Angela Merkel után Markus Södert várják a kancellári székben

A német kancellár után a bajor miniszterelnök a legkedveltebb politikus Németországban.

2020. 09. 03. 6:30
Christian Social Union (CSU) holds party meeting in Munich
Markus Söder biztonságos Bajorországot ígért Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

NÉMETORSZÁG

Kinek a vezényletével induljanak az uniópártok a 2021-es választási harcba? – erre a kérdésre nem csak a Handelsblatt üzleti német lap keresi a választ. Amióta a Szociáldemokrata Párt (SPD) néhány héttel ezelőtt bejelentette, hogy Olaf Scholz alkancellár-pénzügyminiszter lesz a kancellárjelöltjük a jövő ősszel esedékes német szövetségi parlamenti választásokon, a német sajtó azt találgatja, ki vezeti majd az SPD-vel koalícióban kormányzó konzervatív uniópártok (CDU/CSU) listáját. Angela Merkel nem indul újra a kancellári tisztségért, az utódjának megválasztott Annegret Kramp-Karrenbauer pedig idén februárban jelentette be, hogy – a CDU számára gyenge eredménnyel zárult európai parlamenti és tartományi választások után – lemond pártelnöki tisztségéről.

A válságkezelés hatása az utódkeresésben is érződik

A tavasszal kitört koronavírus-járvány több szempontból is felülírta a német politikai terveket: a CDU-nak egyrészt el kellett halasztania áprilisra tervezett tisztújító kongresszusát – amelyre a mostani tervek szerint decemberben kerül sor –, másrészt a válságkezelés hatással volt a legnagyobb német párt támogatottságára, illetve a kancellárjelöltségért harcba szálló politikusok népszerűségére. – A CDU-ban is tisztában vannak azzal, hogy a jó népszerűségi mutatók összefüggésben vannak Merkel visszanyert erejével – írja a Handelsblatt azzal kapcsolatban, hogy az uniópártok támogatottsága a járvány előtt 26 százalék körüli volt, a lakosság által sikeresnek vélt válságkezelés következtében viszont 36-37 százalékra ugrott.

Molnár Tamás Levente, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint az utódlási harcban eddig favoritnak számító Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke a koronavírus-válság kezelése kapcsán nem tűnt határozottnak, megingott a bizalmi indexe. Egy másik jelölt, Friedrich Merz korábbi CDU/CSU-frakcióvezető a járvány idején a szakértő megítélése szerint „nem tudott labdába rúgni”, a pálya széléről szemlélte az eseményeket, mivel jelenleg semmilyen politikai pozíciót nem tölt be. Norbert Röttgen, a parlament külügyi bizottságának az elnöke az esélytelenek nyugalmával indul a jelöltségért, véli Molnár Tamás Levente.

Bajor lehet a befutó

Ebben a bizonytalan helyzetben előfordulhat, hogy a 2002-es választások óta először a CDU bajor testvérpártja, a CSU adja a kancellárjelöltet. Bár Bajorország miniszterelnöke, Markus Söder eddig nem jelezte abbeli szándékát, hogy indulna a versenyben, német politikai elemzők szerint van arra esély, hogy előbb-utóbb sor kerül erre. – Bajorország volt a járvány által leginkább sújtott tartományok egyike, s Söder szigorúbb volt a többi tartományi vezetőnél. Úgy tűnik, a németek ezt értékelték – utalt Molnár Tamás Levente azokra a felmérésekre, amelyek szerint Angela Merkel után Markus Söder a legkedveltebb politikus Németországban.

A kutató szerint a járvány és a gazdasági mutatók alakulása is hatással lesz a jövő őszi választási eredményekre, de a jelenlegi helyzet alapján két reális forgatókönyv van a koalícióképzés tekintetében: a CDU/CSU a Zöldekkel működhet együtt, ha Laschet vagy Söder lesz a kancellárjelölt, de a határozottabb jobboldali politikát képviselő Merz sikere esetében a Zöldek inkább az SPD-vel és a radikális baloldali Die Linkével alkotnának koalíciót.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.