Mindketten tizennyolc évesek. Mindketten háború sújtotta országokból származnak. És mindketten gyerekként érkeztek Svédországba – írja a két esetről beszámoló Samnytt svéd hírportál, hívta fel rá a figyelmet a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Olena Bezhenar, Lena, ahogyan a legtöbben nevezik, 2014 nyarán érkezett családjával Ukrajnából Svédországba. Éppen akkor töltötte be a nyolcadik életévét. Faris Al Abdullah Szíriából származik, és tizenegy éves volt, amikor családjával 2018 januárjában tartózkodási engedélyt kértek.
Lena jelenleg a középiskola utolsó félévét tölti, és ápolónőnek tanul. Idén nyáron fog érettségizni, és kisegítőként dolgozik egy idősotthonban. Büntetlen előéletű, és tökéletesen beszél svédül. Faris Al Abdullahot viszont több súlyos bűncselekmény miatt is elítélték már, köztük rablásért és kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt. Egy fiatalok számára fenntartott otthonban élt, jelenleg gyilkossági kísérlet és terrorista bűncselekmények gyanújával őrizetben van Stockholmban. A múlt hét elején tartóztatták le, mert Svédországban iszlamista támadás kitervelésének gyanújával körözték.
Kedden, ugyanazon a napon, amikor Faris Al Abdullahot egy stockholmi akcióban letartóztatták, Lena Bezhenar arról értesült a svéd migrációs ügynökségtől, hogy közel tizenegy év után kitoloncolják Ukrajnába. Az ország azon részét, ahonnan származik, elég biztonságosnak tartják. Lénának négy hete van arra, hogy összepakolja a csomagjait, és elhagyja Svédországot. Ha ezt nem teszi meg időben, azt kockáztatja, hogy megtiltják neki a visszautazást, nemcsak Svédországba, hanem bármely más schengeni országba.
„Ez sokkoló! Itt éltél, és itt van az egész életed, és akkor ilyen rövid idő alatt dönthetnek az egész életedről” – mondta Lena a Samnyttnek, és megjegyzi:
Az élet egy másodperc alatt a feje tetejére állhat.
Lena fellebbezni fog a bevándorlási hivatal döntése ellen, és bár nem fűz nagy reményeket ahhoz, hogy Svédországban maradhat, legalább a középiskolai tanulmányait szeretné befejezni.
Amikor Lena 2014-ben családjával Svédországba érkezett, a szülei menedékjogot kértek maguknak, neki és a testvéreinek. A család menedékkérelmét 2016 késő nyarán elutasították. Lena édesapjának azonban sikerült munkát találnia, így munkavállalóként újra tartózkodási engedélyért folyamodhatott, amit meg is kapott, így a családja is. Lena viszont most betöltötte a 18. életévét, nagykorú, és már nem számít a munkavállaló családtagjának, ezért az ő kérelmét külön kezelik – és most elutasították.
Amikor Faris Al Abdullah 2018 januárjában Szíriából Svédországba érkezett, kevesebb mint két hónap alatt családja megkapja az állandó tartózkodási engedélyt. Bár Faris apját kevesebb mint egy év svédországi tartózkodás után testi sértésért elítélték, ez nem befolyásolta a család menekültstátusát. Az apát később embercsempészetért is elítélték. Büntetett előéletű apja nem befolyásolta Farist abban sem, hogy 2021 tavaszán, 14 évesen megkapja a svéd állampolgárságot.
Mivel Faris Al Abdullah már svéd állampolgár, nem számít, hogy azóta több súlyos bűncselekményt is elkövetett. Még az sem, hogy most őrizetben lévő terroristagyanús személy, aki merényleteket tervez Svédországban – nem toloncolják ki.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)