Élete végéig elnök maradhat Hszi Csin-ping

Elkezdődött a Kínai Kommunista Párt plenáris ülése. Peking le akar szakadni a nyugati piacok köldökzsinórjáról.

Mártonffy Attila
2020. 10. 27. 18:05
Chinese President Xi Jinping takes part in welcoming ceremony upon his arrival at Moscow's Vnukovo airport
Hszi Csin-ping kínai elnök Fotó: Sergei Karpukhin
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zárt ajtók mögött ma kezdődött el a Kínai Kommunista Párt 19., háromszáz tagú központi bizottságának ötödik, négy napig tartó plenáris ülése, amelyen az állampárt elővezeti a Kína 2021 és 2025 közötti politikai és gazdasági életét meghatározó ötéves tervet – sorrendben a tizennegyediket. Kína 1953 óta készít ötéves terveket. Előzetes hírek szerint Hszi Csin-ping (Xi Jinping) pártfőtitkár és államfő arra is készül, hogy bemutassa a 2035-ig ívelő tizenöt éves fejlesztési elképzeléseit.

Elemzők ezt a BBC brit hírtelevíziónak úgy értelmezték, hogy Hszi a Vízió 2035-tel saját, élete végéig tartó elnöki hatalmát akarja bebetonozni.

 

Peking egyébként 2018-ban szüntette meg az államfő egymás utáni hivatali terminusainak kettőre korlátozását. Eddig az időpontig Kínának végre kell hajtania a „szocialista modernizációt”, sőt ezen továbblépve, 2049-ig magas jövedelmű, fejlett állammá kell válnia. A plénum holnap fejezi be a munkáját, a fontosabb gazdaságfejlesztési döntések részletei csak ekkor kerülnek nyilvánosságra. Az ez évi találkozónak elemzők szerint az adja meg a fontosságát, hogy a kínai gazdaság csak most kezd talpra állni a koronavírus-járvány megpróbáltatásai után, a városokba is most kezd visszatérni a megszokott élet.

Szakértők úgy vélik, a következő ötéves terv egyik sarkalatos pontja lesz, hogy Kína még nagyobb mérvű önellátásra törekszik, s csökkenteni akarja függőségét az amerikai piacoktól és technológiáktól.

A gazdasági célok között valószínűleg ott lesz a belföldi fogyasztás növelése, valamint a beruházások tervezésében az olcsó gyártás helyett nagyobb hangsúlyt kapnak a magas hozzáadott értékkel bíró technológiák, mint például a félvezetőipar, a megújuló energiaforrások, az egészségipar és az űrtudományok. Megfigyelők ezt a tendenciát az amerikai–kínai kapcsolatok fokozatos romlására adott válaszként értelmezik. Hszi Csin-ping egy nemrégiben Kuangtung tartományban tett látogatása alkalmával kijelentette: Kínának saját erejéből kell fejlesztenie az országot, miközben nagyobb önbecsülésre és önbizalomra van szüksége ahhoz, hogy tántoríthatatlanul haladjon előre az útján.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.