Ki gondolná, hogy Rabat és Budapest hasonlítanak egymásra? Pedig a marokkói főváros hangulata olyan, hogy szinte azonnal otthon érzi magát a magyar. Mindenekelőtt talán azért lehet ez így, mert ahogyan a Duna vágja ketté Pestet és Budát, úgy szeli át a Bou Regreg Rabatot és Szalét. És ahogy a budai Vár magasodik büszkén a település fölé, úgy tekint le a XII. századi kaszbah az Atlanti-óceánra.
A főváros egyébként is rácáfol minden sztereotípiára. Pezsgő bazárjaival Marrákes a turizmus, sürgő-forgó kolonialista belvárosával Casablanca a gazdaság központja. Ezekkel szemben Rabat az adminisztráció motorja. A települést még a franciák tették meg fővárossá 1912-ben. Homokos partja miatt sosem volt igazán jelentős kikötő, a gyarmatosítóknak inkább védelmi szempontok miatt esett rá a választásuk. Marokkó függetlenségének 1955-ös kikiáltását követően aztán maradt minden a régiben.
Az uralkodó székhelye
Habár a mindenkori uralkodónak több marokkói nagyvárosban található palotája, Rabat egyben a király székhelye, ezért aztán az ország egyik legszebb ékköve. Teljesen más, mint ahogy esetleg egy észak-afrikai települést elképzelünk: Rabat-szerte óriási erdők burjánzanak, a széles utcák mentén tökéletesre nyírt gyepszőnyeg zöldell, és minden patyolat tiszta. Itt nem találkozunk a földrész más részein megszokott szeméthegyekkel, nincsenek piszkos koldusok, teve- vagy szamárcsordák, sem csecsebecséiket tukmáló kéretlen árusok. Minden olyan patika rendben van, hogy azt még Svájc is megirigyelné.
A főváros különleges státusa tehát elsősorban az uralkodónak köszönhető. Úgy tartják, a protektorátus idején a franciák szerették volna, ha a formálisan megtűrt szultán mindig „szem előtt van”, ezért költöztették székhelyét Rabatba. A királyi palota, avagy a Dar al-Makhzen így lett város lett a városban, saját kórházzal, iskolával. Hivatalosan ma is ez VI. Mohamed király első számú rezidenciája, valójában azonban inkább protokoll célokra használják.
Pálmafákkal szegélyezett széles sugárútjával, vidám szökőkútjaival, tágas kertjeivel a fallal zárt terület különleges engedéllyel a látogatók előtt is nyitva áll. Akárcsak a Buckingham-palotát, az uralkodó marokkói stílusú lakhelyét viszont csak távolról csodálhatjuk. Kapujában mindig ott strázsálnak a különböző haderőnemek tisztjei. Ők nemcsak a királyt védik, de a hagyomány szerint a II. Hasszán (1961–1999) elleni, 1972-es kudarcba fulladt puccskísérlet óta egymást is figyelik és ellenőrzik.
Ugyancsak Rabatban helyezték örök nyugalomra a királyi dinasztia több tagját. A város központjában jelzőoszlopként tör a magasba a „befejezetlen mecset” minaretje, a Haszan-torony. Az impozáns épületet a XII. században kezdték el építeni, ha elkészült volna, korának legnagyobb mecsetje, és legmagasabb minaretje lett volna. Jakúb al-Manszúr szultán (1184-1199) halálával azonban a munkálatok félbeszakadtak, emlékét csak a 44 méteres – azóta földrengések által is megtépázott – minaret, és a több száz tartóoszlop csonkja őrzi. A történelmi helyszín alapjaira húzták fel aztán V. Mohamed (1927-1961) mauzóleumát, illetve szomszédságába egy modern mecsetet. A néhai uralkodó díszes márvány sírhelyében vele együtt nyugszik örököse, II. Hasszán, valamint másik fia, Abdullah herceg. A mauzóleum egyik sarka állítólag egy a mecsetbe nyíló ajtót rejt, ahol imámok a Koránt citálják az uralkodó lelki üdvéért. A tér kapuit a királyi gárda délceg lovasai őrzik – ez az egyetlen hely, ahol szabadon fényképezhetők.