A királynő majdnem meztelen

A sportok királynőjének új ruhája a hetvenes évektől kezdve nem az edzőközpontokban, hanem a gyógyszergyárakban készült. Mi, újságírók is csodálattal tudósítottunk az újabb és újabb szenzációs világcsúcsokról, pedig sejtettük, hogy az atléták az álomhatárokat dopping segítségével múlták felül.

Munkatársunktól
2001. 08. 15. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leghíresebb példa erre Berlinben történt, amikor 1984-ben az „ellenolimpián” az NDK-beli gerelyhajító Uwe Hohn túldobta a 100 métert. Németh Miklóssal együtt néztem a fantasztikus dobást, amely után olimpiai bajnokunk sejtelmesen mosolygott, hiszen mindketten láttuk, a világcsúcsjavítót majdnem szétveti a „koksz”. Szét is vetette, mert ízületei nem bírták el a hatalmas izomtömeget, megsérült, s eltűnt a süllyesztőben.

A dopping elleni harc eredménye a vasárnap véget ért edmontoni világbajnokságon viszont már látszott, a királynő majdnem meztelen, a doppingból font új ruhája összement. Ezt legjobban az bizonyítja, hogy tavaly az olimpián és idén a világbajnokságon egyetlen világcsúcs sem született. A sportág jövője és az atléták egészsége miatt biztató, hogy például az olyan hímhormonok segítségével elért női rekordokat, mint amilyen Marita Koch 47,60 másodperces eredménye 400 méteren és Jarmila Kratochvilová 1:53,28 perces csúcsa 800 méteren, napjainkban nem tudják felülmúlni. A férfiak versenyszámaiban pedig az előző két évben csak tízpróbában született világcsúcs.

Sajnos mindez nem jelenti azt, hogy a világ legjobb atlétái az új évszázadban teljesen tisztán versenyeznek, hiszen a vb-n is naponta jelentettek be doppingesetet, de a lebukás veszélye olyan visszatartó erő, amely fékezi a doppingolást. Ha pedig végre bevezetik a vérvételt, és a növekedési hormont is ki tudják majd mutatni, akkor az esélyegyenlőség tovább javulhat. Badarság lenne persze Edmonton után ünnepelni, mert a dopping továbbra is a sport rákos betegsége, amely ellen a százszázalékos megoldást jelentő hatásos védekezést még nem találták fel, de a rosszindulatú daganatot sikerült lokalizálni. Ez a nemzetközi erőviszonyokra is jelentősen hatott. Az Egyesült Államok továbbra is őrzi ugyan elsőségét, de például az 1993-as göteborgi világbajnokságon szenzációsan szereplő kínai atléták – négy arany-, két ezüst- és két bronzérmet nyertek –, akik teknősvérfogyasztással magyarázták kiugró eredményeiket, az idei világbajnokságon nem nyertek érmet. Sőt a kétszáz ország közül szerény kilenc ponttal a harmincharmadik helyen végeztek. Magyarország a nemzetek versenyében tizennyolc ponttal a huszonötödik lett, s ha a két ország népességét és lehetőségeit összehasonlítjuk, akkor nem kell szégyenkeznünk. A dopping elleni harcnak tehát vannak vesztesei és győztesei is, a királynő új ruhája azonban egyre átlátszóbb, s a sportág szerelmeseinek ez jó jel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.