Újabb országban növelték támogatottságukat a migrációellenes erők

Aggódnak a japánok a külföldiek számának növekedése miatt. A kormányzó liberálisok választási kudarca Japánban és a migrációellenes ellenzék megerősödése egy globális trendbe illeszkedik – mondta el lapunknak Stephen Nagy, a Magyar Külügyi Intézet vendégkutatója.

2025. 07. 21. 20:46
Isiba Sigeru japán miniszterelnök Fotó: The Yomiuri Shimbun via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japánban a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) elveszítette a többséget a szenátusban, a parlament felsőházában. Az illegális migráció ellen szót emelő, konzervatív irányultságú ellenzék ugyanakkor látványosan növelte támogatottságát. A japán politikai helyzet tanulságairól Stephen Nagy, a Magyar Külügyi Intézet vendégkutatója beszélt a Magyar Nemzetnek.

Japánban a konzervatív ellenzék ösztönözné a nőket a gyermekvállalásra (Illusztráció, forrás: Pixabay)
Japánban a konzervatív ellenzék ösztönözné a nőket a gyermekvállalásra (Illusztráció, forrás: Pixabay)

A szakértő szerint globális tendencia, hogy az emberek egyre inkább aggódnak a kormánypártok gazdaságpolitikai képességei miatt. Japánban főleg az olyan kérdések állnak az emberek érdeklődésének homlokterében, mint az infláció vagy a magas benzinárak.

Aggódnak a külföldiek számának növekedése miatt is

– emelte ki a szakértő.

Ebben az értelemben a kormánypárt, az LDP ellen leadott szavazatok üzenete az, hogy a kormányoknak foglalkozniuk kell az úgynevezett mindennapi problémákkal, és ezzel szerintem sok polgár ért egyet világszerte

– mutatott rá Stephen Nagy. Az LDP most elvesztette az abszolút többséget, tehát a törvények elfogadtatásához tárgyalnia kell a koalíciós partnerével, illetve az ellenzékkel. Az ellenzéki pártok növelték népszerűségüket a választásokon, egyikük, a Szanszeito párt pedig sokkal konzervatívabb politikát hirdet a bevándorlás kérdésében. El akarják érni a külföldiek számának csökkentését, emellett erőteljesen ösztönzi a fiatal nőket a gyermekvállalásra, és azt javasolja, hogy minden fiatal anya havonta körülbelül százezer jen juttatásban (nagyjából 230 ezer forint) részesüljön. 

Ez persze nem igazán fenntartható, de népszerű

– tette hozzá a szakértő. A többi párt is beszélt az infláció és az emelkedő megélhetési költségek kezeléséről, és azt is szorgalmazták, hogy távolodjanak el az amerikai kormánytól. Ez viszont nem lesz egyszerű, az Egyesült Államok ugyanis Japán egyetlen szövetségese, és a szigetország „hátsó udvarában” nehéz szomszédok vannak, mint Észak-Korea, Kína és egyre inkább Oroszország.

Másrészt, úgy gondolom, hogy belpolitikai szempontból a japán kormány és a japán gazdaság harminc éve viszonylag stagnál

– húzta alá Stephen Nagy. Az ellenzéki pártok programjai pedig nem igazán foglalkoznak az ország strukturális problémáival. A népesség öregszik, nincs elég fiatal, emellett

a nők nem rendelkeznek olyan jogokkal, mint itt Magyarországon

– mondta a szakértő. Még mindig fennáll az a merev foglalkoztatási rendszer, amely miatt több millióan, főleg nők, de férfiak is alulfoglalkoztatottak.

Hosszú órákat dolgoznak, de nem keresnek annyit, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatottak

– érzékeltette a problémát Stephen Nagy, hozzátéve, hogy szerinte ez az egyik legnagyobb kihívás, amivel Japánnak szembe kell néznie.

Azzal, hogy Isiba Sigeru japán miniszterelnök a választási pofon ellenére megerősítette, hogy a hatalomban marad, technikailag nem tett semmi rosszat – mondta a szakértő. Viszont ez már a második választás, ahol az LDP rosszul szerepelt.

Szerintem a legtöbb politikus azt mondaná, hogy távoznia kell, mert elbukott

– vélekedett Stephen Nagy. Azonban Isiba azt is mondta, hogy „be kell fejeznie a munkát”, nem lehet instabilitás az országban, amíg a vámtárgyalások be nem fejeződnek.

Aztán azonban szerintem lemond, és egy új, konzervatívabb japán politikus lép a helyére

– hívta fel a figyelmet a szakértő. Az elöregedő társadalom okozta problémák kezelésével kapcsolatban, bár hangsúlyozta, hogy nem a téma szakértője, Stephen Nagy úgy vélekedett, hogy Magyarország sokat tett a nők jogainak erősítése és annak biztosítása érdekében, hogy a nők gyereket szülhessenek, és mégis visszatérhessenek a munkahelyükre anélkül, hogy anyagi hátrányba kerülnének vagy hogy ez hátráltatná a karrierjüket.

Szerintem ez is annak köszönhető, hogy Magyarországnak ismét világos elképzelése van arról, hogy a család a nemzet központja. Ez fontos. És szerintem ez olyasmi, amit több ország, köztük Japán is, megszívlelhetne

– fogalmazott. Véleménye szerint Japán esetében a kormányzó Liberális Demokrata Pártnak sokkal többet kell befektetnie a gazdasági rugalmasságba, a családok támogatásába, annak biztosításába, hogy a fiatalok gyermeket vállalhassanak és rugalmas munkaviszonyban dolgozhassanak – hangsúlyozta a Magyar Külügyi Intézet vendégkutatója.
Borítókép: Isiba Sigeru japán miniszterelnök (Fotó: The Yomiuri Shimbun via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.