnak érni: mindig szorosabb és szorosabb európai uniós együttműködést, aminek a végcélja az Európai Egyesült Államok, amit a brüsszeli bürokrácia vezetne a nemzetállami kormányok helyett. Kijev uniós csatlakozása egy eszköz ebbe az irányba

– összegezte Siklósi Péter.

Borítókép: Az EU és az ukrán zászlók Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke és Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke sajtótájékoztatóján (Fotó: NurPhoto/AFP/STR)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.