Padlóra kerülhetnek a keletnémet vállalkozások, miután a legnagyobb regionális energiaszolgáltató cég, az Envia Mitteldeutsche Energie AG drasztikus áremelést jelentett be a jövő év elejétől. Az új szövetségi tartományokban, vagyis az egykori NDK területén 2023-tól ötszáz százalékkal magasabb villamosenergia-díját kell majd fizetniük a kereskedelmi ügyfeleknek. Sok vállalat számára a villanyszámla a létet veszélyeztető tényezővé válik – olvasható a német Bild magazin online felületén. Maik Biedermann, egy mezőgazdasági gépalkatrészeket gyártó vállalat ügyvezető igazgatója markánsan fogalmazott a lapnak nyilatkozva: ki akarják húzni a konnektorból a kis- és középvállalkozásokat, vagyis az áramdíjak drasztikus emelése a vállalkozások végét jelentené. A 35 alkalmazottat foglalkoztató elsteri cég vezetője évi félmillió eurós többletköltséggel számol. – Ahhoz, hogy pénzt keressünk, 20-30 százalékkal kellene emelnünk az árakat – hangsúlyozta az igazgató.
Ötszáz százalékkal drágul az áram a német cégeknek
Csőd fenyegeti a keleti német tartományokban működő kis- és középvállalkozásokat a jövő évben, mivel a legnagyobb regionális energiabeszállító konszern ötszáz százalékos áramáremelést jelentett be 2023 január elsejétől. A drasztikus drágulásért a szolgáltató cég jórészt az energiaátmenetet, az atomernergia kivezetését teszi felelőssé, miközben a németek többsége egy felmérés szerint már ellenzi a megmaradt nukleáris erőművek leállítását. A Mediaworks Hírcentrumának elemzése arra is felhívja a figyelmet, hogy a németországi fejlemények igazolják a magyar energiapolitikát, amely garantálja a megfizethető és biztonságos ellátást, valamint lehetővé teszi a klímacélok teljesítését.
Nem elég a megújuló energia
Az Envia közleményében több okra vezette vissza az áramársokkot. A konszern szerint a globális gazdaság kiheverte a koronavírus- járvány okozta hanyatlást, és most ismét több energiára van szüksége, a politikai feszültségek és válságok pedig felfelé hajtják az árat. Ugyanakkor közvetve az úgynevezett energiaátmenetet, vagyis az erőltetett „zöldítést” is felelősnek nevezték. Az időjárás miatt Németországban tavaly kevesebb áramot termeltek megújuló energiából. Ezt más energiaforrásból, így földgázból és szénből történő villamosenergia-termeléssel kellett kompenzálni. A földgáz drágulása és a szénből történő áramtermeléshez szükséges szén-dioxid-tanúsítványok magas költsége drágítja a termelést– sorolta az Envia az áremelés okait.
A német emberek visszatérnének az atomenergiához
A szolgáltató cég az atomenergia kivezetését is felelőssé tette az áremelkedésért. Utaltak arra is, hogy Franciaországban az atomerőművek egyharmadát 2021-ben biztonsági okokból leállították. Németországban három atomerőművet teljesen lekapcsoltak a hálózatról az év végén. Ezt a teljesítménykülönbséget most is pótolni kell. A tervek szerint azonban a maradék három német atomreaktort is leállítják az év végéig. A Bild közvélemény-kutatása alapján ezt a németek többsége már elutasítja. A jelenlegi energiaválságra való tekintettel 50 százalékuk észszerűnek nevezte az atomerőművekben történő villamosenergia-termeléshez való visszatérést, 33 százalékuk pedig több atomerőmű építését támogatja.
További Külföld híreink
Elhibázott a nyugat-európai zöldpolitika
A német energiaszolgáltató által vázolt tényezők és az emberek többségének véleménye egybecseng a magyar energiapolitika alapelveivel, aminek a lényege röviden az, hogy a biztonságos és megfizethető energiához, valamint a klímavédelmi célok megvalósításához nélkülözhetetlen az atomenergia. Aszódi Attila, a BME TTK Nukleáris Technikai Intézet egyetemi tanára a Green Policy Center felkérésére írt tanulmányában nemrég úgy fogalmazott: most szembesülünk azzal igazán, hogy mekkora hiba volt az a nyugat-európai zöldpolitika, ami módszeresen és rendszeresen üldözte az atomenergiát, és aminek következtében a nukleáris ipari kompetenciák és erőmű-létesítési kapacitások jelentősen csökkentek Európában. Minden korábbinál nagyobb szükség lenne most az európai atomerőmű-építési képességek felfejlesztésére – hangsúlyozta a szakértő. A magyar kormány ezért ragaszkodik a paksi atomerőmű bővítéséhez, a Paks II beruházáshoz, amely biztosítja a magyar áramellátás nagy részét, és a megújuló energiaforrásokkal együtt hosszabb távon lehetővé teszi a klímacélok elérést, a fosszilis energiahordozók fokozatos kivezetését.
Borítókép: távvezetékek (Fotó: MTVA/Oláh Tibor)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezTrump új főügyésze lehet Pam Bondi, aki biztonságosabbá tette Floridát
Bondi jelölése mérföldkő lehet az igazságszolgáltatás reformjában.
Hóvihar bénította meg a párizsi légiközlekedést
Jelentős késéseket és fennakadásokat okozott csütörtökön a hóvihar Párizsban.
Olasz vállalkozók segítették az orosz hírszerzést
Moszkva Róma és Milánó érzékeny adatainak megszerzésére törekedett két lombardiai technikus bevonásával.
Háborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Véget ért a nyugati liberális progresszív dominancia!
K...rva nagy következmények
Most kaptuk: felcsaptak a lángok egy magyarországi bevásárlóközpontnál, most mentenek
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Dancing with the Stars: Nemcsak Andrei Mangra keveredett botrányba, őket zárták ki a műsorból
Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Történelmi BL-győzelmet aratott a Pick Szeged a Kielce otthonában
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezTrump új főügyésze lehet Pam Bondi, aki biztonságosabbá tette Floridát
Bondi jelölése mérföldkő lehet az igazságszolgáltatás reformjában.
Hóvihar bénította meg a párizsi légiközlekedést
Jelentős késéseket és fennakadásokat okozott csütörtökön a hóvihar Párizsban.
Olasz vállalkozók segítették az orosz hírszerzést
Moszkva Róma és Milánó érzékeny adatainak megszerzésére törekedett két lombardiai technikus bevonásával.
Háborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.