Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság bejelentette, hogy a héten ismét nagy hatótávolságú cirkálórakétákat küld Ukrajnába.
Miközben azonban Németország fokozza a nyomást szövetségeseire, hogy lássák el légvédelmi rendszerekkel Ukrajnát, ő maga nem küldi el a Taurus rakétarendszert, írja a Politico.
A helyzet változatlan
– mondta Boris Pistorius német védelmi miniszter a német közszolgálati televíziónak szerdán késő este.
Az egyik ok az, hogy a Taurus rakéták nem hasonlíthatók össze azzal, amit mások szállítanak – mondta Pistorius. Hozzátette, még a washingtoni ATACMS (Army Tactical Missile System) nagy hatótávolságú rakétáinak is jelentősen alacsonyabb a hatótávolsága, mint a német Taurusé.
Korábban a nap folyamán Scholz, Rishi Sunak brit miniszterelnökkel tartott berlini sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a Taurus rakétákkal kapcsolatos álláspontja nem fog változni.
Az Ukrajnának szánt új, 61 milliárd dolláros támogatási programban a héten bejelentett első segélycsomag magában foglalja az ATACMS ballisztikus rakéták küldését, amelyek hatótávolsága körülbelül háromszáz0 kilométer – erősítették meg amerikai kormánytisztviselők.
A német Taurus rakéták hatótávolsága pedig akár ötszáz kilométer is lehet.
Franciaország már korábban is küldött néhány SCALP cirkálórakétát, amelyek hasonló képességűek az Egyesült Királyság által használt Storm Shadow-hoz.
Scholzot saját kormányán belül is támadják a Taurus rakéták miatt, melynek küldése szerinte az eszkaláció veszélyét hordozza, és ez a lépés közvetlen katonai konfliktushoz vezethetne Oroszországgal.
Pistorius szerda késői televíziós interjújában azonban azt sugallta, hogy a valódi okok titkosak.
Egy ilyen döntésnek vannak olyan aspektusai, amelyeket nemzetbiztonság okok miatt nem lehet nyilvánosan megvitatni.
A német konzervatív ellenzék tagjai azonban továbbra is bírálják Scholzot ezért az álláspontért.
Scholz nem az ukrán győzelemre vár, hanem a Putyinnal folytatott tárgyalásokra
– mondta Norbert Röttgen, az ellenzéki kereszténydemokraták egyik magas rangú képviselője.
– Azzal, hogy megtagadja Ukrajnától Németország leghatékonyabb fegyverét, pontosan ezt a jelet küldi Putyinnak – tette hozzá.
Németország e hónapban új tervet indított szövetségeseinek, hogy további légvédelmi rendszereket találjanak és finanszírozzanak Ukrajnának, különösen a Patriot rakétákra.
Pistorius szerint Berlin elvárja szövetségeseitől, hogy Ukrajnába küldjék a használaton kívüli Patriot rendszereiket.