Tulajdonosa és egyben az okosotthon megálmodója, Bujdosó Gergely nem kis büszkeséggel tekint otthonára, amelynek kialakítása rengeteg munkálattal járt.
Az 52 m² alapterületet 30 m² galériarésszel és 20 m² alagsorral bővítették
Fotó: Dorogdi Ádám / LAKASKULTURA.HU
– Mondhatnám, hogy csak a négy fal maradt meg, de kis túlzással sajnos még az sem – árulja el nekünk. – Igen elhanyagolt, évek óta lakatlan, komfort nélküli kicsi, egyszintes, kétszobás lakóépület volt, ám adottságaiból, és a hozzá tartozó, elkerített kertrészből rögtön tudtuk, hogy egy csiszolatlan gyémántot találtunk.
Az okosotthon alapterülete 52 m², amit kibővítettek egy 30 négyzetméteres galériarésszel. Itt kapott helyet a hálószoba és egy fürdőszoba. Egy 20 négyzetméteres alagsorral is bővítették, amely gardróbként funkcionál.
A tulajdonos egyik kedvence a gardróblejáratot rejtő, felnyitható kanapé
Fotó: Dorogdi Ádám / LAKASKULTURA.HU
Gergely családjával költözött ide, ám a munkálatok nagy részét külföldről kellett irányítaniuk, ami nem volt egyszerű feladat. De nem ez volt az egyetlen kihívás, amellyel szembesülniük kellett: új gépészetet, új vezetékeket, új fűtést kellett kialakítani, és szinte minden funkciót átvariáltak benne, így gyakorlatilag mindent újra kellett gondolni. Ám a legnagyobb különlegessége, hogy egy igazi okosotthonná alakították át.
– Minden vezérelhető telefonról, tabletről, algoritmussal és hanggal is. Hangvezérléssel lehet bekapcsolni és állítgatni a zuhanyt; a nappali közepén pedig felnyílik a gardróblejáratot rejtő egyik kanapé… Ezt a két dolgot szinte gyerekesen élvezem. Bár az utóbbi nyitómechanikája rengeteg munkálattal, tervezéssel járt, és sok erőforrást igényelt, mégis megérte.
A lépcső melletti olvasórész is rejt izgalmas megoldásokat
Fotó: Dorogdi Ádám
Nemcsak itt, hanem gyakorlatilag mindenhol máshol megfigyelhető ez az izgalmas modernség: – A lépcső melletti beülő, olvasósarok a kedvenc helyem. Itt az ablak gombnyomásra elsötétíthető PDLC-fóliát kapott. Az ülőrész párnázata alá, valamint az ablakkáva mögé bekerült egy külön fűtési kör.
A házban lévő energiatakarékos LED-lámpák különleges kialakítása ismerős lehet a budapestiek számára, ugyanis a Müpa külső fényei ihlették ezt a megoldást.
A Müpa külső fényei ihlették a ház különleges világításmegoldását
Fotó: Dorogdi Ádám / LAKASKULTURA.HU
– Eltántoríthatatlanul ragaszkodtunk hozzá, noha nem egy villanyszerelőt emésztett fel a projekt – meséli Gergely. – Az alumíniumprofilok egyesével lettek levágva, bemarva a gipszkartonba, bekötve, szigetelve. Van belőlük 59 darab, amelyeknek én magam rajzoltam be a helyüket. A fürdőszoba Göncöl-világítása is olyan volt, amit a kezdetektől fogva szerettünk volna. Van még pár különleges lámpa, amiket hihetetlen sokáig válogattam és raktam össze. A lámpák a gyengém. Kedvencem a zuhanyzó és kád feletti pengefényt adó két vízálló darab.
Egyelőre csak csodáljuk, ám valószínű, hogy a nem is annyira távoli jövőben sokan követik majd Gergely példáját, és alakítanak ki hasonló megoldások mentén okosotthonokat. Egy azonban biztos: ez az okosotthon igazi úttörőnek számít. Még több infót és izgalmas részletet ide kattintva találsz a házról!
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.