Vuhan óta nem volt ilyen súlyos a járványhelyzet Kínában

A kelet-kínai Nanking városának repülőterén kezdett terjedni a koronavírus delta variánsa.

2021. 07. 30. 16:19
People wearing protective gear are seen at the Wuhan Tianhe International Airport
People wearing protective gear are seen at the Wuhan Tianhe International Airport after travel restrictions to leave Wuhan, the capital of Hubei province and China's epicentre of the novel coronavirus disease (COVID-19) outbreak, were lifted, April 8, 2020. REUTERS/Aly Song - RC210G9DN32L Fotó: REUTERS/Aly Song - RC210G9DN32L

A kelet-kínai Nanking városának repülőterén kezdett terjedni a koronavírus delta variánsa.

A kelet-kínai Csiangszu tartomány fővárosában, Nankingban tapasztalt járványkitörés hatására már Kína öt másik tartományában és a fővárosban is újra terjedni kezdett a koronavírus.

Az állami média szerint az országban utoljára a pandémia kezdetén, Vuhanban számoltak be hasonló mértékű fertőzéshullámról.

A jelenlegi gócpontnak számító Nankingban csütörtökön tizenhárom új megbetegedést jelentettek, amivel július 20-a óta már 184-re emelkedett a fertőzéses esetek száma a városban.

Utoljára 2019-ben, Vuhanban tapasztaltak hasonló járványkitörést Kína lakosai Fotó: Reuters/Aly Song

A járványhullám megfékezésére Csiangszuban több százezer lakost köteleznek karanténra, a tartomány fővárosának mintegy 9,3 millió állampolgárával pedig koronavírustesztet is végeztetnek. Nanking ezenkívül szigorított a helyi utazásra vonatkozó szabályain is: több tömegközlekedési járatot szüneteltet, és a taxisoknak megtiltotta, hogy elhagyják a várost. Pekingben 41 ezer embernek kell elszigetelődnie, annak ellenére, hogy a kínai fővárosban csütörtökön mindössze két új esetet jelentettek. Kínának a világjárvány alatt egyébként nagyrészt sikerült visszafognia a vírust az olyan gyors intézkedéseivel, mint a tömeges tesztelés, a kötelező karantén bevezetése, illetve a fertőzöttekkel való érintkezés nyomon követése.

Nanking egészségügyi hatósága szerint a járványhullám kezdete egy július 10-én Oroszországból érkező repülőjárathoz köthető, mivel az elsőként azonosított fertőzöttek a repülőgépen takarító személyzet tagjai voltak.

A város járványügyi és betegségmegelőzési központja pénteki sajtóközleményében arról számolt be: a személyzet tagjai valószínűleg amiatt fertőződtek meg, hogy nem tartották be a járványügyi előírásokat az Air China légitársaság CA910-es járatának takarításakor. Továbbá arra is rámutattak, hogy a nemzetközi repülőtéren a személyzet megfertőződése után kezdett terjedni a koronavírus. A hatóság a járványhullám ötvenkét betegének megvizsgálása során elmondta: a fertőzések mindegyikét a delta variáns okozta.

– A vizsgált esetek génállománya szinte teljesen megegyezik, így valószínűleg ugyanabból a vírusláncból erednek a fertőzések – közölte Ding Dzsi, a járványügyi és betegségmegelőzési központ igazgatóhelyettese.

Az ország legfőbb felügyeleti szerve a repülőtéri vezetést hibáztatja a történtekért, aminek következtében augusztus 11-ig minden Nanking városából induló járat szünetel.

A CA910-es járatot 2020 júniusa óta már tízszer felfüggesztették amiatt, hogy koronavírusos személyeket szállított a fedélzetén.

A világ első koronavírusos esetét hivatalosan 2019 decemberében rögzítették a vuhani élelmiszer- és állatpiacon, ám a betegség megjelenésével kapcsolatban még mindig több teória kering. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatócsoportja az év elején négy hetet töltött a közép-kínai városban, nemrég pedig bejelentették, hogy a vírus eredetét feltáró vizsgálatukat folytatni kívánják. Kína azonban nem fogadta el az erre vonatkozó terveket, amelyek kiterjednek az ottani laboratóriumok ellenőrzésére is. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója elismerte, hogy nagy a nyomás azok felől, akik azt az elméletet terjesztik, hogy a vírus egy helyi laboratóriumból szabadult el.

Civil ruhás rendőrök az Egészségügyi Világszervezet nemzetközi szakértőit szállító gépjárművek egyikét őrzik 2021. február 1-jén
Fotó: MTI/AP

Kínában jelenleg összesen 932 aktív esetet tartanak számon, közülük huszonöt embernek súlyos az állapota. A Peking által közzétett adatok szerint a járvány kezdete óta az országban 92 875 ember betegedett meg koronavírustól és 4636-an váltak a betegség áldozatává. Mindeddig 1,62 milliárd dózist használtak fel a lakosság beoltására, a teljeskörűen beoltottak száma pedig 223 millió, ami az 1,398 milliárd fős kínai népesség mintegy tizenhat százalékának felel meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.