Átalakult a politikai térkép

Boris Johnson győzelme annak köszönhető, hogy egyszerű üzenettel kampányolt: vigyük véghez a brexitet. Ezzel szemben a Munkáspárt túl sokat ígért túl sok embernek.

2019. 12. 14. 15:28
An anti-Brexit protestor speaks on his phone near the Houses of Parliament in London
Drágább hívások, drágább készülékek? Nagy-Britannia kilépése az unióból a helyi telekommunikációs ipart is fenekestül felforgathatja Fotó: Toby Melville Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Boris Johnson győzelme annak köszönhető, hogy egyszerű üzenettel kampányolt: vigyük véghez a brexitet. Ezzel szemben a Munkáspárt túl sokat ígért túl sok embernek – nyilatkozta lapunknak Matthew Ashton brit politikai elemző. A szakértő szerint a választásokat egyértelműen a brexit kérdése határozta meg, ez járt az emberek fejében, amikor a szavazóurnák elé járultak.

Alátámasztja ezt a Sky News hírtelevíziónak adott elemzésében Will Jennings választási szakértő is. Mint mondja, a brexit teljesen átalakította a brit politikai rendszert, a betonbiztosnak tűnő bástyák ledőltek. Utalt arra, hogy a Munkáspárt a második világháború vége óta őrzött körzeteket is elveszített. – A szénbányák és gyárak pártja manapság a fiatal, fehérgalléros fővárosi szavazókat vonzza magához, miközben elveszítette a kapcsolatot a hagyományos táborával – állapítja meg az elemző.

A konzervatívok azokban a körzetekben tudták leginkább növelni szavazataik számát, amelyekben a többség a 2016-os népszavazáson az Európai Unió elhagyása mellett voksolt.

– Az egyetemi diplomával rendelkezők általában liberálisak, ezért a Munkáspártra szavaznak, míg a Konzervatív Párt – amely egykoron az értelmiség pártja volt – azokban a körzetekben tudta növelni támogatottságát, amelyekben magas a szakmai képzettség nélküliek aránya – teszi hozzá.

Matthew Ashton szerint a nagy parlamenti többséggel szinte biztossá vált, hogy Boris Johnson el tudja fogadtatni az alsóházzal az EU-val kötött kilépési megállapodását, így Nagy-Britannia január 31-én elhagyhatja az uniót. Február elsejétől pedig megkezdődnek a tárgyalások a szigetország és az EU jövőbeni viszonyáról. – Boris Johnson a jó együttműködésre fog törekedni és arra, hogy mielőbb szabadkereskedelmi megállapodást kössön az unióval – közölte a szakértő.

A miniszterelnök 2020 végére le akarja zárni az erről szóló tárgyalásokat, hogy 2021 januárjától Nagy-Britannia teljesen szabadon rendelkezhessen saját jövője felett. A konzervatívok véget akarnak vetni az EU-ból feléjük irányuló szabad mozgásnak. A jövőben a bevándorlási kérelmek elbírálása során előnyben részesülnek majd azok, akik jól tudnak angolul, illetve a brit üzleti szektor számára elsődleges fontosságú munkát tudnak végezni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.