Ahogy arról a V4NA nemrég beszámolt, Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője élesen bírálta a grúz kormány törvénytervezetét, amely előírja, hogy azoknak a szervezeteknek, amelyek a tevékenységükhöz szükséges források több mint húsz százalékát külföldről kapják, úgynevezett „külföldi ügynökként” kell regisztráltatniuk magukat. Ellenkező esetben büntetésre számíthatnak.
Borrell szerint a rendelkezés komoly következményekkel járhat a Grúzia–EU-kapcsolatokra, hiszen ellentétes az uniós és európai normákkal, és a demokráciát is aláássa. Ugyanilyen törvény azonban évtizedek óta létezik az Egyesült Államokban is. A V4NA a közlemény kapcsán ezért levélben kérdezte az uniós vezető diplomatát arról, hogy tisztában van-e azzal, hogy burkoltan az amerikai törvénykezést bírálta azáltal, hogy a grúz ügynöktörvényről fogalmazott meg éles kritikát?
A biztos sajtóirodája a V4NA megkeresésére úgy reagált:
A főképviselő Grúziáról szóló legutóbbi nyilatkozata kizárólag egy konkrét országban – Grúziában – első parlamenti olvasatban elfogadott konkrét törvényre vonatkozik, és kizárólag Grúziával kapcsolatos, semmi másra nem vonatkozik, szintén a néhány héttel ezelőtti, ugyanebben az országban ugyanerről a kérdésről szóló korábbi nyilatkozatunk folytatásaként
Josep Borrell tehát a jelek szerint úgy gondolja, hogy csak Grúziában ássa alá az ügynöktörvény a demokráciát, az Egyesült Államokban viszont nincs probléma azzal.
Borítókép: Könnygázzal oszlatta szét a grúziai rendőrség a külföldi ügynökökről szóló törvény elleni tüntetést (Fotó: David Mdzinarisvili/Anadolu Agency via AFP)