Francia tábornok: Oroszország versenytárs, amely nem fog eltűnni

Thierry Burkhard úgy vélekedett, az ukrajnai háború nem a Kreml tervei szerint halad.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 05. 06. 15:03
Mariupol, 2022. május 5. Az önhatalmúlag kikiáltott "Donyecki Népköztársaság" miliciájának egyik tankja áll egy súlyosan megrongálódott lakóépület elõtt az orosz erõk ellenõrzése alatt álló délkelet-ukrajnai Mariupolban 2022. május 4-én. MTI/AP/Alexei Alexandrov Fotó: Alexei Alexandrov
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország versenytárs, amely nem fog eltűnni – szögezte le a francia védelmi törzs főnöke pénteken, az AFP francia hírügynökségnek és a The New York Times című amerikai lapnak adott interjújában, amelyben a Kreml Ukrajna elleni háborújáról és a nyugati államok hosszú távú stratégiaépítéséről is beszélt. Az észtországi látogatásra érkezett Thierry Burkhard tábornok az orosz fegyveres erőket „a hazugság hadseregének” nevezte, ahol szerinte „azt hazudják, hogy (az ukránok) nem fognak ellenük fegyvert, azt hazudják, hogy az orosz erők fel vannak készülve a harcokra, és a parancsnokok értik a dolgukat”.

Elmondta, hogy a jelek szerint a háború új szakaszba lépett, amelyben az orosz fél az erői nagy részét a Donyec-medence térségébe összpontosítja, míg korábban csupán a csapatok mintegy húsz százalékát irányította oda.

Burkhard kiemelte a csapatok moráljának fontosságát, valamint az információs hadviselést, s úgy vélte, mindkettőben az ukrán fél teljesít jobban. Az előbbi kapcsán elmondta, hogy meglátása szerint az ukrán hadsereg élvezi az ukrán nép támogatását, amely tudja, hogy a csapatok az országukat védik, a másodikra kitérve pedig úgy vélte, az orosz fél elvesztette az e téren korábban élvezett előnyét. A tábornok emellett aláhúzta a megfelelő kiképzés szükségességét, amely – mint mondta – költséges és nehéz feladat. Szerinte az orosz hadsereg kiválóan felszerelt, de nem sikerült megfelelően kiképeznie a katonáit. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter áprilisban tett kijelentése kapcsán, mely szerint Washington célja Oroszország meggyengítése, hogy többé ne tudjon háborút kezdeni, Burkhard leszögezte: Moszkvának hosszú távú stratégiája van, példaként pedig a hiperszonikus fegyverek fejlesztését említette.

Vlagyimir Putyin (orosz elnök) megmondta: a téma nem csupán Ukrajna, hanem a balti országok, Lengyelország, Magyarország [...]. (Az oroszok) információs háborút viselnek, és egyfajta energiafüggőségbe taszították a Nyugatot. Ma pedig a körénk szőtt pókháló miatt behatárolt a mozgásterünk

– állította a francia tábornok.

Mint fogalmazott, szerinte az ukrajnai háború nem a Kreml tervei szerint halad, Európának pedig ki kell használnia az orosz fél állítólagos katonai kudarcai okozta lépéselőnyt, hogy „újraszervezze magát”, s a háború utáni, hosszútávú stratégiát dolgozzon ki. „Nem szabad elfelejteni, hogy Oroszország nem fog eltűnni. Benne van az ENSZ Biztonsági Tanácsában, több ezer nukleáris töltete van” – szögezte le, hozzátéve, hogy ugyanakkor elképzelhető, hogy egy nap Oroszországgal együtt kell újjáépíteni a biztonsági struktúrát. A tábornok Észtországban találkozott Martin Herem észt vezérkari főnökkel is. A balti államban jelenleg 350 francia katona állomásozik a NATO-csapatok kötelékében.

Borítókép: Az önhatalmúlag kikiáltott „Donyecki Népköztársaság” miliciájának egyik tankja áll egy súlyosan megrongálódott lakóépület előtt az orosz erők ellenőrzése alatt álló délkelet-ukrajnai Mariupolban 2022. május 4-én (Fotó: MTI/AP/Alexei Alexandrov)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.