Januárban ezerháromszáz egészségügyi ponton kezdik meg a koronavírus elleni védőoltás terjesztését Spanyolországban. Az egészségügyi rendszer készen áll az oltási kampányra – jelentette be a minap Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, amivel az egész országban nagy felháborodást váltott ki az autonóm tartományok vezetői és az egészségügyi szervezetek dolgozik között.
– A miniszterelnöknek figyelembe kellene vennie, hogy minden tartománynak saját egészségügyi rendszere van
– jelezte Gorka Urtaran, Vitória város polgármestere. – Ráadásul nincs róla információnk, hogy milyen típusú vakcina érkezik az országba, mikorra áll majd készen, hogyan lesz szétosztva és kinek mi lesz a felelőssége – tette hozzá a Baszk Nacionalista Párt (PNV) politikusa. – A kormány semmilyen információt nem közölt az oltási kampánnyal kapcsolatban, miközben mi vagyunk a felelősek az oltás lebonyolításáért – jelezte a sajtónak Albero Núñez Feijóo galíciai tartományi elnök is. A kormány terve szerint az elsődleges célcsoport az egészségügyi dolgozók és a szociális munkások lesznek, akik idősotthonokban vagy fogyatékkal élőkkel dolgoznak. Ezt követik majd a magas kockázatot jelentő csoportok.
– Már így is túl vagyunk terhelve az influenza elleni oltási kampánnyal, a bejelentést ráadásul semmiféle konzultáció nem előzte meg
– érvelt José Polo, a spanyol alapellátást biztosító orvosok társaságának elnöke. – A vakcináról nem közöltek részleteket. Nem jelentek meg az oltóanyag eredményei sem tudományos kongresszuson, sem orvosi folyóiratban, és semmit nem tudni a mellékhatásairól sem – tette hozzá a szervezet elnöke a La Razón spanyol lapnak nyilatkozva.
A járvány kezdete óta problémát jelent, hogy a baloldali koalíciós kormányban nehezen születik egyetértés, és számos kérdés megoldása a tartományi kormányokra tolódik. Az autonóm régiók saját hatáskörben döntenek a lezárásokról, a kijárási korlátozásokról, ezért a helyiek szerint sokszor követhetetlenné válnak a szabályok. Az oltás mellett a karácsonyi ünnepekre vonatkozó szabályok is éles vitát váltottak ki.
– Ez a karácsony más lesz, mint az eddigiek. Távol kell maradnunk a szeretteinktől, ahelyett, hogy megölelnénk őket. A cél, hogy elkerüljük a harmadik hullámot
– fogalmazott Pedro Sánchez. A kormány jelezte: karácsonykor a társas és családi eseményeken legfeljebb hat fő találkozhat, emellett szenteste és szilveszteréjjel 1 órától kijárási tilalmat léptetnek érvénybe. Ezek a tervek szintén felháborodást váltottak ki a tartományi vezetőkből, mivel a régiók saját javaslatcsomagokkal készültek az ünnepekre. Több régió tíz főben korlátozná a találkozásokat, és akad, ahol későbbre tolnák a kijárási tilalom kezdetét. A tartományok vezetői ezért szerdán összeültek Madridban, ám megegyezés nem született, ezért jövő héten folytatják az egyeztetést.
Kérdéses a nagyobb utcai rendezvények megtartása, kiemelten a vízkereszt előestéjén esedékes hatalmas felvonulás, a napkeleti bölcsek érkezése, amelyen általában tízezrek vesznek részt.
A központi kormány jelezte: ezekről az ünnepekről a tartományok döntenek majd a központi vezetés iránymutatása alapján.
Közben az egészségügyi szakértők szigorúbb intézkedéseket sürgetnek. Kedden mindössze egy nap alatt 537 ember vesztette életét, ami a koronavírus második hullámának rekordszáma. – Ezek kiugró számok. Nem folytathatjuk úgy, mintha semmi sem történne – mondta Daniel López Acuña egészségügyi szakértő, az Egészségügyi Világszervezet korábbi munkatársa az El País spanyol napilapnak. – Két-három hetes teljes lezárásra volna szükség, és ezzel megtörhetnénk a járványgörbét – emelte ki. Az egészségügyi minisztérium szerint ugyanakkor a spanyol megbetegedések száma csökken, így hamarosan a halálozásoké is mérséklődik majd.