Kína ellenzi a NATO távol-keleti terveit

A katonai blokk Japánban nyitna összekötőirodát, ám Tokió leszögezte: nem hajlandó belépni a szövetségbe.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 05. 24. 7:34
KISIDA, Fumio
Tokió, 2021. szeptember 29. Kisida Fumio korábbi japán külügyminiszter fotózáson vezs részt a tokiói hivatalában 2021. szeptember 29-én, miután megnyerte a japán kormánypárt, a Liberális Demokrata Párt (LDP) elnöki tisztségéért tartott szavazást. Kisida lesz várhatóan az ország új miniszterelnöke is. MTI/EPA/Hszinhua Fotó: Tu Hsziao-ji
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO összekötőirodát tervez nyitni Japánban, de Tokió nem szándékozik belépni a szövetségbe – jelentette ki szerdán Kisida Fumio japán miniszterelnök. Kisida megjegyzései azután hangzottak el, hogy Japán washingtoni nagykövete a hónap elején közölte: az észak-atlanti katonai szövetség egy tokiói iroda megnyitását tervezi, az elsőt Ázsiában, hogy megkönnyítse a konzultációkat a régióban.

Nem tudok semmilyen döntésről a NATO-nál az iroda létrehozásával kapcsolatban

– mondta Kisida a tokiói parlament szerdai ülésén, hozzátéve: országa nem tervezi, hogy tagként vagy „féltagként” csatlakozzon a szövetséghez.

Tokiói kormányzati források közlése szerint Kisida arra készül, hogy júliusban részt vesz a NATO Litvániában rendezendő csúcsértekezletén. A japán miniszterelnök várhatóan kétoldalú megbeszélést is folytat majd Jens Stoltenberg főtitkárral. Pekingben a hírre reagálva Mao Ning kínai külügyi szóvivő közölte: az ázsiai–csendes-óceáni térség országai nem üdvözlik a NATO-iroda megnyitásának tervét. A régió nem üdvözli sem a tömörülések konfrontációját, sem más katonai konfrontációt – szögezte le Mao.

Kína már másfél hete is szót emelt a NATO Japánba tervezett összekötőirodájának terve ellen.

Vang Ven-pin külügyi szóvivő azt vetette az észak-atlanti szövetség szemére, hogy terjeszkedni akar az ázsiai–csendes-óceáni régióban. Emlékeztetett arra, hogy a NATO korábban többször hangsúlyozta: a szövetség nem akar változtatni geopolitikai határain. – Ugyanakkor folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy a NATO erősíti kapcsolatait az ázsiai–csendes-óceáni térség államaival, egyre a régió keleti része felé halad, beleavatkozik helyi ügyekbe és feszültséget szít – mondta. Hangoztatta: reméli, hogy a felek – saját geopolitikai érdekeik miatt – nem sodorják veszélybe a térség stabilitását és békéjét.

Borítókép: Kisida Fumio japán miniszterelnök (Fotó: MTI/EPA/Hszinhua)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.