A XXI. Század Intézet vezető elemzője kiemelte: Orbán Viktor békepárti álláspontot képvisel a háború kitörése óta, és míg korábban teljesen egyedül volt az álláspontjával, most már a nyugati világ egyre inkább ebbe az irányba mozdul, ami a bevándorlási válsághoz hasonlóan a magyar kormányfő igazát bizonyítja.
Az elmúlt napokban nyilvánosságra került Donald Trump béketerve, ami a Kellogg-terv nevet viseli, mivel Keith Kellogg nyugalmazott altábornagyot nevezték ki Ukrajna különmegbízottjának – kezdte legújabb videóelemzését Deák Dániel.
A XXI. Század Intézet vezető elemzője részletezte: Trump és csapata először is azt javasolja, hogy vegyenek fel diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal, és hagyjanak fel Vlagyimir Putyin orosz elnök „démonizálásával”. Másodszor a dokumentum különös figyelmet szentel a béketárgyalásoknak. A terv szerzői arra szólítanak fel, hogy gyakoroljanak nyomást Moszkvára és Kijevre a tűzszünet és a párbeszédük érdekében. Harmadszor Trump támogatja Ukrajna tíz évvel elhalasztott NATO-tagságát. Szorgalmazza továbbá, hogy Oroszország tartsa meg az új területeket, valamint a szankciók fokozatos feloldását és az Amerikai Egyesült Államokkal való kapcsolatok normalizálását.
Ennek feltétele azonban a Kijev számára elfogadható békemegállapodások. Trump emellett katonai segélyek és biztonsági garanciák folytatását javasolja Ukrajnának. Szerinte az országnak hivatalosan nem kellene elismernie Oroszország ellenőrzését a területek felett, de tartózkodnia kellene a status quo megváltoztatásától. Ugyanakkor elképzelhető, hogy Washington katonai támogatása megszűnik, ha Kijev elutasítja a béketárgyalásokat – mondta az elemző.
Az amerikai álláspontra reagálva az ukránok is paradigmaváltást hajtottak végre, Zelenszkij ukrán elnök ugyanis már arról beszélt, hogy Ukrajna diplomáciai úton kívánja visszaszerezni megszállt területeit. Eddig az ukránok azt kommunikálták, hogy addig kívánják folytatni a harcokat, amíg vissza nem foglalnak minden területet. Az ukrán elnök NATO-védőernyőről is beszél, ugyanakkor mivel az ország NATO-tagsága kizárt, így vélhetően valamilyen békefenntartó művelet lehet majd az ország területén, de az erről szóló megállapodások majd a tűzszüneti tárgyaláson születnek meg. Az elemző elmondta, a békefenntartók jelenléte egy európai országban nem ismeretlen, elég csak Koszovóra vagy Ciprusra gondolni, mely országokban befagyasztott konfliktustok vannak és békefenntartók garantálják a konfliktusmentes hétköznapokat.
Ugyancsak biztató, hogy az orosz fél is nyitott a tárgyalásra – mondta Deák Dániel. Kiemelte: az orosz elnök a jelek szerint abban reménykedik, hogy elnyerheti a frissen megválasztott Trump szimpátiáját, ennek tudható be az is, hogy múlt csütörtöki beszédében hosszasan méltatta az új amerikai elnököt. Putyin ugyanis többek közt intelligensnek nevezte Trumpot, és egy sor olyan megjegyzést is tett, amely pozitív benyomást kelthet benne. Kitért például a kampány során ellene elkövetett merényletre is, amely az orosz elnököt elmondása szerint megdöbbentette.
Putyin felvetette továbbá, hogy Joe Biden döntése, amely lehetővé teszi a nagy hatótávolságú rakéták használatát Ukrajnának, csupán egy trükk, ami később lehetőséget ad majd Trumpnak arra, hogy alkudozzon, de akár egy kísérlet is lehet arra, hogy megnehezítse a jövőben az új elnök és Oroszország kapcsolatát. „Akárhogy is lesz, Putyin szerint Trump meg fogja találni a megoldást az Ukrajnában zajló háborúra, és Moszkva készen áll a párbeszédre” – mondta az orosz elnök.
Deák Dániel szerint a fentiek Orbán Viktor kitartó békepárti álláspontját igazolják, hiszen a folyamatok abba az irányba mozdultak el, amit ő már a háború 2022-es kitörése óta hangoztat.
A magyar kormányfő nyáron békemissziót indított, ami miatt rengeteg támadás érte, ugyanakkor a kitartó munkának beérett a gyümölcse. Orbán Viktor nem riadt meg a kritikáktól, újrakezdte a békemisszióját, a szerdai napon ennek keretében Ferenc pápával és Giorgia Melonival is találkozott Olaszországban. Emellett Szijjártó Péter is tárgyalásokat folytatott: Moszkvába, Brüsszelbe, majd Washingtonba utazott, ahol Mike Waltz kongresszusi képviselővel, a külügyi bizottság tagjával találkozott, akit Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadónak kért fel.
A magyar külügyminiszter a találkozó kapcsán kiemelte: a béke, a család fontossága, a szuverenitás tiszteletben tartása és az illegális migrációval szembeni fellépés stabil alapot ad az amerikai republikánusok és a magyar patrióták barátságának. Az elemző kiemelte: ez volt az első hivatalos tárgyalás Donald Trump leendő adminisztrációja és a magyar kormány között.