Zoran Milanovic elnök elsöprő győzelme többtényezős. Milanovic egyfajta trumpizmust gyakorol, vagyis nincs külön politikai programja, ő maga a program. Ez az ideológiai semlegesség teszi lehetővé számára, hogy a társadalom széles spektrumán megszólítsa a választókat – mondta el a Magyar Nemzetnek Viola Cintia, a Magyar Külügyi Intézet kutatója.
Az elnök politikai attitűdjében egyaránt találunk jobboldali értékeket, például a nemzeti érdekeken alapuló politizálást és az ebből eredő békepártiságot
– hangsúlyozta a szakértő.
De emellett találunk az elnök politikájában liberális elemeket is, például a gendermozgalom támogatását illetően. Milanovic győzelme az ideológiai semlegessége mellett annak köszönhető, hogy az egyre elégedetlenebb társadalom kormánykritikus hangjait képes volt felkorbácsolni, a HDZ pedig tendenciózus népszerűségvesztésben van a sorozatos korrupciós botrányok, a magas infláció és a súlyos munkaerőhiány jelentette negatív gazdasági teljesítmény miatt – tette hozzá Viola Cintia.
Milanovic nagyarányú győzelmének elsősorban belpolitikai jelentősége van. A HDZ-kormánynak komoly üzenet is, hiszen az elnök a miniszterelnök és a kormány ellensúlyaként állította be magát, és ez látszik a felmérésekből is. Milanovic szavazói nagyarányban a kormánnyal elégedetlenkedők köréből kerül ki, így az elnök újrázása a HDZ szempontjából figyelemre érdemes – vélekedett a szakértő.
Az EU számára azért lehet érdekes Milanovic rendkívüli népszerűsége, mert nem csak a horvát kormánnyal kritikus, hanem retorikájában többször üt meg EU-kritikus hangot is, és az orosz–ukrán háború kérdésében pedig keményvonalas – az európai mainstreammel ellentétes – álláspontot képvisel, a háborúból való kimaradás fő prioritás számára – hívta fel a figyelmet Viola Cintia.
A semlegesség politikája abban is megnyilvánult korábban, hogy megakadályozta, hogy horvát katonák részt vegyenek egy NATO által szervezett kiképző misszióban
– emelte ki a szakértő.
Milanovic első elnöki ciklusának második felében jó kapcsolatokat ápolt a magyar kormánnyal, a részleges érdek- és értékközösség előrevetíti a második ciklus időszakára vonatkozó pozitív kilátásokat is
– mondta a kutató, példaként hozva fel a békepártiságot, az EU-val szembeni kritikus hozzáállást, és a szuverenista álláspontot, mint a jó kapcsolatokat megalapozó tényezőket.
Ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy a horvát elnök pozíciója meglehetősen ceremoniális jellegű és szűk jogkörrel rendelkezik, a horvát külpolitikának csak egyes elemeibe van beleszólása, így érdemben a horvát külpolitika elsődleges alakítója a horvát kormány
– jegyezte meg Viola Cintia.
A Horvátországról kialakított képet a kettős kommunikáció, a kétarcú politika ambivalenssé teszi, de figyelembe kell venni, hogy ez főként politikai kommunikáció szintjén jelenik még. Figyelembe véve a horvát elnöki hivatal és a kormány közötti folyamatos politikai konfrontációt, Zoran Milanovic és Andrej Plenkovic közötti személyes csatározást, Magyarországnak figyelnie kell a két horvát hatalmi erő közötti megfelelő egyensúly kialakítására – emelte ki a szakértő.
Milanovic újabb választási győzelme erős jelzés lehet Brüsszel számára, hogy Európa-szerte egyre több országban elégelik meg az emberek a háborúpárti politikát.
Zoran Milanovic győzelme főként belpolitikai tényezők következménye, amellett, hogy a politikust a kormány ellensúlyaként és ideológiamentessége a társadalom széles körében teszi népszerűvé. Nyilván fontos tényező a békepártisága is, de nem ez az egyetlen eleme a választási győzelmének – zárta gondolatmenetét a Magyar Külügyi Intézet kutatója.
Borítókép: Zoran Milanovic horvát elnök (Fotó: AFP)