Az illegális bevándorlás megfékezéséről egyeztetett Macron és Sunak

Öt év után először került sor az Egyesült Királyság és Franciaország kétoldalú találkozójára. Emmanuel Macron francia köztársasági elnök Párizsban fogadta Rishi Sunak brit miniszterelnököt. A két politikus új időszakot kíván nyitni a brit–francia kapcsolatok történetében, a tegnapi találkozón az illegális migrációról és Ukrajna támogatásáról esett szó.

2023. 03. 10. 20:57
MACRON, Emmanuel; SUNAK, Rishi
Párizs, 2023. március 10. Emmanuel Macron francia elnök (j) és Rishi Sunak brit miniszterelnök a tárgyalásai utáni sajtóértekezleten a párizsi államfõi rezidencián, az Elysée-palotában 2023. március 10-én. MTI/AP/Kin Cheung Fotó: Kin Cheung
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emmanuel Macron francia államfő és Rushi Sunak brit miniszterelnök új alapokra kívánja helyezni a francia–brit viszonyt, „új ambícióval” a brexitet követő feszültségekkel teli időszak után. A két ország közötti viszony rendezésének első megállapodása az illegális bevándorlás elleni küzdelmet érinti. – Ez az egymásra találás, az újbóli kapcsolatfelvétel, egy új kezdet pillanata. Egy új ambíció csúcstalálkozója – fogalmazott a francia köztársasági elnök a brit kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján tegnap Párizsban, a két ország közötti első csúcstalálkozón 2018 óta.

A megbeszélés kulcsfontosságú témája volt a Franciaországot és az Egyesült Királyságot összekötő La Manche csatornán keresztül, a szigetországba irányuló illegális migráció megfékezése.

Macron és Sunak abban állapodtak meg, hogy London a következő három évben 480 millió fontot fog fizetni Párizsnak, amelyből a franciák megerősítik a határvédelmet a csatorna francia oldalán. A tervezett intézkedések között szerepel egy új menekültközpont nyitása Franciaországban, valamint ötszáz fővel emelik a francia partokon szolgáló rendfenntartó erők létszámát. Mindezek mellett Párizs nagyobb figyelmet fog fordítani a tengerpartok védelmére: a megfigyelésre több drónt vet be és technológiák bővítését is tervezi.

Az elmúlt években az Egyesült Királyság és Franciaország egy sor megállapodást kötött annak érdekében, hogy fokozzák az ellenőrzést a partokon, a hírszerzési információk megosztásáról is megállapodtak – ám mindezek csupán korlátozott eredményekkel szolgáltak. Macron és Sunak tájékoztatása szerint több mint ötven csempészhálózatot sikerült felszámolni, mintegy ötszáz személyt tartóztattak le és körülbelül 1300, illegális bevándorlókkal teli hajó és csónak elindulását akadályozták meg. Azt, hogy valóban szükség van a francia–brit együttműködés megerősítésére, a számok is igazolják. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) tavalyi összesítése szerint 37 százalékkal nőtt a forgalom a La Manche csatornán, azaz több mint 71 ezren érkeztek illegálisan az Egyesült Királyságba a francia partokról.

Az ügynökség idei első adatai sem kecsegtetnek sok jóval: januárban és februárban 5600 menedékkérőt és migránst regisztrált a Frontex, ami 82 százalékos növekedést jelent a múlt év első két hónapjához képest. A jelentés szerint Afganisztánból, Irakból és Eritreából érkezett a migránsok zöme.

Macron és Sunak az orosz–ukrán háborúról is egyeztettek, a két fél abban állapodott meg, továbbra is prioritásként kezelik Kijev támogatását Moszkvával szemben, továbbá bejelentették, megkezdik az ukrán tengerészgyalogosok közös kiképzését is. – A mi szándékunk Ukrajna segítése az ellenállásban és az ellentámadások véghezvitelében. A prioritás jelenleg katonai jellegű – mondta a francia elnök. A brit miniszterelnök is hasonló gondolatokat fogalmazott meg. – Azt szeretnénk, hogy Ukrajna nyerje meg a háborút, és ebben teljesen egységesek vagyunk – jelentette ki Sunak.

Miután az Egyesült Királyság 2020 elején kilépett az Európai Unióból, egyre jobban elhidegült egymástól London és Párizs: a két fél között a térség vizeire vonatkozó halászati szabályozás okozott súlyos vitákat. Az orosz–ukrán háború és az illegális bevándorlás azonban ismét közelebb hozta egymáshoz Franciaországot és az Egyesült Királyságot.

Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök (j) és Rishi Sunak brit miniszterelnök a tárgyalásai utáni sajtóértekezleten a párizsi államfői rezidencián, az Elysée-palotában 2023. március 10-én (Fotó: MTI/AP/Kin Cheung)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.